Page 2 of 3

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 21:04
by BojnikPerGall
IPSC ste poprilicno "zamistificirali"
Nisam primjetio da je itko to zamistificirao.
Previse se prepucavate ovdje, strah me je kako bi uopce izgledalo
da dodjem na neko IPSC okupljaliste
Ovo ne vidim kao prepucavanje no uostalom imaš pravo na svoje mišljenje a kada budeš imao više informacija tada možemo kompetentno razgovarati.
Hoćeš li doći na trening ili ne ne ovisi o tebi.
Mislim da si ovdje mogao samo dobiti riječi dobrodošlice,a uostalom i na PM sam ti odgovorio uljudno...
Nemam pistolj koji je fensi, odmah mi je receno da nije za IPSC, a ja sam
na popisu oruzja uredno procitao da je ok.
Tko ti je uopće rekao da trebaš imati "fancy" oružje?!?!
Odakle ti sad to.
Dapače uopće ga ne moraš imati. I ja uopće neznam koji ti pištolj imaš. Zašto nije za IPSC. Postoji lista dozvoljenog i to je to.
da postoji nesto gdje bih se mogao ispucati do mile volje a da mi
nitko ne soli pamet oko rezultata ili vrste pistolja, nego da mi ukaze
na grijeske koje radim... sutra bih vec tamo dosao.
Pogotovo da je to "malo" zanimljivije od gadjanja "obicnih" meta
Nisi bio niti na jednom IPSC matchu niti treningu pa ne znam odakle sad ovo?!?
Malo zanimljivije od gađanja "običnih" meta? Pa kako uopće možeš tako nešto napisati a pritom niti pucao.
Žao mi je što tako misliš.

Ovaj forum i jeste mjesto na kojem ti i bilo tko može iznositi svoje želje i sklonosti vezano za vatreno oružje.
Ali ipak mislim da bi prije nego što netko nešto komentira trebao to i vidjeti...
Slobodno vi volite takovo pucanje i tako ga nazivajte nema problema pa i ja ga volim... Meni je iskreno svejedno što pucam,no jeli to nešto što može uspjeti i održati se drugo je pitanje....

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 21:16
by k.horvat
Hvala na pozivu Nobile. Mozda, mozda...

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 21:25
by k.horvat
Bojnik: nisam ja niti rekao da nisam pozvan, stovise, rekao sam da jesam,
nisam htio reci od koga, ali eto, ti si me pozvao i to uljudno.

A ovo, da je malo zanimljivije od obicnog gadjanja se ne odnosi na IPSC,
molio bih da procitas sto sam napisao, ali i ne moras, eto, reci cu ti,
da postoji nesto u cemu bi se okusao osim u pucanju na "obicne" mete,
tj. nesto poput IPSC-a a da nije "tako ozbiljno", da je streljana koja
je otvorena za svakodnevno koristenje, bilo bi mi zanimljivo.

Nadam se da me sad razumijes. Dakle, nisam pisao nesto protiv IPSC-a,
nego bih volio da ima vise slicnih vrsta pucanja.

A da ste zamistificirali IPSC, priznali ili ne, jeste.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 21:29
by BojnikPerGall
A da ste zamistificirali IPSC, priznali ili ne, jeste.
Eto priznajem jesmo!

A sad kad sam priznao reci mi što je to toliko mistično i ja ću ti to pokušati odmistificirati... :?:

I da ne zaboravim nisam skužio ako smo IPSC zamistificirali kako je to IASC,a koji je gotovo sve počevši od pravila,meta i dr., preuzeo od IPSC-a i vrlo mali tj.promilski dio od IDPA, toliko demistificiran? :A34:

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 21:34
by k.horvat
Eto za pocetak, zanimaju me: pravila, kalendar, streljane, kontakti...
Kako krenuti ako si neki obican gradjanin, dakle, za sve nas...

Neke stranice koje sam probao pogledati ne rade.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 21:44
by BojnikPerGall
Poslati ću ti link kad nam stranica bude popunjena i tamo ćeš imati najsvejžije informacije... Ti i svi koje to zanima.
Kalendar natjecanja je pripremljen i odaslan je klubovima na razmatranje te ovih dana treba biti konačan.
Na kalendaru imaju svi kontakti i popisi streljana.

Za nobilea,
Prijedlog kalendara nije otišao vama jer vi ne organizirate niti jedno natjecanje Kad bude konačan dobiti ćeš ga mailom.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 21:59
by Ice
Bojniče,

1. možda imaju problem ali pucaju što kod nas nije slučaj i definitivno su za sada u povoljnijem položaju.

Razglabajući o ideji discipline „čišćenja kuće“ nisam favorizirao IACS niti ga veličao isto se može organizirati po pravilima IPSC-a to je tako nebitno, iznosio sam moje mišljenje o disciplini „čišćenje kuće“ za koju sam također rekao da ju treba preimenovati i doraditi (izgled meta i dr. prilagoditi namjeni i učiniti realnijim) nikako nisam rekao da je sve razrađeno do savršenstva već da ideja nije loša.

2. Možda ti i tvoji klupski kolege ne, ali teško će me se uvjeriti da toga nema, da se razumijemo nisam niti ljubomoran niti me to smeta ali povlačim paralelu sa onim rečenim u tvom postu prije.
Niti jednom riječju nisam osporio probleme i trud organizatora koji ulažu u organizaciju takvih događaja, a niti si me ikada čuo da zajebavam i negodujem oko bilo čega, stoga je ovo što si napisao a govorim u svoje ime potpuno neosnovano, a volio bi da imamo priliku organizirati tekmu što bi značilo i da imamo gdje trenirati, a oko tekme bi se, govorim u svoje ime, sigurno dobrano angažirao i u istome sudjelovao svim srcem u to ne moraš niti sumnjati.
I ne vidim čime sam u svom postu izazvao ovakvu reakciju kad sam samo spomenuo da neki stageove vide i probaju ranije pri tome ne mislim na prolazak istim 3 minute prije bez pucanja, jebiga tako je.


3. Nisam o temi elaborirao do kraja ali sam rekao da je ideja ok samo ju treba doraditi, a pri tome je svakako potrebno radi postizanja boljeg učinka onoga o čemu sam pisao doraditi i mete kako bi vizualno na prvi mah bilo jasno tko je tko.

Također sam i napomenuo da će ponajbolje rezultate vjerojatno ostvariti IPSC strijelci.

Kad sam govorio o pogrešci IPSC strijelca mislio sam na sve vrste praktičnog streljaštva pa tako i na IDPA, IASC i dr. isprike ako se to nije jasno vidjelo iz posta jer sam ionako puno nadrobio da me se krivo ne skuži ali očito nije bilo dovoljno.
O odjeći na tekmama smo pričali i to je jasno a to što netko dolazi u maskirnoj odori to je njegov izbor i nema veze sa mnom i mojim stavom i razmišljanjem o disciplini „čišćenje kuće“.

4. Ja pucam koliko mi privatne obveze, posao i moje financijske mogućnosti dopuštaju i pucam one discipline koje me vesele i koje želim, te za koje smatram da će mi u mom životu biti korisne, smatram se dovoljno kompetentnim da to procijenim.
Slažem se da je ovo naprednija tehnika što se da zaključiti iz mog posta.
Također ovo što kažeš o ispaljenih 100 metaka i statusu Supermena koji mnogi misle da su postigli je istina i ako se ne varam upravo sam, napredniju tehniku („čišćenje kuće“ ), kako ti kažeš, naveo kao način da isti vide „gdje su“, što sam i obrazložio u svom postu.
Količine metaka koje vi pucate uopće nisu upitne, kao niti rezultat na jednoj eventualnoj budućoj „čišćenje kuće“ tekmi, ali isto tako da se radi o jednoj atraktivnoj i interesantnoj disciplini koju treba doraditi i prilagoditi kako se mediji ne bi naslađivali i iskoristili je protiv nas samih, a da pri tome pruži maksimum isto stoji, također nigdje nisam rekao da treba godišnje imati 10 takvih tekmi dovoljna je jedna da malo razbije monotoniju do koje će nadam se redovnim održavanjem HR lige doći (pri tome ne mislim ništa negativno već samo da će to značiti da će ih biti dosta).

5. Ako ne bude natjecanja nema niti aktivnog pucanja puškama, a niti nekog razloga da se puca, kad bude natjecanja bit će i natjecatelja, na jednoj tekmi na kojoj sam bio u SLO je bilo 10-ak predstavnika iz RH, a mislim da bi ih sigurno puno više došlo na tekmu u RH.
Nemoj sada ovo gledati kroz prizmu komplikacije oko organizacije priznajem da ste u nepovoljnijem položaju jer imate streljanu i čini se da se odmah aludira na vas ali ne mislim na to već na stav o tome za koga, pa za nas sumpora mu, pa da se i u tome izvještimo.
Ako se već ne puca, ok hajdemo vidjet tko je najbolji od „nepucača“, pa to možda neke potakne da i to treniraju.
Ali hajde da prvo oživi ova liga pa ćemo dalje.



6. Iskreno se nadam i dajem punu podršku.




Na kraju moram reći da te razumijem i jasno mi je kakve sve probleme imate oko organizacije ovih natjecanja i nemoj moje razmišljanje shvatiti kao nešto negativno već kao podršku i želju da uskoro barem u svakom većem gradu RH bude po jedna streljana na kojoj se mogu organizirati ovakvi događaji pa da sve ne padne na leđa 2-3 kluba, već da se sve rasporedi i svaki organizira po tekmu dvije i svi odrade sezonu bez većih napora i onda bi se svi mogli okušati u organizaciji i sigurno ne bi bilo podjebavanja i zajedljivih primjedbi.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 22:25
by Ice
k.horvat wrote:Ice, pokusao sam "u komadu" procitati tvoj post, nekako sam sazvakao "Hasanaginicu". :mrgreen:

Potaklo me je da sad kazem svoje misljenje, kome se svidjalo, kome ne.

Ovo sto je Nobile stavio ovdje mi se jako svidja!

Uvrijedite se ili ne, gledajuci kao forumas koji nije bio niti na jednom vasem
okupljanju, IPSC ste poprilicno "zamistificirali". Do te mjere da i nakon
razgovora sa svima vama, ne znam da li cu se zaputiti na neki trening.

Razlozi:

-Previse se prepucavate ovdje, strah me je kako bi uopce izgledalo
da dodjem na neko IPSC okupljaliste.

-Nemam pistolj koji je fensi, odmah mi je receno da nije za IPSC, a ja sam
na popisu oruzja uredno procitao da je ok.

Dakle, da postoji nesto gdje bih se mogao ispucati do mile volje a da mi
nitko ne soli pamet oko rezultata ili vrste pistolja, nego da mi ukaze
na grijeske koje radim... sutra bih vec tamo dosao.
Pogotovo da je to "malo" zanimljivije od gadjanja "obicnih" meta.

Dakle, ipak ovaj vikend u Derezu, s pola prtljaznika raznog oruzja,
okupit se s ekipom i deri!

Sorry ako nekome smeta,ali eto, malo sam se olaksao :A16:
Prvo isprika na Hasanaginici i hvala na komplimentu jer to je ipak poznato i cijenjeno djelo. :A28:
Što se tiče da ti ništa nije jasno, samo ti mogu preporučiti da dođeš vidjeti kako sve funkcionira na streljani (slika govori 1000 riječi, a koliko tek demonstracija), jer ti doma ispred kompjutera, pogotovo čitajući i pokušavajući razumjeti ovako kompleksna djela (Hasanaginica) ništa neće biti jasno, ovdje se ipak radi o "operacijama višeg stupnja" (nekim problemima s kojima se IPSC suočava, a vezano za percepciju u medijma i puno toga drugoga), slikovito, hoćeš biti kirurg, pa doma preko kompjutera pokušavaš ovladati zahvatom ugradnje trostruke srčane premosnice, jebiga ne ide, stoga prvo savladati osnove a onda dalje i sve če ti biti kristalno jasno.

I ovo uopće nije bilo prepucavanje već konstruktivna rasprava, barem je ja tako doživljavam.

Prouči pravila IPSC-a, pogledaj jednu tekmu i brzo će ti biti jasno da se na tekmama ne soli pamet niti se ne ganjaju rezultati barem ne ja a koliko sam vidio niti dobar dio ekipe, na greške će ti se ukazati budi siguran, ako se uoče, a za pištolj su ti vjerovatno rekli da nije konkurentan, a ne da nije za IPSC, o tome je već bilo riječi, jedino što nije sistem vadi iz prtljažnika redom i deri, pa ako ti to ne paše, jebiga onda ti se neće svidjeti, ali prvo bi pogledao pa donosio zaključke.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 22:27
by BojnikPerGall
Ja pucam koliko mi privatne obveze, posao i moje financijske mogućnosti dopuštaju i pucam one discipline koje me vesele i koje želim, te za koje smatram da će mi u mom životu biti korisne, smatram se dovoljno kompetentnim da to procijenim.
Nije se odnosilo na tebe,to znaš. Napisao sam "ti i takovi" koristeći stilsku figuru (nisam upro prst u tebe,sorry ako si tako shvatio) misleći na određenu grupu ljudi koji konstatno zanovijetaju i kritiziraju a pritom uopće ne znaju što znači pucati.

Znam da nisi favorizirao IASC jer i da hoćeš ne možeš. I da budemo iskreni oko čega je ovdje spor?!
Što kažeš da ti i ja osnujemo federaciju i nazovemo ju International Dinamic Shooting Association skraćeno IDSA i svake godine napravimo 2-3 tekme sa po 80-tak metaka po tekmi što je ništa posebno a što sa 100 % sigurnošću tvrdim da možemo pa primjenimo IPSC pravila ali dodamo divizije tipa Single Action Pistol, SA/DA Pistol, DAO Pistol, SA/DA revolver, Single Stak Pistol i Plastic Gun Pistol pa iduće godine napravimo Europsko prvenstvo. Sad ti garantiram da će radi moga imena u pozivu na tekmu doći uvijek puno strijelaca a na Europsko sad potpisujem da imam sigurno 150 strijelaca.
Proglasimo europske prvake, nažderemo se prasetine i odrezaka,ponapijamo itd.
Jeli to nova disciplina ili?
Odnosno pitanje je ima li smisla?
Gdje će ti prvaci biti priznati i ima li to neke vrijednosti?
Ista je priča i sa organiziranjem recimo nove boksačke federacije? Pa ti i ja budemo boksački prvaci svijeta.
Kužiš bit?
Nitko ne kaže da neće biti zanimljivog pucanja! Biti će i zabaviti ćemo se no ponavljam ima li smisla...
Svatko nek puca ono što voli i ja sam za to.
Meni je svejedno jer ja volim pucati no ovdje je pitanje valoriziranja vrijednosti i unapređenja nečega...

I jeli itko bio na nekom IASC natjecanju izvan SLO i primorske Italije?

Vidiš u tome je bit...
A ako ćemo za gušt raditi pa mi gotov svaki trening na kraju napravimo neke programe i pucamo "just for fun" no nije mi najera od toga raditi neznam što i pritom to prikazivati kao opet neznam što...
na jednoj tekmi na kojoj sam bio u SLO je bilo 10-ak predstavnika iz RH
Možeš li mi samo reći molim te koliko je naših strijelaca donijelo svoje puške i koliko ste tada iz tih pušaka po čovjeku ispalili metaka?
A oni koji su bili iz ZG nisu došli na tekmu da bi pucali puškama već je bio jedan ili dva stagesa na koji su se radi zajebancije prijavili...
I to dovoljno govori o pucanju puškama kod nas...

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 22:33
by BojnikPerGall
I da zaboravio sam nadodati kod onoga održavaju li se IASC tekme negdje drugdje doli u SLO ili u primorskoj Italiji, da se IPSC puca u cijelom svijetu a članice su preko 75 zemalja.

A što se pušaka tiče i ja sam razmišljao entuzijazmo da će nešto više biti od toga a kad ono mi niti za pištolj ne možemo skupiti više od 50 ljudi iz RH a kamoli za pušku.
A da bi u IPSC-u bio konkurentan s puškom gotovo da niti jedna "pump action" puška koju naši imaju ne može biti konkurentna... :A00:

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 22:43
by Ice
Ma ja nisam o tome govorio kao o novoj disciplini već kao modifikaciji postojećih što sam u zadnjem postu i naglasio, a kamoli osnivanju novih federacija i sl. samo sam naveo neke razloge zbog kojih bi bilo dobro koji puta odraditi tako nešto iz razloga koje sam naveo da se ne ponavljam.

Možda mi koji nemamo gdje pucati i nemožemo si na svakom treningu priuštiti zadovoljstvo, pa se malo ispucati, kao što kažeš za svoj gušt, zvučimo kao očajnici i teško nas je razumjeti iz ove prizme ali jebiga tako je, vjerojatno zbog toga dolazi do ovih nesporazuma.

Koliko je ljudi ponijelo svoje puške je nebitno, znam da su kolege iz mog kluba svi imali svoje (mislim da ih je bilo 5 ili 6) za Zg natjecatelje ne znam, ali znam da su s guštom pucali i da su ih motkom morali tjerati sa stageova nakon natjecanja, također sam napomenuo da znam da je organizacija svakog natjecanja mukotrpna i ne smatram da to treba iz ovih stopa, ali u dogledno vrijeme da, pogotovo ako se stvori mogućnost da se još koji klub okuša u organizaciji istih događanja.

Sa IPSC-om i IASC-om mislim da smo rasčistili, ne uspoređujem ih, a osobno me boli briga jesam li konkurentan želim znati što mogu sa svojom puškom, a ako nitko nema konkurentnu pušku, super svi smo u istim "govnima".

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 22:48
by mrki 007
U predhodnom Bojnikovom postu je sadržan bit i mojih postova.
Ono što vam pokušavamo reći je - ključno je to da kad nešto imaš na jednoj "hrpi" to onda nešto vrijedi, kada smo zajedno jači smo, a kada se raspršimo ne razno razne trć, muć i buć discipline u kojoj je svatko svjetski prvak i direktor svemira i ne razmišlja o napretku općenito sami sebe zaje......!!!
J07@ wrote: ej mrki
aj nemoj zajebavat
znas i sam da nisam mislil na svatovsko pucanje i pucanje za bozic i novu g.

al ak treba crtat evo
mislil sam na organizirano pucanje na za to predvidenim i adekvatnim mjestima
a to kakav ce si scenario decki slozit
pucat jedanput u glavu i dva puta u jajca je njihova stvar

jel sad jasnije :?:
ne znam ja na što si ti mislio, pretpostavio sam da nisi mislio na svatovsko pucanje, ali drago mi je da si reagirao ovako!!! Zašto - jer bi svaki "anti gun" sljedbenik na tvoju ranije navedenu izjavu reagirao na nož. To je ono što vam pokušavam objasniti. Na ovom skliskom terenu treba biti vrlo oprezan!!!

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 22:50
by BojnikPerGall
a osobno me boli briga jesam li konkurentan želim znati što mogu sa svojom puškom, a ako nitko nema konkurentnu pušku, super svi smo u istim "govnima"
Ma gle i u ovome jesi u pravu ali u prirodi ljudi je da žele više i bolje i kada dođu na tekmu na kojoj se suoče s strijelcem koji je uvježban i adekvatno opremljen uz to još ima nekoliko sezona pucanja većina njih se suoči s odlukom ili uložiti puno novca u nabavu oružja i opreme ili ne pucati!
Nažalost većina ih izabere da ne puca!
Ovakav entuzijazam je hvale vrijedno čuti i doživjeti no nažalost znaš i sam da nas takvih malo ima. Dakle, nedostatno za nešto više.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 25 Jan 2009, 22:53
by BojnikPerGall
Možda mi koji nemamo gdje pucati i nemožemo si na svakom treningu priuštiti zadovoljstvo, pa se malo ispucati, kao što kažeš za svoj gušt, zvučimo kao očajnici i teško nas je razumjeti iz ove prizme ali jebiga tako je, vjerojatno zbog toga dolazi do ovih nesporazuma.
Mislim da je ovo pravi odgovor i u poptunosti se slažem s ovom tvrdnjom.
Neke stvari koje su kod nas uobičajene kod vas naprosto nisu pa zato dolazi do razmimoilaženja. :A25:

Re: HOUSECLEARING

Posted: 26 Jan 2009, 09:34
by k.horvat
BojnikPerGall wrote: Nije se odnosilo na tebe,to znaš. Napisao sam "ti i takovi" koristeći stilsku figuru (nisam upro prst u tebe,sorry ako si tako shvatio) misleći na određenu grupu ljudi koji konstatno zanovijetaju i kritiziraju a pritom uopće ne znaju što znači pucati.
Lak si na okidacu prijatelju, lak... :A26:

Re: HOUSECLEARING

Posted: 27 Jan 2009, 18:51
by shooter9
Vidim da je rasprava opširna pa bih i ja nešto malo napisao obzirom da sam učestvovao i odpucao HOUSECLEARING u Deželi.Svim ljubiteljima praktičnog streljaštva ugodno preporučujem , ako im se pruži prilika da to odpucaju , nikako ne propuste jer je zaista nesvakidašnje.IPSC je po meni majka streljaštva i da to ne volim sigurno se sa time nebih bavio. Malo me zub vremena sprečava da bih bio brži ali i tako se bavim sa time iz ljubavi a i šanse protiv mladih 25 godišnjaka su minimalne.30.god. sam pucao raznorazne discipline pri Hrv.str.savezu jer drugoga nije bilo i zahvalan sam gosp.Gvozdanoviću što je IPSC doveo u Lijepu našu, međutim uživanciju (po modernom ADRENALINU) koju sam tada doživjeo je nešto sasvim drugo.Poseban je to osječaj odpucati cca 80 metaka i kretati se po poligonu sa puno koncentracije neznajuči što je slijedeče "iza čoška". Level III koji smo jesenas pucali u Zagrebu je po zahtjvnosti tu negdije no jedino je lakše jer se puca u dva dana a i "stejđ" na kojem se odpucalo 32 i više metaka je bio poseban.Nevjerujem da bi mi na taj nači ugrožavali taktike specijalaca ipak smo mi amateri i samo se igramo, u svakome od nas u duši čuči malo dijete samo što su nam igračke malo kvalitetnije . :A12:

Re: HOUSECLEARING

Posted: 27 Jan 2009, 19:34
by Mike_Torello
u IPSC-u je bitno UVJEZBAVANJE i trening da bi bili sto bolji,.... i sad kad to treniranje i uzastopno ponavljanje i vjezbu pridruzis "civilima" koji imaju temu pucanje "ciscenje kuce" oku i uhu nekog pacifiste sastrane to izgleda kao drilanje i uvjezbavanje paravojnih snaga za kojekakve mutne djelatnosti, s te strane gledano i ja osobno bi takvo pucanje tako protumacio, ostavimo to specijalcima, a za IPSC (iako malo kompliciranije tehnicki ali mozda i ne) nekakav shooting gallery gdje bi iskakale crvene(ne) i zelene(da) mete svaki put na drugom mjestu po 3 pa da neznas na kojem od mjesta ce iskociti i koja ce od te 3 biti zelena izmedju 2 crvene (3 kom lijevo 45° 3 kom sredina 90° 2 kom desno-45°), tu se IMHO moze dobiti dosta dinamike, brzine i blah blah, no bez kretanja kao da "skidas" kriminalce po kuci... a s druge strane i meni je houseclearing mozda najzanimljiviji kao samom promatracu i ljubitelju oruzja i militarije i mislim da bi od svega upravo to najradije probao.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 27 Jan 2009, 20:28
by nobile157
Živo mi se fućka za "pacifiste" i njihovo mišljenje.
Kao i njima za moje.
Pa ako oni imaju pravo misliti što hoće, imam i ja.
Da smo bili pacifisti 91, sada ne bi trtljali po ovom forumu.
A nisam primijetio da u Sloveniji i Italiji ima bilo kakvih problema sa time. Uostalom, to se kod nas nije pucalo, nego vani. A o tome može misliti tko god hoće što god hoće. Meni je to O.K. i svakako ću otići ako me opet pozovu.
Još nešto: za razliku od ostalih disciplina koje možete gledati, ovu tekmu ne možete, baš zbog surprise elementa. A organizator u pravilu ne puca, barem je tako bilo u Sloveniji.

Re: HOUSECLEARING

Posted: 27 Jan 2009, 20:35
by BojnikPerGall
a s druge strane i meni je houseclearing mozda najzanimljiviji kao samom promatracu i ljubitelju oruzja i militarije i mislim da bi od svega upravo to najradije probao.
Ma uopće niste shvatili bit.
Nema tu gotovo nikakve razlike i to što neznaš gdje se nalaze mete neznaš vraga... To je tu tako napisano na forumu a u stvarosti znaš... Nisam jedanput bio na tako nečemu i ne treba raditi mitologiju od nečega što je ustvarnosti jednako!
U načelu stvorio se kompletno krivi dojam o cijeloj priči a Houseclearing kao disciplina ne postoji... Volio te netko priznati ili ne!
Mogu ja kod mene u klubu napraviti stage pa ga nazvati "Space clearing" pa odrediti da trebaš na njemu ispucati recimo 60 metaka i svaki strijelac mora startati i završiti stage u skafanderu pa odgovorno tvrdim da će se nekome a vjerojatno većini činiti zabavno. Što je također simpatično i OK.
U načelu se radi na takvim tekmama o jednom ili dva stagesa napravljena u stilu "neznaš gdje su mete".
Da razbijemo mitologiju o cijeloj priči napominjem da je osnovna razlika (izuzevši divizije oružja koje su manje više iste tj.isti ti k.... s kojim oružjem pucaš ako si u određenoj diviziji pucati ćeš oružjem koje zadovoljava standarde) u 2 stvari:
1. Za razliku od IPSC-a trebaš se držati zaklona (što je s strane vještine borbe OK) i mete trebaš rješavati principom "slice the pie" (što je opet s strane vještine borbe OK).
2. Neke mete tretiraš s po 3 metka ili 4... (tu sad možemo polemizirati koliko je to s tanovišta borbe vrijedno).

U načelu ovakav tip pucanja je sporiji no ne i zahtjevniji. Dakle i tu dominiraju IPSC strijelci...
Zabavno je i jednina i drugima... :A03: I IPSC strijelci su također civili te nitko nije rekao da je ograničeno za vojsku,. policiju i sl.
Jednom sam pričao s Todd Jarrettom, za one koji neznaju jedan od najboljih svjetskih IPSC praktičnih strijelaca, a povodom mijenjanja meta (kada je IPSC promjenio metričke mete u clasic mete) kako će se to odraziti na rezultate.
On je rekao nešto što je uistinu i prava suština: AKO SI DOBAR STRIJELAC SVEJEDNO JE U KAKVU METU I KAKVIM NAČINOM PUCAŠ JER TI SI UVIJEK DOBAR STRIJELAC...

Dakle nema tu bitnijih razlika... Sve je isto.
Pa mi na IPSC-u najviše znamo što je različitost jer uvijek pucamo različite stagese, a onaj tko misli da je na nekom jakom matchu jednostavno (mnogi manje iskusni se i pogube pa nerijetko i zaborave neke mete gađati) popamtiti pozicije svih meta npr.na long courseu od 32 metaka taj se grdno vara...
A pucaš match od 400 metaka s 18 stages u 2 dana! :A16:
Neki stagesi znaju biti dugački čak oko 50 metara... :A02:

Kako ovdje mnogi tj.većina nikada nije niti pucali niti jedan stages bez obzira o kojem se načinu radi mislim da argumentirano o tome teško mogu nešto i reći te da je ova rasprava izgubila smisao.

Ono što sam htio reći, a to je prava i čista istina sviđala se ona nekome ili ne jest da zbog negativističkog stava prema oružju općenito, javnosti prezentirani događaji sportski događaji am koliko se oni nama sviđali a koji imaju prizvuk nekavog "čišćenja" i sl., uvijek imaju kontra efekat i služe samo kao još jedan argument u rukama onih koji se bore za zabranu oružja!

I ovajmoj post je zadnji o ovome jer stvarno mislim da je bit promašena budući se smatra da se ovdje zagovornici jedne i druge struje nadmudruju što je ljepše i bolje...

Re: HOUSECLEARING

Posted: 27 Jan 2009, 23:05
by Mike_Torello
ovdje nema antigun struje, ne nadmudrujem se, meni se ta disciplina svidja.