Page 5 of 6

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 07:15
by stolttom
Gospodo, za vas koje zaista zanima promjena cijevi:

-S oružnim listom i oružjem odite kod puškara ili proizvođača puške ako ste prethodno ugovorili posao.
Dogovorite izradu nove cijevi od sirove ili zamjenu i upasiravanje gotove cijevi, zamjenu nišana, označavanje, tormentiranje i sl.
Taj je posao kod naših puškara rijedak i sve rjeđi jer je komplicirano stavljanje u promet takvog oružja
nakon zamjene (tormentacija) i jer je sam posao dosta skup i uglavnom neisplativ.
Danas se na tržištu nađu nove puške u istom cjenovnom razredu sa zamjenom cijevi, pa je to uglavnom bolja opcija.

-Bez ikakvih papira kupite vani ili naručite poštom od nekog od evropskih dealera sirovu cijev
kakvu želite (sva odgovornost za izbor je vaša, broj žljebova, korak, profil i sl.) i s njom i oružjem (+OL) odite puškaru i dogovorite posao...(kao i gore).
Napomena: Svaki puškar će do sirove cijevi doći brže i povoljnije od vas (vi od toga nažalost nećete profitirati).
Puškar će nakon zamjene razdužiti staru cijev i u skladu s Zakonom obavijestiti nadležna tijela (vas se taj dio priče ne tiče). Sačuvajte račun sa
specifikacijom obavljenog posla.

-S nabavnom dozvolom kupite kod ovlaštenog trgovca gotovu cijev i registrirajte kako sam vam prethodno napisao
(postao sliku registrirane cijevi). Takva cijev mora biti tormentirana i označena kao i samo oružje da bi mogla biti registrirana.
U suprotnom, prilikom pokušaja registracije ostajete bez nje.
Cijevi izmjenjujete po uputama proizvođača puške i s alatima koje ste ili dobili s puškom ili kupili zajedno sa cijevi, kao
npr. kod Blasera R8.
Ovo se naravno odnosi na one proizvođače koji garantiraju da je kod svake izmjene cijevi oružje sigurno za upotrebu,
odnosno da nije potrebna intervencija-"upasiravanje" bilo na akciji, bilo na cijevi (podešavanje head space-a i sl.)
Istrošenu cijev možete i dalje držati ili dati na uništenje i s potvrdom o uništenju otići na MUP da vam se izmjene
podatci u OL.
Tormentacija nakon svake izmjene ovakvih cijevi je nepotrebna.
Referiranje na Zakon o eksplozivnim tvarima je deplasiran za vas kao fizičke osobe.
Ovo shvatite čisto informativno, a svemu što vas konkretno zanima obavezno se obratite MUP-u i dalje postupajte u skladu s njihovim uputama.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 07:58
by Trapavi
stolttom wrote:Gospodo, za vas koje zaista zanima promjena cijevi:

-S oružnim listom i oružjem odite kod puškara ili proizvođača puške ako ste prethodno ugovorili posao.
Dogovorite izradu nove cijevi od sirove ili zamjenu i upasiravanje gotove cijevi, zamjenu nišana, označavanje, tormentiranje i sl.
Taj je posao kod naših puškara rijedak i sve rjeđi jer je komplicirano stavljanje u promet takvog oružja
nakon zamjene (tormentacija) i jer je sam posao dosta skup i uglavnom neisplativ.
Danas se na tržištu nađu nove puške u istom cjenovnom razredu sa zamjenom cijevi, pa je to uglavnom bolja opcija.

-Bez ikakvih papira kupite vani ili naručite poštom od nekog od evropskih dealera sirovu cijev
kakvu želite (sva odgovornost za izbor je vaša, broj žljebova, korak, profil i sl.) i s njom i oružjem (+OL) odite puškaru i dogovorite posao...(kao i gore).
Napomena: Svaki puškar će do sirove cijevi doći brže i povoljnije od vas (vi od toga nažalost nećete profitirati).
Puškar će nakon zamjene razdužiti staru cijev i u skladu s Zakonom obavijestiti nadležna tijela (vas se taj dio priče ne tiče). Sačuvajte račun sa

Ja to cjelo vrijeme govorim, puške kao vaša mogu imati i 15 cjevi i svaka mora bit kupljena sa nabavnom dozvolom i upisana u oružni list kao i samo oružje sa svojim brojem. To je neupitno kao i rezervne cjevi prelamača. No oružje koje je tormentirano u završenoj cjelini kao većina lovačkih karabina nema tu mogućnost jer je žigosano i ima svoj broj . Tu je što se tiče za vlasnika izmjena cjevi moguća samo kod ovlaštenog puškara i naravno tormentirana gdje dobije i svoje žigove .
A ovi karabini takozvani predelanci što imaju cjev od puškomitraljeza(inače odličnu) su do sad prolazili jer nije nikogledao ništa nego brojeve oružja. Sad prilikom pregleda u mupu kad se produžava oružni list ako puškar to vidi a lako će vidit ostajete bez tog oružja jer to je u stvari neovlaštena intervencija na oružju koje u stvari nije ni tormentirano .
specifikacijom obavljenog posla.

-S nabavnom dozvolom kupite kod ovlaštenog trgovca gotovu cijev i registrirajte kako sam vam prethodno napisao
(postao sliku registrirane cijevi). Takva cijev mora biti tormentirana i označena kao i samo oružje da bi mogla biti registrirana.
U suprotnom, prilikom pokušaja registracije ostajete bez nje.
Cijevi izmjenjujete po uputama proizvođača puške i s alatima koje ste ili dobili s puškom ili kupili zajedno sa cijevi, kao
npr. kod Blasera R8.
Ovo se naravno odnosi na one proizvođače koji garantiraju da je kod svake izmjene cijevi oružje sigurno za upotrebu,
odnosno da nije potrebna intervencija-"upasiravanje" bilo na akciji, bilo na cijevi (podešavanje head space-a i sl.)
Istrošenu cijev možete i dalje držati ili dati na uništenje i s potvrdom o uništenju otići na MUP da vam se izmjene
podatci u OL.
Tormentacija nakon svake izmjene ovakvih cijevi je nepotrebna.
Referiranje na Zakon o eksplozivnim tvarima je deplasiran za vas kao fizičke osobe.
Ovo shvatite čisto informativno, a svemu što vas konkretno zanima obavezno se obratite MUP-u i dalje postupajte u skladu s njihovim uputama.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 08:00
by Trapavi
Pojma neman zbog čega mi uleti post između quote posta . Izvinjavam se na tom.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 08:48
by lex-lutor
Mirok wrote:.....I da,govorili smo o zamijeni cijevi karabina,......
1. Ja bih te molio da mi pojasnis pojam KARABIN ? koji je to proizvodjac ili model oruzja ?

Vidio sam masu OL i nisam naisao na taj tip oruzja !

2. CVRSTI spoj sa sandukom, prvi puta cujem za takvu mehanicku izvedu ? Ako si mislio na spoj cijevi i akcije tada moras znati da vrlo malo pusaka ima CVRSTI spoj akcije i cijevi kao npr . SSG-69 ( toplo presana ) serija koja je vrlo cesta na ovim prostorima, vecina ostalih je na navoj ili konus sa kontra maticom ili vec neki drugi model koji omogucava izmjenu cijevi BEZ PUSKARA.

3. Stolttom je objasnio SVE vise nego dovoljno, SVE je moguce, mozda treba malo vise volje da se nesto odradi, mozda su neke zak.odredbe nerazumljive jer je na nasim prostorima kulutra dorade i prerade oruzja relativno mlada pa treba pomoci i zakonodavcu da se prilagodi zahtijevima na trzistu NIJE sve CRNO-BIJELO..

Pitanje je trenutka kada ce netko od puskara napraviti modifikaciju npr. Mauser akcije i prihvat za izmjenu nekoliko cijevi, naravno sve to atestirati i kraj price...

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 10:07
by jolly
Mislim da je Stoltom sve lijepo objasnio.

Ajde nemojte sad da se posvadjate zbog akademskih nesuglasica. :mrgreen:

U biti kad se stvar razmotri od svega sto je receno, svi su u pravu.
Svi ukljuceni u diskusoju su duboko zagrizli u poznavanje tematike lovackog i sportskog oruzja, odnosno ukazali na solidno poznavanje zakonskih procedura. Za e-dnevnik mozemo pisati 5 iz zalaganja.

Lex, prijatelju ajde nemoj da mi se pravis nevjest?
Da ti ne znas sta je lovacki karabin? :mrgreen: :mrgreen: Ehm...

Pa njuskalo i trgovine pune takvih u prodaji, evo jedan za primjer:
http://www.ritosa-trgovine.hr/index.php ... th=6_14_21

Ajde nemojmo se svadjati oko sinonima, i zakonske sintaxe. Znamo svi o cemu je rijec.

Ali za ljubezni podsjetnik, sa hrvatskog jezcinog portala:
http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search
karàbīn
karàbīn m 〈G karabína〉
1. vojn. kratka vojnička puška
2. lov. lovačka puška ižlijebljenih cijevi za zrno (za razliku od sačmarice); karabinka

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 11:00
by lex-lutor
Jolly, dobro znas da ja znam puno vise nego sto smijem napisati , na zalost !

Moramo malo dignuti i tenzije da narod ne spava, no u pravilu se moramo prilagoditi i na ispravnu terminologiju jer sa jedna strane Karabin, Sanduk, i slicno su OK a sa druge strane pilamo oko ceonog zazora u tolerancijama 2 stote ???

Zakon NE moze predvijedti ama BAS SVE situacije, svi mi ovdje imamo podjednake guste, ciljeve, zelje i namjere, barem se nadam da je tako ?

Jedanko tako moramo i prihvatiti da je pojedini rad na nekim vrstama oruzja jednostavno NE-isplativ OSIM ako se radi o nekoj EMOTIVNOJ prici !

Sto se mene tice i svakodnevnog oruzja za lov dok u oglasniku ima pusaka za 500 Eur svi radovi-popravci su upitno isplativi , ali ako se radi o " gospodskoj pusci ili nekom nasljeđu " bespredmetna je svaka daljnja rasprava, netko ce mozda potrositi i 3000 Eur da ima pusku staru 100g u 100% ispravnom stanju ako je vec 3 generacije u obiltelji !

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 11:17
by Mirok
Pa kad me netko pita što je to karabin....? :A02:
Hvala Jolly,eto i ti si to na neki način lijepo objasnio jer ja sam odlučio odustati kada sam vidio postavljeno pitanje. :A13:

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 12:45
by Trapavi
Jako dobro znam što je čvrsti spoj u strojarskom smislu .Evo banalna primjera -napr na ZAstavi 101 ili Fiatu 128 pa i drugima kad bi se mjenjao klip tada se klipnjača zagrijavala na ako me pamćenje služi oko 260 stupnjeva a osovinica koja ide u nju držala u pripremi . Kad je dovoljno zagrijana klipnjača tada se pripremom gurne osovinica (bolcen) u klipnjaču na kojoj je klip . Sve mora bit u šubu obavljeno bez zastajkivanja jer za koju sekundu je gotovo ,više ne ide ni napred ni nazad bez preše i vjerovatnog oštećenja .
E pa tako je napr isto na Puškomitraljezu mislim da ima oznaku m72 (nisam siguran), uglavnom radi se o puškomitraljezu 7,62 ×39 na bazi kalaša . Ko je bio u ratu zna o čemu govorim . Mislim da je isto na oružjima iz familije Kalašnjikova. Naravno iako čvrsto uprešan spoj osiguran je još jakim poprečnim štiftom tako da je ko zavaren .
Iako karabini ili zovite ih kako oćete pretežno imaju ako ćemo se izražavat strojarski navojnu vezu niti jednog nisam vidio sa rezervnom cjevi . Ako se tormentira cjev ušarafljena u sanduk i sa zatvaračem na povećan tlak znači radi se o toj cjelini i kao takva dobiva žigove , koji su obično na cjevi .
Ne vidim kako bi postojala još jedna cjev osim donest na tormentaciju 2 cjevi ,što mislim da nije niko učinio . Pa po zakonu nesmiješ sam raditi neovlašteno bitne popravke ili prepravke na oružju i to je tako . A na oružjima koja su zamišljena kao multikalibarska , modularna zovimo ih kako god možeš imat cjevi koliko želiš sa urednim papirima za svaku . A što se tiče čvrstih spojeva u strojarstvu mogu počet brojit sad do naveče .

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 12:52
by jolly
Mirok wrote:Pa kad me netko pita što je to karabin....? :A02:
Hvala Jolly,eto i ti si to na neki način lijepo objasnio jer ja sam odlučio odustati kada sam vidio postavljeno pitanje. :A13:
Mirok, ti si malo svjeziji aktivist na forumu, morao sam uskociti, da se ne posvadjate.

Nas Lex ti je dobrica, kojeg jako ljute birokratske zavrzlame pa onda se on ponekad malo zanese oko tog, svasta napise, i uzbuni uspavane duhove, he he

ja i on smo imali zivahne rasprave na ovom forumu, uglavnom na akdemskom pristupu materiji, uzadnih deset godina! LOL

Lex, jesam li u pravu? :A25:

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 12:53
by Mirok
Trapavi wrote:Jako dobro znam što je čvrsti spoj u strojarskom smislu .Evo banalna primjera -napr na ZAstavi 101 ili Fiatu 128 pa i drugima kad bi se mjenjao klip tada se klipnjača zagrijavala na ako me pamćenje služi oko 260 stupnjeva a osovinica koja ide u nju držala u pripremi . Kad je dovoljno zagrijana klipnjača tada se pripremom gurne osovinica (bolcen) u klipnjaču na kojoj je klip . Sve mora bit u šubu obavljeno bez zastajkivanja jer za koju sekundu je gotovo ,više ne ide ni napred ni nazad bez preše i vjerovatnog oštećenja .
E pa tako je napr isto na Puškomitraljezu mislim da ima oznaku m72 (nisam siguran), uglavnom radi se o puškomitraljezu 7,62 ×39 na bazi kalaša . Ko je bio u ratu zna o čemu govorim . Mislim da je isto na oružjima iz familije Kalašnjikova. Naravno iako čvrsto uprešan spoj osiguran je još jakim poprečnim štiftom tako da je ko zavaren .
Iako karabini ili zovite ih kako oćete pretežno imaju ako ćemo se izražavat strojarski navojnu vezu niti jednog nisam vidio sa rezervnom cjevi . Ako se tormentira cjev ušarafljena u sanduk i sa zatvaračem na povećan tlak znači radi se o toj cjelini i kao takva dobiva žigove , koji su obično na cjevi .
Ne vidim kako bi postojala još jedna cjev osim donest na tormentaciju 2 cjevi ,što mislim da nije niko učinio . Pa po zakonu nesmiješ sam raditi neovlašteno bitne popravke ili prepravke na oružju i to je tako . A na oružjima koja su zamišljena kao multikalibarska , modularna zovimo ih kako god možeš imat cjevi koliko želiš sa urednim papirima za svaku . A što se tiče čvrstih spojeva u strojarstvu mogu počet brojit sad do naveče .
Trapavi :A28:
Mislim da je bespredmetno,jer može sada netko pitati što je to cijev.......ima vodovodna ,kanalizacijska,dimovodna........
Jedno pitanje,zna li netko na što se odnose izmjene Zakona o nabavi i posjedovanju oružja,koje je vidim ovaj čas usvojio Sabor?

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 13:00
by jolly
Trapavi wrote:Mislim da je isto na oružjima iz familije Kalašnjikova. Naravno iako čvrsto uprešan spoj osiguran je još jakim poprečnim štiftom tako da je ko zavaren .
Iako karabini ili zovite ih kako oćete pretežno imaju ako ćemo se izražavat strojarski navojnu vezu niti jednog nisam vidio sa rezervnom cjevi . Ako se tormentira cjev ušarafljena u sanduk i sa zatvaračem na povećan tlak znači radi se o toj cjelini i kao takva dobiva žigove , koji su obično na cjevi .
Ne vidim kako bi postojala još jedna cjev osim donest na tormentaciju 2 cjevi ,što mislim da nije niko učinio . Pa po zakonu nesmiješ sam raditi neovlašteno bitne popravke ili prepravke na oružju i to je tako . A na oružjima koja su zamišljena kao multikalibarska , modularna zovimo ih kako god možeš imat cjevi koliko želiš sa urednim papirima za svaku . A što se tiče čvrstih spojeva u strojarstvu mogu počet brojit sad do naveče .
Kad si se tog dotaknuo, bas me sjetilo komentara, za tada novi, sauer 101, (kad je tada jos izsao) low end puska u odnosu na sauer 202.
Okey, za 101 su tad spominjali upravo slican moderni tip upasivanja cijevi, uz termicku obradu. izgleda da je ovo jeftinij nacin sklapanja za masovniju i ekonomicnu proizvodnju. Slijedeci nivo, naravno, je navojna veza, a vrh svega je modularna, ili take down puska.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 13:02
by jolly
Mirok wrote: Jedno pitanje,zna li netko na što se odnose izmjene Zakona o nabavi i posjedovanju oružja,koje je vidim ovaj čas usvojio Sabor?
Ups... :A00:

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 14:15
by Mirok
jolly wrote:
Mirok wrote: Jedno pitanje,zna li netko na što se odnose izmjene Zakona o nabavi i posjedovanju oružja,koje je vidim ovaj čas usvojio Sabor?
Ups... :A00:
Znaš ono,pišem post,a njonjo stavlja amandman na glasanje.
A Sabor skoro pa jednoglasno prihvati .........sav sam se naježio........???

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 14:30
by stolttom
Ako se tormentira cjev ušarafljena u sanduk i sa zatvaračem na povećan tlak znači radi se o toj cjelini i kao takva dobiva žigove , koji su obično na cjevi .
U Ferlachu se tormentacioni žig utiskuje (Rem 700):
1. Na sanduk (akciju)
2. Cijev
3. Na bradavicu zatvarača (bolt lug)

Sve cijevi koje se koriste na istom sanduku (akciji), tormentiraju se jedna po jedna s tom istom akcijom i svaka dobija svoj žig.
Nakon toga mogu se slobodno izmjenjivati po kojem god sistemu (take down, navojnom, i sl.) koji na jednostavan i siguran način omogućava
izmjenu cijevi. Kod čvrstog spoja toplo/hladno prešanje to naravno nije moguće.

Napomena: Za sve što sam do sada napisao imam vlastito i pozitivno iskustvo što naravno ne znači da će neki od kolega imati ista
iskustva s istim ili nekim drugim proizvođačem ili puškarom.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 14:43
by Mirok
Upravo tako,mislim da postovi Trapavoga i mene upravo govore kako si rekao.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 14:47
by jolly
Case closed! :A25:

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 15:03
by Mirok
Evo i nešto pametno.
Razgovarao sam sa vlasnikom jednog puškarskog obrta i kaže čovijek da može promijeniti cijev npr zastavinog karabina za cca 3000 kn
Znači njegova cijev ,izmjena,papirologija,nišani,bruniranje metalnih dijelova cijele puške.
Drvo ostaje kakvo doneseš.
Kome treba može mi se obratiti na PP,pa vas povežem jer bojim se da mi se netko ne okači pa..........

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 15:05
by jolly
Mirok wrote: A Sabor skoro pa jednoglasno prihvati .........sav sam se naježio........???
prema navodima, prilagodna uvjetima rada u pandemiji.
https://automania.hr/vlada-usvojila-izm ... epidemije/

Ministar Božinović najavio je i dopune Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana: „ Omogućilo bi se vlasnicima oružja korištenje ranije izdanih oružnih listova koji bi se smatrali valjanim najdulje 30 dana od dana prestanka epidemije kao i da određene radnje koje su dužni poduzeti u rokovima propisanim zakonom, kao što su podnošenje zahtjeva za izdavanje oružnog lista za nabavljeno oružje, dostavljanje uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti ili isprave da raspolažu tehničkim znanjem i vještinom za pravilnu uporabu oružja i poznavanja propisa koji se odnose na posjedovanje oružja i sl., poduzmu najdulje 30 dana od dana prestanka epidemije“.

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 15:48
by Mirok
Joj,jesi siguran da je to sve?
Ja i na hladno pušem!

Re: .308 Win. - proba i elaboracije

Posted: 07 Apr 2020, 16:19
by lex-lutor
Trapavi wrote:.... tada se klipnjača zagrijavala na ako me pamćenje služi oko 260 stupnjeva a osovinica koja ide u nju držala u pripremi . Kad je dovoljno zagrijana klipnjača tada se pripremom gurne osovinica (bolcen) u klipnjaču na kojoj je klip . ....
Dao si ODLICAN primjer, i onda je netko bio dovoljno pametan pa je te kombinacije grijanja klipnjace brenerom i drzanja klipnih osovina u frizideru prije sklapanja zamjenio sistemom iglicastog lezaja u klipnjaci, i klipova koji imaju seger osigurace sa obje strane a posao se moze obaviti takoreci pristima .. coool zar ne ? Mada se i ono prvo moglo odraditi na slican nacin od kada se pojavila nama draga LOCTITE paleta proizvoda....

Pa se tako netko sjetio napraviti akcije sa izmjenjivim cijevima bez 101 alata. NAPREDAK je neminovan i treba ga prihvatiti objerucke....