samoborac wrote:Čemu međunarodne konvencije ako onaj sa snažnijom vojskom može slabijoj državi govoriti što smije a što ne i ako ga slabiji ne posluša oteti mu države koliko mu se hoće?
Jesmo na forumu o oružju ali na kraju ispada da je snaga oružja i brojnost vojske jedino bitno ako želiš zadržati samostalnost. Najbolje da nabavimo jednu makar malu atomsku čisto kao osiguranje.[GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
Tako je bilo od doba Rima. Pax Romana. Danas je Pax Americana.
primjer male snazne naoruzane drzave Israel nezahvalno ih dirati.
Konvencije su kolko-tolko ogranicile upotrebu nekog oruzja (bojni otrovi, dum dum meci, i sl), odnosno regulirale tretman civila, imovine, i ratnih zarobljenika u vrijeme ratnih sukoba.
Ako ces zaista to tako sagledati, onda su konvencije zapravo samo pravila dopustenog rata. Mogu se i tako opisati.
Konvencije i jesu donjele velike sile agresivne vojne vanjske politike (same sebi), a prve moderne konvencije donesene u doba kolonijalnih imperija. (1899, 1907, zenevski protokol iz 1925)
Neke od potpisnica prve konvencije - US, UK, Njemacka, Francuska, Portugal, Juzna Afrika, Italija, Japan, Nizozemska, Rusija, itd... a druge zemlje naknadno su se pridruzile.
Sve ove zemlje u tom trenutku su bile kolonijlne sile, a neke su tek imale jasne kolonijalne pretenzije - poput Japana, i ni jedna se nije odrekla ratovanja kao politickog sredstva.
Zato ni jedna konvencija nije navela da je rat, sam po po sebi zlocin, ili ratni zlocin. Ni jedna konvencija nije zabranila rat.
Iz tog slijedi da je Von Clausewitz ispravno definirao rat kao "rat je nastavak politike drugim sredstvima", i od prve konvencije do danas, to niko nije osporio. (samo propagadni mediji bilo koje strane to ne naglasavaju)
To sve skupa nema veze sa pravdom, kako je mi mali ljudi dozviljavamo, kad velika sila bombardira malu drzavu. Bez opravdanja, ali to je tako.
Uzgred budi receno, o ratnim zlocinima i sudu pravde.
Tek je 1998 potpisan rimski statut, koji definira medjunarodni sud pravde za ratne zlocine, i definira naldeznost ICC: zlocine genocida, zlocin protiv covjecnosti, ratne zlocine i
ZLOCIN AGRESIJE.
Rimski statut ratificarlo je 123 drzave, Za ovu diskusiju valja napomenuti da ga nisu ratificirali: UKRAJINA, RUSIJA, AMERIKA. Od ostalih velikih drzava, ni Kina ni Indija. (zakljucno sa danasnjim danom)
Ovo je realnost modernog svijeta.
Zasto ga nisu ratificirali?