Čišćenje cijevi

Vatreno oružje, rubnog ili centralnog paljenja.
User avatar
Ruda
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 70
Joined: 24 Sep 2016, 08:32
Location: Croatia

Re: Čišćenje cijevi

Post by Ruda » 09 Feb 2020, 08:14

Trapavi wrote:
Ruda wrote:Nemojmo brkati lončiće, kakve veze imaju s čim se čiste minobacači i topovi. Pod pojmom vojske i čišćenja to se odnosi na kratke i duge cijevi s kojima se mi možemo usporediti. S napomenom da u vojsci kod čišćenja nije problem bojevo streljivo, jer se ispale jako male količine godišnje, jedan vojnik u pješadiji ne ispali godišnje streljiva što neki od nas ispale u jednom odlasku na strelište. Najveći problem je manevarsko streljivo, jer na ustima cijevi kad se našarafi pojačnik trzaja večina gareži i baruta ostaje u pušci. Rekao bih da 1 manevarac uprlja oružje kao 100 bojevih metaka.
Pa kakve veze ima kad ga ionako čiste Asolom , bilo da se radi o manevarskom ili bojevom streljivu. Vojska čisti oružje sa onim što je usvojeno u službenu upotrebu a ne ide kupit brunox ili balistol ili što ja znam što . Bivša (jna) je koristila Drnč i Zuon, a ova sad Asol što jje tu negdje samo jedno od srpske tvornice FAM a ovo je INA . I da na pakovanju Asola stoji da je i za pješačko i artiljerijsko oružje.
Mi smo se trenutno ulovili Asola no svaka zemlja ima u službenoj upotrebi svoj ekvivalent ulja za čišćenje i podmazivanje .

U vojsci si pa znaš s čim čiste? Kolega ja ti govorim iz osobnog iskustva. Nije ovo više JNA pa kad ti on kaže čisti drnčem ti moraš čistit drnčem. Asol ulje da, ja ga i privatno koristim i na poslu ali drnč ne.

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: Čišćenje cijevi

Post by Trapavi » 09 Feb 2020, 13:24

Kako ne kad im treba očistit tenkovske strojnice , cjev tenkovskog topa te protuavionske topove onda naruče 1000 balistola da im ne zafali .
To što neko čisti svoj službeni pištolj sa nečim što nije u službenoj uporabi nije nikog briga. Da kupuju balistole pored badavnog sredstva kojeg ima koliko im treba ej malo zvuči u najmanju ruku čudno.
Drugo ko je rekao drnč , iako sad jako puno ljudi čisti sa zalihama drnča iz Jna jer je to došlo badave a kako i sami ljudi govore efikasno .Dakle nikad nisam rekao da naša vojska čisti drnčom, iako u ratnim vremenima je sa svačim jer je to bilo u vojnim skladištima i po osvajanju kasarna došlo u posjed vojnih snaga.
Uostalom radi se o korozivnom streljivu a kako je to streljivo došlo nego badava iz skladišta teritorijalne obrane ili drugih vojnih skladišta.
Dakle koristiti nekorozivno streljivo pa netreba ni Asol ni drnč nego ljepo kupiš brunoks ili balistol ili nešto drugo.

User avatar
Ruda
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 70
Joined: 24 Sep 2016, 08:32
Location: Croatia

Re: Čišćenje cijevi

Post by Ruda » 09 Feb 2020, 15:28

Pričam o osobnom naoružanju. S kojim se mi ovdje možemo usporediti. Pod pojmom drnč mislim na Asol S.

User avatar
AR15 fan
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1365
Joined: 14 Jun 2018, 18:34
Location: Karlovac

Re: Čišćenje cijevi

Post by AR15 fan » 11 Feb 2020, 12:00

Draža mi je emulzija CLPa i vode za ispiranje nego samo voda. Pošto nemam pristup kompresoru da to sve mogu fino ispuhat kako se spada. Lako ja kasnije Brunoxom počistim temeljitije i podmažem. Ma da i dalje mislim da je Brakethrough Battle born najbolja opcija, samo kaj košta i ne bi ju trošio kao opciju Ballistola i vode za ispiranje.

johnnyboyy1711
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 539
Joined: 05 Mar 2019, 18:16

Re: Čišćenje cijevi

Post by johnnyboyy1711 » 08 Apr 2020, 18:17

Malo update...

Naručio sam Asol S i U. Čini mi se na prvu kao odličan proizvod. Jedini nedostatak je teški industrijski miris. Testirao sam, S tvori emulziju a vodom, tako da će biti super za korozivno streljivo. Po litra S i U, čini se kao da ću to imati vječno haha...

Zanima me jedna stvar, je li tko probao pomiješati S i U u određenom omjeru, da se dobije nešto u stilu univerzalnog sredstva za čišćenje, a ujedno i zaštitu? Hoće li se miješanjem oslabiti svojstva Asol U-a?
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway

User avatar
frulica
Narednik
Narednik
Posts: 407
Joined: 25 Feb 2016, 22:47
Location: Sesvete

Re: Čišćenje cijevi

Post by frulica » 08 Apr 2020, 18:43

Sredstva za čišćenje oružja moraju imati jak i intenzivan muževan miris :D Kad natopiš krpicu i provučeš je kroz cijev, a nakon toga ti otpadnu obrve...znaš da sredstvo djeluje i skida tombak.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Čišćenje cijevi

Post by Mirok » 08 Apr 2020, 18:50

johnnyboyy1711 wrote:Malo update...

Naručio sam Asol S i U. Čini mi se na prvu kao odličan proizvod. Jedini nedostatak je teški industrijski miris. Testirao sam, S tvori emulziju a vodom, tako da će biti super za korozivno streljivo. Po litra S i U, čini se kao da ću to imati vječno haha...

Zanima me jedna stvar, je li tko probao pomiješati S i U u određenom omjeru, da se dobije nešto u stilu univerzalnog sredstva za čišćenje, a ujedno i zaštitu? Hoće li se miješanjem oslabiti svojstva Asol U-a?
Mislim da nema potrebe za miješanjem.
Čak mi se čini da se i za S navodi da i on sam štiti neko vrijeme ,dok je U za dugotrajniju zaštitu.

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: Čišćenje cijevi

Post by Trapavi » 08 Apr 2020, 19:31

Ja sam se isto snabdio sa po litru svakog , malo S ima jači miris ali ništa trašno. Provjereno po više od pol godine U drži bez problema.Navodno može i celu godinu i mislim da je upravo tako.

berbenn
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 712
Joined: 16 Feb 2015, 14:13
Been thanked: 1 time

Re: Čišćenje cijevi

Post by berbenn » 08 Apr 2020, 21:25

Di si narucija?
BUM BUM...

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: Čišćenje cijevi

Post by Trapavi » 08 Apr 2020, 21:37

berbenn wrote:Di si narucija?
Ja san uzeo u Poljostroj Zagreb ali da se ne ponavljam napisan ti je broj telefona na 14 oj stranici . Problem je što ti litru ulja uzme poštarina .

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: Čišćenje cijevi

Post by Trapavi » 08 Apr 2020, 21:50

A ako ti se ne da tražit evo broja Poljostroj tel 01-3328841 cjena za 1 litru U i 1 litru S sa poštarinom u Rijeku 132 kn.Ako možeš izbjeć poštarinu imaš za još 1 litru.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Čišćenje cijevi

Post by jolly » 08 Apr 2020, 22:01

Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?

Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.

u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?

da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Trapavi
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 726
Joined: 25 Dec 2019, 13:30

Re: Čišćenje cijevi

Post by Trapavi » 08 Apr 2020, 22:38

Ja bi stavio Asol S onako kako je i namjenjen , znači za čišćenje gareži i produkata sagorjevanja . Mislim da za skidanje naslaga bakra nemaju neki učinak. Tu su za to neka druga sredstva na bazi amonijaka. Mislim da je S dobar i za čišćenje oružja od korozivnog streljiva . Poslije njega kad je čišćenje završeno podmazati sa Asolom U i to je to .
Teško je tu u funkcionalnom smislu reći ima li prednost nad nekim drugim sredstvima , ako ništa drugo za 90 kn ima se po 1 litra od svakog sredstva, a to je ipak značajno veća količina nego sprejići koji se relativno brzo istroše . Ma da to nije dobro ne bi bilo ni odobreno za vojna naoružanja, a tu ipak ima i sofisticiranog naoružanja

damirdj75
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 524
Joined: 14 Aug 2018, 17:22

Re: Čišćenje cijevi

Post by damirdj75 » 08 Apr 2020, 23:13

jolly wrote:Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?

Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.

u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?

da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Ako pucaš 4-5 puta mjesečno isplati se :D Ja sam litru potrosio u manje od godine.
Ali uz asol ide i robla kod mene.
I jedno i drugo je verzija drnča po meni i radi ono za što je napravljeno ali bez ribanja nema učinka :D

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Čišćenje cijevi

Post by jolly » 09 Apr 2020, 06:21

Ok, decki, sve jasno!
Super ste!
:A25:
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Čišćenje cijevi

Post by Mirok » 09 Apr 2020, 09:27

jolly wrote:Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?

Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.

u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?

da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Npr usporedba sa JNA -Drnč=Asol S
Zuon=Asol U
Kako je i navedeno prednost ovih sredstava je niska cijena,a pošto i vojska koristi ne bi smjelo biti loše .
Ja sam i dalje na Ballistolu jer on štiti i drvo,plastiku ,kožu.....

johnnyboyy1711
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 539
Joined: 05 Mar 2019, 18:16

Re: Čišćenje cijevi

Post by johnnyboyy1711 » 09 Apr 2020, 09:59

Mirok wrote:
jolly wrote:Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?

Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.

u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?

da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Npr usporedba sa JNA -Drnč=Asol S
Zuon=Asol U
Kako je i navedeno prednost ovih sredstava je niska cijena,a pošto i vojska koristi ne bi smjelo biti loše .
Ja sam i dalje na Ballistolu jer on štiti i drvo,plastiku ,kožu.....
Ovo što je Mirok rekao, tako i ja to vidim. Asol S ima isti sastav kao DRNČ, provjereno. Vraća me u vremena u kojima nisam niti živio :mrgreen: Šalu na stranu...

Moglo bi se diskutirati oko toga, ali ja obično idem sistemom: ako je dobro za vojsku, dobro je za mene. Skida ono najgore, velika je količina, ne moram svakih par tjedana u Zagreb po Ballistol ili Brunox koji su preskupi za količinu koju dobiješ, lako se pretoči u neku manju bočicu, što planiram i napraviti itd. Isprobao sam očistiti već očišćeni XDM, i nakon 15 minuta djelovanja je od nekud počelo crno izlazit. Konzervirao sam dvije puške koje ne planiram duže vrijeme koristiti, a na XDM-u sam ostavio skroz tanki sloj ulja, gotovo nevidljiv.

Poanta svega je tip oružja koje se koristi, samo o tome se odlučuje koji tip sredstva za čišćenje će se koristiti... U mojem slučaju workhorse tip oružja... koji ne traže isti tretman kao neki skuplji komad. Sumnjam da ću ikad otvoriti Sweets 7.62 kojeg imam, kojeg sam kupio prije godinu i pol dana. Možda nakon kojih 5000 metaka, ako...
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Čišćenje cijevi

Post by Mirok » 09 Apr 2020, 10:28

Johny ,pogodio si u samu srž.
Kada dobro zaprljaš oružje i nakon toga ga očistiš,znam da je još davno preporuka bila da se još jednom očisti nakon dan,dva.
Nije to tako detaljno kao prvi puta ali kako si naveo,bez obzira što si očistio svejedno lagano se može pojaviti crnilo i dobro je to ukloniti.
Ja i iz toga razloga upotrebljavam Ballistol jer on sve te zaostatke i nusprodukte neutralizira te tako sprječava nagrizanje metala.

johnnyboyy1711
Nadnarednik
Nadnarednik
Posts: 539
Joined: 05 Mar 2019, 18:16

Re: Čišćenje cijevi

Post by johnnyboyy1711 » 09 Apr 2020, 11:38

I da... naručio u INA Diskontu, Radnička cesta 175, Zagreb. Šalju GLS-om.
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Čišćenje cijevi

Post by jolly » 09 Apr 2020, 11:44

ne mora znaciti ako je za vojsku prihvatljivo, onda je i "za mene to dobro".
Ako se prihvati vojni standard, onda bi vlasnik trebao prihavatiti i standard vojske kako odrzvati svoju pusku.
dnevni, tjedni, mjesecni prelgeld, nacin ciscenja, i sredstva za ciscenje itd... onda je to u redu

Medjutim:
U civilnom zivotu, najcesci je slucaj kad lovna sezona zavrsi, (ili sportska) oruzje ide u ormar i niko ga ni ne gleda do naredne sezone.
Za takav slucaj, i takve vlasnike, ja bih birao mazivo po kriteriju nekakav uljni sprey najbolje kvalitete korozovine zastite, recimo. Za takav nacin koristenja, potrosnja nije velika, pa cijena male bocice ne igra ulogu.

Ovo govorim, o vecini korisnika, vlasnika koje poklanja minimum brige oko oruzja.
Ja cak i ako nije lovna sezona, pogledam barem jednom mjesecn svaku cijev, kad imam vremena, i ako treba, malo pospricam, obrsiem itd...
Ali treba znati da to ne rade svi. neki naspircaju malo wd 40, a neki niti to.

A sto se wd40 tice, neki ga koriste samo zato jer im je to pri ruci, lijeni da nabave nesto specijalizirano. Drugi koriste jer misle da je to dobro, pa bolje ni ne treba.
Ja mislim da nije pa se drzim specijaliziranih sredstava za oruzje. Po meni, wd40 je dobar za privremenu zastitu, dok nema nesto bolje, ako bas nema druge opcije, ali ne nikako kao neko dugotrajno rijesenje.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests