Page 15 of 19
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Feb 2020, 08:14
by Ruda
Trapavi wrote:Ruda wrote:Nemojmo brkati lončiće, kakve veze imaju s čim se čiste minobacači i topovi. Pod pojmom vojske i čišćenja to se odnosi na kratke i duge cijevi s kojima se mi možemo usporediti. S napomenom da u vojsci kod čišćenja nije problem bojevo streljivo, jer se ispale jako male količine godišnje, jedan vojnik u pješadiji ne ispali godišnje streljiva što neki od nas ispale u jednom odlasku na strelište. Najveći problem je manevarsko streljivo, jer na ustima cijevi kad se našarafi pojačnik trzaja večina gareži i baruta ostaje u pušci. Rekao bih da 1 manevarac uprlja oružje kao 100 bojevih metaka.
Pa kakve veze ima kad ga ionako čiste Asolom , bilo da se radi o manevarskom ili bojevom streljivu. Vojska čisti oružje sa onim što je usvojeno u službenu upotrebu a ne ide kupit brunox ili balistol ili što ja znam što . Bivša (jna) je koristila Drnč i Zuon, a ova sad Asol što jje tu negdje samo jedno od srpske tvornice FAM a ovo je INA . I da na pakovanju Asola stoji da je i za pješačko i artiljerijsko oružje.
Mi smo se trenutno ulovili Asola no svaka zemlja ima u službenoj upotrebi svoj ekvivalent ulja za čišćenje i podmazivanje .
U vojsci si pa znaš s čim čiste? Kolega ja ti govorim iz osobnog iskustva. Nije ovo više JNA pa kad ti on kaže čisti drnčem ti moraš čistit drnčem. Asol ulje da, ja ga i privatno koristim i na poslu ali drnč ne.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Feb 2020, 13:24
by Trapavi
Kako ne kad im treba očistit tenkovske strojnice , cjev tenkovskog topa te protuavionske topove onda naruče 1000 balistola da im ne zafali .
To što neko čisti svoj službeni pištolj sa nečim što nije u službenoj uporabi nije nikog briga. Da kupuju balistole pored badavnog sredstva kojeg ima koliko im treba ej malo zvuči u najmanju ruku čudno.
Drugo ko je rekao drnč , iako sad jako puno ljudi čisti sa zalihama drnča iz Jna jer je to došlo badave a kako i sami ljudi govore efikasno .Dakle nikad nisam rekao da naša vojska čisti drnčom, iako u ratnim vremenima je sa svačim jer je to bilo u vojnim skladištima i po osvajanju kasarna došlo u posjed vojnih snaga.
Uostalom radi se o korozivnom streljivu a kako je to streljivo došlo nego badava iz skladišta teritorijalne obrane ili drugih vojnih skladišta.
Dakle koristiti nekorozivno streljivo pa netreba ni Asol ni drnč nego ljepo kupiš brunoks ili balistol ili nešto drugo.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Feb 2020, 15:28
by Ruda
Pričam o osobnom naoružanju. S kojim se mi ovdje možemo usporediti. Pod pojmom drnč mislim na Asol S.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 11 Feb 2020, 12:00
by AR15 fan
Draža mi je emulzija CLPa i vode za ispiranje nego samo voda. Pošto nemam pristup kompresoru da to sve mogu fino ispuhat kako se spada. Lako ja kasnije Brunoxom počistim temeljitije i podmažem. Ma da i dalje mislim da je Brakethrough Battle born najbolja opcija, samo kaj košta i ne bi ju trošio kao opciju Ballistola i vode za ispiranje.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 18:17
by johnnyboyy1711
Malo update...
Naručio sam Asol S i U. Čini mi se na prvu kao odličan proizvod. Jedini nedostatak je teški industrijski miris. Testirao sam, S tvori emulziju a vodom, tako da će biti super za korozivno streljivo. Po litra S i U, čini se kao da ću to imati vječno haha...
Zanima me jedna stvar, je li tko probao pomiješati S i U u određenom omjeru, da se dobije nešto u stilu univerzalnog sredstva za čišćenje, a ujedno i zaštitu? Hoće li se miješanjem oslabiti svojstva Asol U-a?
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 18:43
by frulica
Sredstva za čišćenje oružja moraju imati jak i intenzivan muževan miris

Kad natopiš krpicu i provučeš je kroz cijev, a nakon toga ti otpadnu obrve...znaš da sredstvo djeluje i skida tombak.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 18:50
by Mirok
johnnyboyy1711 wrote:Malo update...
Naručio sam Asol S i U. Čini mi se na prvu kao odličan proizvod. Jedini nedostatak je teški industrijski miris. Testirao sam, S tvori emulziju a vodom, tako da će biti super za korozivno streljivo. Po litra S i U, čini se kao da ću to imati vječno haha...
Zanima me jedna stvar, je li tko probao pomiješati S i U u određenom omjeru, da se dobije nešto u stilu univerzalnog sredstva za čišćenje, a ujedno i zaštitu? Hoće li se miješanjem oslabiti svojstva Asol U-a?
Mislim da nema potrebe za miješanjem.
Čak mi se čini da se i za S navodi da i on sam štiti neko vrijeme ,dok je U za dugotrajniju zaštitu.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 19:31
by Trapavi
Ja sam se isto snabdio sa po litru svakog , malo S ima jači miris ali ništa trašno. Provjereno po više od pol godine U drži bez problema.Navodno može i celu godinu i mislim da je upravo tako.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 21:25
by berbenn
Di si narucija?
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 21:37
by Trapavi
berbenn wrote:Di si narucija?
Ja san uzeo u Poljostroj Zagreb ali da se ne ponavljam napisan ti je broj telefona na 14 oj stranici . Problem je što ti litru ulja uzme poštarina .
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 21:50
by Trapavi
A ako ti se ne da tražit evo broja Poljostroj tel 01-3328841 cjena za 1 litru U i 1 litru S sa poštarinom u Rijeku 132 kn.Ako možeš izbjeć poštarinu imaš za još 1 litru.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 22:01
by jolly
Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?
Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.
u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?
da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 22:38
by Trapavi
Ja bi stavio Asol S onako kako je i namjenjen , znači za čišćenje gareži i produkata sagorjevanja . Mislim da za skidanje naslaga bakra nemaju neki učinak. Tu su za to neka druga sredstva na bazi amonijaka. Mislim da je S dobar i za čišćenje oružja od korozivnog streljiva . Poslije njega kad je čišćenje završeno podmazati sa Asolom U i to je to .
Teško je tu u funkcionalnom smislu reći ima li prednost nad nekim drugim sredstvima , ako ništa drugo za 90 kn ima se po 1 litra od svakog sredstva, a to je ipak značajno veća količina nego sprejići koji se relativno brzo istroše . Ma da to nije dobro ne bi bilo ni odobreno za vojna naoružanja, a tu ipak ima i sofisticiranog naoružanja
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 08 Apr 2020, 23:13
by damirdj75
jolly wrote:Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?
Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.
u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?
da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Ako pucaš 4-5 puta mjesečno isplati se

Ja sam litru potrosio u manje od godine.
Ali uz asol ide i robla kod mene.
I jedno i drugo je verzija drnča po meni i radi ono za što je napravljeno ali bez ribanja nema učinka

Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Apr 2020, 06:21
by jolly
Ok, decki, sve jasno!
Super ste!

Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Apr 2020, 09:27
by Mirok
jolly wrote:Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?
Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.
u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?
da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Npr usporedba sa JNA -Drnč=Asol S
Zuon=Asol U
Kako je i navedeno prednost ovih sredstava je niska cijena,a pošto i vojska koristi ne bi smjelo biti loše .
Ja sam i dalje na Ballistolu jer on štiti i drvo,plastiku ,kožu.....
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Apr 2020, 09:59
by johnnyboyy1711
Mirok wrote:jolly wrote:Decki, mozete li mi objasniti prednosti Asol U i Asol S, u uporedbi sa bilo kojim drugim proizvodima za ciscenje oruzja?
Nacelno, kemikalije za ciscenje mozemo podijeliti u 3 vrste:
- uljni sprejevi, (ili ulja), namjena: ciscenje garezi, zastita, i podmazivanje
- kemikalije za skidanje naslaga mesinga i tombaka u cijevi
- sredstva za odmascivanje, brake cleaner, i slicni.
u koju grupu bi onda svrtsali Asol U i Asol S, i ako ih mozete usporediti sa bilo kojim drugim proizvodima u nekoj od ovih namjena, poput, Tetra Gun paleta cistilica, brunox, ballistol, itd.. i da li Asol U i S, imaju nekih prednosti?
da li zaista vrijedi potruditi se to nabaviti i zasto?
Npr usporedba sa JNA -Drnč=Asol S
Zuon=Asol U
Kako je i navedeno prednost ovih sredstava je niska cijena,a pošto i vojska koristi ne bi smjelo biti loše .
Ja sam i dalje na Ballistolu jer on štiti i drvo,plastiku ,kožu.....
Ovo što je Mirok rekao, tako i ja to vidim. Asol S ima isti sastav kao DRNČ, provjereno. Vraća me u vremena u kojima nisam niti živio

Šalu na stranu...
Moglo bi se diskutirati oko toga, ali ja obično idem sistemom: ako je dobro za vojsku, dobro je za mene. Skida ono najgore, velika je količina, ne moram svakih par tjedana u Zagreb po Ballistol ili Brunox koji su preskupi za količinu koju dobiješ, lako se pretoči u neku manju bočicu, što planiram i napraviti itd. Isprobao sam očistiti već očišćeni XDM, i nakon 15 minuta djelovanja je od nekud počelo crno izlazit. Konzervirao sam dvije puške koje ne planiram duže vrijeme koristiti, a na XDM-u sam ostavio skroz tanki sloj ulja, gotovo nevidljiv.
Poanta svega je tip oružja koje se koristi, samo o tome se odlučuje koji tip sredstva za čišćenje će se koristiti... U mojem slučaju workhorse tip oružja... koji ne traže isti tretman kao neki skuplji komad. Sumnjam da ću ikad otvoriti Sweets 7.62 kojeg imam, kojeg sam kupio prije godinu i pol dana. Možda nakon kojih 5000 metaka, ako...
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Apr 2020, 10:28
by Mirok
Johny ,pogodio si u samu srž.
Kada dobro zaprljaš oružje i nakon toga ga očistiš,znam da je još davno preporuka bila da se još jednom očisti nakon dan,dva.
Nije to tako detaljno kao prvi puta ali kako si naveo,bez obzira što si očistio svejedno lagano se može pojaviti crnilo i dobro je to ukloniti.
Ja i iz toga razloga upotrebljavam Ballistol jer on sve te zaostatke i nusprodukte neutralizira te tako sprječava nagrizanje metala.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Apr 2020, 11:38
by johnnyboyy1711
I da... naručio u INA Diskontu, Radnička cesta 175, Zagreb. Šalju GLS-om.
Re: Čišćenje cijevi
Posted: 09 Apr 2020, 11:44
by jolly
ne mora znaciti ako je za vojsku prihvatljivo, onda je i "za mene to dobro".
Ako se prihvati vojni standard, onda bi vlasnik trebao prihavatiti i standard vojske kako odrzvati svoju pusku.
dnevni, tjedni, mjesecni prelgeld, nacin ciscenja, i sredstva za ciscenje itd... onda je to u redu
Medjutim:
U civilnom zivotu, najcesci je slucaj kad lovna sezona zavrsi, (ili sportska) oruzje ide u ormar i niko ga ni ne gleda do naredne sezone.
Za takav slucaj, i takve vlasnike, ja bih birao mazivo po kriteriju nekakav uljni sprey najbolje kvalitete korozovine zastite, recimo. Za takav nacin koristenja, potrosnja nije velika, pa cijena male bocice ne igra ulogu.
Ovo govorim, o vecini korisnika, vlasnika koje poklanja minimum brige oko oruzja.
Ja cak i ako nije lovna sezona, pogledam barem jednom mjesecn svaku cijev, kad imam vremena, i ako treba, malo pospricam, obrsiem itd...
Ali treba znati da to ne rade svi. neki naspircaju malo wd 40, a neki niti to.
A sto se wd40 tice, neki ga koriste samo zato jer im je to pri ruci, lijeni da nabave nesto specijalizirano. Drugi koriste jer misle da je to dobro, pa bolje ni ne treba.
Ja mislim da nije pa se drzim specijaliziranih sredstava za oruzje. Po meni, wd40 je dobar za privremenu zastitu, dok nema nesto bolje, ako bas nema druge opcije, ali ne nikako kao neko dugotrajno rijesenje.