Page 3 of 6

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 02 Apr 2020, 18:12
by Trapavi
lex-lutor wrote:
Trapavi wrote:......
što niko ni da cjev promjeni a kamoli proizvodi oružje. Pa Srbija recimo proizvodi rajbere za ležišta i ostale rezne alate za puškarstvo za pola europe. Rajber za prosječan kalibar cca 150 eura pa ti sad gledaj .
Da budem iskren ne kuzim sto zelis reci ?

Kao prvo promjena cjevi u danasnje vrijeme je vrlo slicna promjeni gume na vozilu, to sto ljudi nisu dovoljno upuceni ili se sire razno razne informacije od svakakvih KVAZI strucnjaka je takodjer dio problema.

Kazes RAJBER, ok super, govorimo o ALATU, ako di dobar strojar i znas svoj posao jednim rajberom mozes napraviti jako puno lezista, druga stvar je koliko ti verzija rajbera zelis za isti kalibar, netko zeli kreci vrat, netko duzi, netko zeli max OAL itd... BEZ ALATA NEMA ZANATA, tako da ne vidim smisao usporedbe, jer za takav posao moras imati i tokarski stroj i CNC glodalicu mozda i obradni centar itd..itd..itd... pa evo tebe na 50K eura u alatima, no kao sto je vec prije receno dobra alatnica ne moze u HR zivjeti samo od servisa oruzja, ali ako kvalitetno radis i neke druge stvari npr. Rusan onda je to sasvim druga prica.
Kad je jednako ko promjena gume onda nađi majstora koji će ti taj posao odradit i sve papirnato odradit da bude legalno. Znači tormentacija , žigovi i sve što treba. Možda i hoćeš samo koliko će bit cjena toga rada (ne cjevi).

Jer ako se npr. ponasas po sistemu da covjeku montiras optiku na pusku i dovedes ga na upucavanje te na 50m imas gurpu od 20 cm i objasnjavas da je to zato jer je sve novo i da ce biti bolje kada sve NALEGNE na svoje mjesto
treba ti tu pusku skupa sa optikom nagurat u supak i zabranti da ikada vise radis nesto slicno.... ( vidjeno na svoje oci ) !!!

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 02 Apr 2020, 18:20
by Trapavi
Nešto sam zeznuo pa mi uletilo u citirani post , bilo kako bilo kad je kako rekoh jednako promjenit cjev ko gumu onda neka onaj ko tako misli nađe majstora koji će kod nas to odradit i papirnato uredit da bude legalno. Kako rekoh možda ali samo možda će se neko toga prihvatit ali kolika će bit cjena toga sa obzirom na zavrzlame ne znam . Ja zvao nekoliko majstora čisto informativno i odgovor je to ne radimo jer se ne isplati radi svega samo ne stručnog djela posla za koji nije nikakav problem . Dakle tehnički nema problema ali dotjerat stvar do kraja je puno peripetija.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 02 Apr 2020, 18:39
by jolly
Slazem se s Trapavim.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 03 Apr 2020, 09:46
by lex-lutor
Trapavi wrote:... Ja zvao nekoliko majstora čisto informativno i odgovor je to ne radimo jer se ne isplati radi svega samo ne stručnog djela posla za koji nije nikakav problem . Dakle tehnički nema problema ali dotjerat stvar do kraja je puno peripetija.
Izgubio sam nit od pocetka posta pa da sada ne citam dalje, ako se radi o pusci klase lovackog karabina 8x57, ili nekoj M48, koja ima nisku trzisnu cijenu i ne predstavalja neki rucni rad slazem se sa tobom. Mada mi se cini da su cak originalne cijevi od Zastave imale neku cijenu od cca 1000 Kn plafon.

Mozda je tesko prihvatiti cinjenciu da su se neki majstori kod nas malo obezobrazili i da ne zele raditi poslove u kojima ne ostaje barem 50% ciste love, no prije ili poslje ce se dogoditi neka ekipica koja zeli raditi, sa novim alatima i znanjima pa ce se stvari na trzistu malo presloziti.

Ako u HR ne mozes naci majstora za zamjenu cijevi imas ih u susjednoj SLO ili Austiji koliko hoces i nemoj se cuditi ako ti posao odrade za manje para nego kod nas, naravno sa svim papirima.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 03 Apr 2020, 09:57
by jolly
https://www.njuskalo.hr/puske/cijev-kar ... s-25099201

Ima ih na njusklau, u ovlastenoj trgovini.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 03 Apr 2020, 12:48
by Mirok
Kupiti sirovu cijev ima bez problema kod mnogih trgovaca za1000-1200kn.
Na jednome postu sam napisao da je npr izmjena cijevi 8x57 sa cjelokupnim poslom i papirologijom 5 630 kn.
Mislim da nije isplativo za standardne karabine(6-8 000 kn).

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 03 Apr 2020, 12:51
by Trapavi
Sirove cjevi za gotovinu imaš kod nas za cca 900kn, No eto neće opet niko da radi jer kažu bilo bi preskupo sa papirologijom . Sve mi se čini da sve ove koje prodaju neko promjeni na crno jer inače bi stajale i ne bi se prodavale.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 03 Apr 2020, 21:11
by lex-lutor
Mirok wrote:...... izmjena cijevi 8x57 sa cjelokupnim poslom i papirologijom 5 630 kn.....
Nije posteno a niti fer ocijenjivati tudji posao, no u toj cijeni od 1000Kn , kao npr. kod Turkalja, se vec nalazi marza za trgovca... E sada ti meni reci sto kosta jos 4500 Kn ??? Ako konkretno govorimo o Mauser akciji potrebno je:

- napraviti leziste metka
- navoj koji odgovara akciji
- potokariti cijev na zeljenu debljinu
- zastiti cijev nekim postupkom, bruniranje, keramika, polimeri itd...

Znam ja da mi sada " majstori " skidaju sve po spisku i mrmljaju sebi u bradu, vidi glupana sto pise, a gdje je montaza nisana, pa malo tvrdog lemljenja, pamalo srebra, pa malo poliranja, pa malo dorada usta cijevi, pa nekoliko puta vadi stavi , rezi, dok ne dobijes ceoni zazor, pa tako mozemo i 30 radnih sati potrositi za pravi posao.

Zapravo svi oni citaju ove teme ali mudro sute iako ih ja uporno pokusavam navuci da sudjeluju svojim znanjem i iskustvom u temama bez ikakvih losih namjera.

Vremena se mjenjaju i traze od svih nas da se prilagodimo bez obzira koliko se opirali tim promjenama, smatram da je uvijek bolje zaraditi 1000Kn nego NE zaraditi nista, no isto tako mora postojati RAZUMNA granica ISPLATIVOSTI za svaki posao. Ako bih vec angazirao puskara na promjeni cjevi za lovacki karabin onda bih nastojao da to bude vrhunska puska sa kvalitetnom cijevi odlicne preciznosti u potpunosti prilagodjna meni i streljivu koje odaberem, pa ce takvo oruzje UVIJEK imati realnu cijenu i potpis majstora koji stoji iz svog posla.

Ako mi treba puska za "mesarenje" svaka je vise nego dobra, kupim bilo koju Tandjaru za max 150Eur, Kundak sa pilarima za 150 Eur i okidanje za 150 Eur pa za cca 500 Eur imam pusku sa kojom mogu pucati do 250 metara sve sto pozelim i da grupa ne bude veca od 10 cm...

E sada, poznat sam po tome da razmiljam drugacije, da li dobro ili lose je vrlo relativno, neka svatko nadje svoj put i NEKA SE PUCA STO VISE.....kada postoji volja nadje se i nacin !!!

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 03 Apr 2020, 22:21
by Mirok
Vidiš Lex,skoro sve bih ti potpisao.
Ali cijenu izmjene cijevi sam naveo jer mi je frend puškar tako naveo i to je cijena sa PDVom.
U svemu što si naveo puškar još obavlja papirologiju,stavljanje svih žigova i tormentaciju sa odlaskom u Ferlach.
Možda sam i ponešto zaboravio i da ,koliko sam shvatio on preferira kupiti cijev sa ležištem metka.
Vjerojatno čovijek zna zašto.
I da,kako sam naveo i meni se sve skupa čini preskupo!

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 03 Apr 2020, 23:07
by lex-lutor
Mirok wrote:....,koliko sam shvatio on preferira kupiti cijev sa ležištem metka.
....
NHF...

Jebo ja tog puskara koji preferira kupiti cijev sa vec gotovim lezistem...., to vise nije sirova cijev vec je teoretski i prakticno BITAN dio ORUZJA koji naravno prati papirologija....

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 06:49
by jolly
lex-lutor wrote:
Mirok wrote:...... izmjena cijevi 8x57 sa cjelokupnim poslom i papirologijom 5 630 kn.....
Nije posteno a niti fer ocijenjivati tudji posao, no u toj cijeni od 1000Kn , kao npr. kod Turkalja, se vec nalazi marza za trgovca... E sada ti meni reci sto kosta jos 4500 Kn ??? Ako konkretno govorimo o Mauser akciji potrebno je:

- napraviti leziste metka
- navoj koji odgovara akciji
- potokariti cijev na zeljenu debljinu
- zastiti cijev nekim postupkom, bruniranje, keramika, polimeri itd...
na listu dodaj:
- tormentacija, Ferlach - odlazak na izlet i nazad. Put + tormentacija + a posteno bi bilo i dnevnica.
- postavljanje mehanickih nisana, s regulacijom.

Ne trebaju mehanicki nisani? To za lovacku pusku, karabin, nije posao.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 09:04
by Mirok
lex-lutor wrote:
Mirok wrote:....,koliko sam shvatio on preferira kupiti cijev sa ležištem metka.
....
NHF...

Jebo ja tog puskara koji preferira kupiti cijev sa vec gotovim lezistem...., to vise nije sirova cijev vec je teoretski i prakticno BITAN dio ORUZJA koji naravno prati papirologija....
Potpuno je nebitno i uvijek mora biti papirologija bilo da kupi cijev sa ležištem ili sam pravi ležište metka.
Razlika je samo što sirovu cijev možeš sam kupiti,a cijev sa ležištem može kupiti samo pravna osoba(ovlaštena)
Cijev sa ležištem je bitan dio oružja,a sirova cijev kojoj napraviš ležište tada postaje bitan dio oružja.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 09:23
by jolly
Mirok wrote: Razlika je samo što sirovu cijev možeš sam kupiti,a cijev sa ležištem može kupiti samo pravna osoba(ovlaštena)
Moze je nabaviti i fizicka osoba sa nabavnom dozvolom.

Primjer, druga cijev za blaser R8, na pr. ili drugi set cijevi za ceske sacmarice, ili kadet kit 22lr za CZ75b, itd, itd...
kad se kupi tako nesto, onda se upise u OL, i rjeseno.

ne vidim zasto bi cijev sa lezistem koja ima serijski broj i tormentaciju i samo je treba upasovati bila drugaccija u proceduri.
nakon nabakve, odnijeti pusakru da upasuje.
samo u tom slucaju, staru cijev treba vratiti u mup, i traziti brisanje iz OL.

ne vidim razloga zasto to ne bi moglo funkcionirati. Ali da je muka, jest.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 10:28
by Mirok
Ne Jolly,cijev sa ležištem metka u smislu mijenjanja cijevi kod nas ne možeš kupiti kao fizička osoba.
Kako kažem ,frend puškar kaže da je tako(nisam ni ja znao).
Cijev kao dodatnu na postojeću pušku(rezervna cijev),možeš uz nabavnu dozvolu i nema ograničenja broja cijevi.
Samo za svaku dodatnu treba nabavna.
Ovo kako si ti postavio pitanje je bilo i moje pitanje frendu,ali objašnjenje je da je takva praksa kod nas.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 10:31
by Mirok
I još samo.......puškar obavesno uništava staru cijev o čemu izvještava MUP.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 11:33
by stolttom
Ne Jolly,cijev sa ležištem metka u smislu mijenjanja cijevi kod nas ne možeš kupiti kao fizička osoba.
Kako kažem ,frend puškar kaže da je tako(nisam ni ja znao).
Cijev kao dodatnu na postojeću pušku(rezervna cijev),možeš uz nabavnu dozvolu i nema ograničenja broja cijevi.
???? Malo zbunjujuće. Koja je razlika između "rezervne cijevi za postojeću pušku" i "cijevi sa ležištem metka u smislu mijenjanja"?
Pa valjda je namjena obje cijevi zamjena i korištenje s istom akcijom.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 12:13
by Mirok
Rezervne,duple,dodatne cijevi su cijevi koje možeš uz nabavnu dozvolu kupiti za postojeću pušku. I one dolaze kao GOTOV proizvod.
Cijev sa ležištem metka kada se kupuje za zamjenu cijevi kod postojeće ,registrirane puške,(npr postojeća cijev korodirala),nju može kupiti samo ovlaštena pravna osoba(puškar).
Kada ju kupi i izmijeni ti je puškar ne treba ti nabavna dozvola,jer puškar stoji iza cijeloga posla i sačinjava potrebne zapisnike kojima obavještava MUP i taj zapisnik se u MUPu stavlja u dosje puške kojoj je izmijenjena cijev. Staru cijev puškar uništava i sačinjava zapisnik.
E sada dečki,dajte shvatite,ja vam samo prenosim kako je to riješeno kod nas,ništa više.
Da u svemu tome ima određenih nelogičnosti,ja se slažem ali kad nas je za sada tako.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 12:33
by Trapavi
Mirok wrote:Rezervne,duple,dodatne cijevi su cijevi koje možeš uz nabavnu dozvolu kupiti za postojeću pušku. I one dolaze kao GOTOV proizvod.
Cijev sa ležištem metka kada se kupuje za zamjenu cijevi kod postojeće ,registrirane puške,(npr postojeća cijev korodirala),nju može kupiti samo ovlaštena pravna osoba(puškar).
Kada ju kupi i izmijeni ti je puškar ne treba ti nabavna dozvola,jer puškar stoji iza cijeloga posla i sačinjava potrebne zapisnike kojima obavještava MUP i taj zapisnik se u MUPu stavlja u dosje puške kojoj je izmijenjena cijev. Staru cijev puškar uništava i sačinjava zapisnik.
E sada dečki,dajte shvatite,ja vam samo prenosim kako je to riješeno kod nas,ništa više.
Da u svemu tome ima određenih nelogičnosti,ja se slažem ali kad nas je za sada tako.
Čini mi se da je upravo tako . Naime gledam nešto na Voere shopu i naravno da u ponudi imaju i gotove cjevi za svoje puške , e sad to su naravno skupe cjevi od 750 pa do 1600 eura po komadu(radi se i o skupim puškama sa negdje i meč cjevima). No kako bilo ispod cjevi stoji napomena koju može razumit i onaj ko ne zna njemački da se cjevi prodaju i isporučuju samo ovlaštenim handlerima. T će valjda bit ovlašteni zastupnici Voere proizvoda ako sam dobro shvatio.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 13:37
by jolly
Mirok wrote: Da u svemu tome ima određenih nelogičnosti,ja se slažem ali kad nas je za sada tako.
Nema razloga da ne vjerujem.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 04 Apr 2020, 13:51
by jolly
Trapavi wrote: Čini mi se da je upravo tako . Naime gledam nešto na Voere shopu i naravno da u ponudi imaju i gotove cjevi za svoje puške , e sad to su naravno skupe cjevi od 750 pa do 1600 eura po komadu(radi se i o skupim puškama sa negdje i meč cjevima). No kako bilo ispod cjevi stoji napomena koju može razumit i onaj ko ne zna njemački da se cjevi prodaju i isporučuju samo ovlaštenim handlerima. T će valjda bit ovlašteni zastupnici Voere proizvoda ako sam dobro shvatio.
vecina velikih proizvodjaca, ne isporucuje kupcima direktno.
Primjer, GRS kundak ne mozes naruciti od firme, nego moras naci dealera.
isto vrijedi i za druge porizvode. Auto? Preko dealera. Ovlastenog trgovca.

Ovlasteni dealeri onda razvijaju svoj nacin prodaje, u trgovini, ili online, u ovisnosti o poslovnom modelu.
Govorim o proizvodima opce potrosnje, ne sad iskljucivo o oruzju. Maloprodaja oruzja je opetrecena i drugim propisima. To svi znamo. tako da ovo ne cudi.