Page 2 of 3
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 13 Sep 2013, 10:46
by lex-lutor
E bas si me nasmijao dobro..... sa zadnjom recenicom....no i sam znas kako to krene.....ljetenje lovacko u kompletnu, pa onda zimsko lovacko u kompletu, pa ljetne cipele, pa zimske cipele tj. cizmake, pa rukavice, pa ovo, pa ono, pa evo tebe na 1000 Eura za garderobu !!!

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 13 Sep 2013, 11:06
by John Moses
U lovu sam oko 5 godina i još nisam probio plafon od 2000 kn sa ljetnjim i zimskim kompletom,Zona 3 majka.
Da bi volio imati Fjallraven ili Blaser obleku,bi ali opet bi se patio da je negdje ne podrapam u grmlju kud se smucam.
Ovako sam vani bez opterećenja a odjeća služi jednako kao i ova gore navedena.
Mada bi se trebao počastiti kvalitetnom zimskom čizmom,sve više kužim onu "čizma glavu čuva a šubara kvari".
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 13 Sep 2013, 16:39
by lex-lutor
A svaka cast onda, mada ne znam kako uspijevas, mene radne cipele, visine cca 8-10 incha a koje zadovoljavaju "Green Flag" kostaju cca 250 Eur, no koliko sam vidio neke zimske cizme sa kojima mozes biti na -10 na snjegu cijeli dan su isto u takvom nekom rangu ??? Nije bas isto kada setas po zimetini nekoliko sati ili kada stojis na mjestu...??
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 13 Sep 2013, 17:11
by John Moses
Za sad me spašava lička vuna i bundeswehr vreća s rukavima.
Ali čizme će morati fasovati.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 14 Sep 2013, 04:37
by Woolf Blaser
Pises o nekakvom snobizmu a sam si ispao snob. Sto bi sad na to trebali reci lovci
koji love sa prepravljenim M 48 !? Sto bi trebali reci oni (velika vecina) koji love sa Zastavinim
I CZ karabinima !? Pet godina si lovac i pises o lovackoj tradiciji i etici!? Da bi nesto naucio (zalosno
za reci) o lovackoj etici trebas malo otici do susjeda Slovenaca i Madjara(da ne kazem Austrijanaca
i Njemaca) i tek nakon toga ce ti biti jasno koliko nase lovstvo ima veze sa etikom i tradicijom. Kod
njih se tesko moze dogoditi da mladi lovac sa nekoliko godina lovackog staza popljuje puske kojima
lovi vise od 70 posto lovaca u drzavi a on sam lovi sa poluautomatom (ma zvao se on sto puta
Browning) i sa kako se za Tikku veli ,sirotinjski Sako.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 14 Sep 2013, 14:38
by John Moses
Dobro je kolega,kako god ti kažeš...
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 14 Sep 2013, 21:15
by roda
Woolf Blaser wrote:Bas bih voljeo znati s cime love gospoda Moses i Roda!?
Kaj se mene tiće većinom daljinogledom-"dalekozorom" što dnevnim što noćnim
A ak si mislio lolega na kal. .22wmr,.222r,30-06,8x57,....................
Ali u ovih 3oi kusur god.lov staža najviše ti preferiram ovo prvo.

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 14 Sep 2013, 22:22
by roda
roda wrote:Woolf Blaser wrote:Bas bih voljeo znati s cime love gospoda Moses i Roda!?
Kaj se mene tiće većinom daljinogledom-"dalekozorom" što dnevnim što noćnim itd.itd.
A ak si mislio kolega na kal. .22wmr,.222r,30-06,8x57,....................
Ali u ovih 3oi kusur god.lov staža najviše ti preferiram ovo prvo.

Joj "pozabil "sam ti "reči" i vrlo često posebno sa čeke koristim još i "Canonovu" kameru i "fotić"
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 14 Oct 2013, 08:57
by SSG
John Moses wrote:Čitam i pitam se kud to vi u lovove idete kad imate takve probleme...postoji neki kodeks oblačenja kao i ponašanja kojeg su izmislili još naši pradjedovi pa se ne može govoriti o nekom snobizmu ako je čovjek obučen pretežito u SMB ili smeđe.
Da nije bilo rata nitko nebi ni furao HV vudland u lov ali kad je ostalo (a šteta baciti) nek se nosi...pogrešan pristup ne radi snobizma nego jer se time poništava neka europska višestoljetna tradicija koja je u Hrvatskoj oduvijek snažno prisutna.
Za puške imam isto mišljenje,da nije oružja ostalo od rata ili da se ne može registrirati za lov,nebi ga se koristilo.
Osobno ne frkćem s nosom na KOLEGU lovca ni kad je obučen u HV vudland ni ako ima pumpericu ili M48 u ruci,za mene je dobar čovjek dobar čovjek ali volim vidjeti kad se netko pridržava tradicijski ustaljenih pravila a ne da se nosi kao divljak jer znamo tko su bili divljaci koji su papovkama i M70 pucali po baranjskim jelenima.
Ja sam gospodin lovac,tako se želim osjećati a svojim ponašanjem prema tom hobiju/sportu/strasti to i dokazati.
Isto tako nebi došao na benchrest sa nekim lovačkim karabinom u osampeesedam i zelenim škrlakom hladio cijev kraj tipa sa Sako TRG-om,svaka kategorija ima svoje norme ponašanja jer je to inače ćušpajz.
Kolega,sve si rekao

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 10:21
by James
Poštovani kolege lovci,
ja sam mladi lovac(samo po stažu), bio sam dva puta u lovu i oba puta je pala svinja i to iz prepravljene M48 (doduše prepravku je radio Rusan i moram reći da puška lijepo izgleda), ali ulov je bio samo kulminacija predivnog muškog druženja.
Mislim da je lov upravo to bit lova.
neka me ostali slobodno isprave ako sam u krivu.
naravno da su traperice nedopustive, ali ako čovjek voli a nema mogućnosti, mislim da i ako obuče nešto militarije ne bi ga sad trebalo kritizirati.
drugi put sam pucao iz naslijeđene IŽ12 kal16 stare 50 godina koju sam uspio izvući iz ruku naših čuvara reda u zadnji tren (punac je ostao bez dozvole jer je čovijek zaboravio da mu je istekla).
pozdrav.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 11:16
by Hawk
James wrote:...naravno da su traperice nedopustive, ali ako čovjek voli a nema mogućnosti, mislim da i ako obuče nešto militarije ne bi ga sad trebalo kritizirati.
James... ma donekle se slažem... ali... Lov je skupi sport, a lovačke hlaće i jakna ne moraju koštati puno,
pa mislim da bi svi koji hoće loviti to mogu priuštiti... ja sam jedan od tih kojima militarija smeta... a zašto...???
Znam da u ratu nismo bili dobro opremljeni, morali smo koristiti i lovačku odjeću, jer nije bilo dovoljno vojničke,
a onda poslije rata, odjednom se pojavilo more te vojničke odjeće i do danas se nove novcate uniforme izvlače iz nekih bunkera,
koje je neko dobro napunio u ono vrijeme dok mi nismo imali presvlake... Eto zato me to smeta, a pretpostavljam to smeta i druge.
Prije rata, ja sam u USA u Army shopovima kupovao američke vojne odore, uživao sam loviti u njima,
ali poslije rata ni pijan se nebi pojavio u tako nečem u lovu...
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 11:33
by Iggy
Vojne odjeće ima u finoj zelenoj boji koliko hoćeš tako da nema potrebe za ratnim, maskirnim i sl. Ako netko baš nema, ok., na kraju je važno kakav je čovjek i kako se ponaša. Zapravo je vojna odjeća u lovačkoj boji dobra i prava radna, pogon, prigon i recimo lov u Dalmaciji općenito. Dosta je otporna, nije skupa i ne treba je puno žaliti. Da se dosta toga kupiti i biti miran neko vrijeme za stvarno malo novaca i tu je najveća prednost.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 12:03
by Hawk
ma da Iggy... ali ja pričam o tipičnoj maskirnoj Nato uniformi koju smo mi masovno uvezli u to vrime...
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 13:18
by Woolf Blaser
Hawk

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 15:49
by Iggy
To imam u kućici u brdu ako pokisnem ili doma za garažu i radne akcije, iako mi recimo za ljetni lov nisu mrske kakve dobre hlače iako su maskirne i gore kakva fina lovačka majica kratkih rukava.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 16:19
by Woolf Blaser
Iggy i ja volim maskirno, ali lovacko a ne vojno. Puno lovaca u zadnje vrijeme koristi maskirno
lovacko, pa cak i tradicionalni Njemci. Neku prakticnu vrijednost ili prednost nemam s time, jedino
sto su mi jakne s unutrasnje strane (imaju dva lica ) narancaste boje tako da ih okrenem u skupnom
lovu. Razumijem sto hoces reci i sam se bolje osjecam u prirodi kada imam maskirno komotno odijelo
i kad se na neki nacin jos vise zblizim s prirodom u kojoj obozavam provoditi vrijeme koliko mi
to bude moguce! Zivotinje ionako imaju bitno drugaciji vid od ljudi pa ne uocavaju cak ni kricave
kvalitetnije zastitne prsluke ili jakne iz kojih su ,izbacene, UV zrake.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 17:39
by Iggy
Ma razumijemo se, na oko se vidi "civilni" tj. lovački maskirni uzorak. Ni ja ne volim one stare HV odore, nekako mi ne pašu u lovu. Ali zelene USA hlače koje idu uz Vijetnamku su zakon, tople i vjetar ih ne probija, a čvrste i trajne.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 17:49
by Woolf Blaser
To je ok. Lovno tehnicko osoblje u HR Sumama isto nose ,Vijetnamke,, a i hlace su vise-manje
vojne zelene.
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 20:42
by Spinnaker
woolf, daj još jednom digni

da si pribilježiš još jedan post više
ne znam šta imaš protiv maskirne uniforme u lovu, i vojnih pušaka
svinjče tako i onako ne razliku boje ko ni većina životinja, a bome joj je svejedno da li je trefio m48 ili steyr u 8x57
to što netko ima više novaca pa se oblači ko na bal i ne želi u kupinje, ne znači da više vrijedi ili štuje lovačku etiku od onog u maskirnim hlačama i vunenoj zelenoj vesti od 50kn
toliko od mene
Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?
Posted: 18 Oct 2013, 21:54
by Woolf Blaser