Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljaštvo
Posted: 24 Feb 2012, 20:58
Htio sam s kolegama forumašima podijeliti neka svoja razmišljanja, ali i zapažanja do kojih sam došao pri nabavi durbina (dalekozora, jednogleda, monokulara, spotting scope-a...).
Do sada sam nabavio već tri komada, pa bih volio da oni koji namjeravaju u budućnosti nabaviti pomenuto pomagalo ne ponove moje greške.
Dakle, za sve koji se bave, i žele se baviti streljaštvom, prijeko potrebno pomagalo je durbin. Koliko je važno da to pomagalo bude kvalitetno shvatio sam na Sniper kupu 2011., ali na to ću se još osvrnuti u nastavku ovog teksta.
Prvi durbin sam kupio prije otprilike godinu dana u Grazu u Austriji, u trgovini Conrad. Inače u toj trgovini se može nabaviti dosta toga što vam može koristiti pri vašem boravku u prirodi i općenito u raznim aktivnostima na otvorenom (http://www.conrad.at).
Cijena je bila nekih 45,00 eura, a sa svojim performansama (promjenjivo povećanje od 20 – 60 puta, izlaznom lećom od 60 mm) i s imenom Bresser bio sam uvjeren da ću kupiti dobru stvar.
Međutim, ispostavilo se da je upotrebljiv samo na udaljenostima do 50 m. Na udaljenosti od 100 m i više nisam bio u stanju vidjeti rupu od metka 7,9 mm.
Ne mogu reći da taj durbin ništa ne vrijedi, naprotiv, za ljubitelje prirode, tj. za promatranje životinja i krajobraza je savršen, ali za potrebe streljaštva je praktički neupotrebljiv.
Kako se bližio Sniper kup, trebao sam pod hitno kvalitetniji durbin. No, kako većina nas ipak raspolaže sa ograničenim budžetom, trebao sam nešto što ne bi prelazilo cijenu od nekakvih 200tinjak eura.
U Teleskop centru (http://www.teleskopcentar.hr) sam našao Acuter durbin za koji sam bio uvjeren da će riješiti moj problem. Durbin je imao promjenjivo povećanje od 25 – 75 puta i izlaznu leću od 70 mm, i prihvatljivu cijenu od 890,00 Kn. Prva proba na 50 m je bila uspješna. Odlična kvaliteta slike čak i pri najvećem povećanju, no već na udaljenosti od 100 m metara, durbin je pokazao svoje nedostatke. Pri manjem povećanju slika se može dobro izoštriti, ali tada ne vidim na meti rupu od metka, a pri većim povećanjima nisam mogao dobiti dovoljnu oštrinu slike tako da rupu promjera .243'' u crnom polju uopće nisam mogao vidjeti, dok se rupa 7,9 mm jedva nazirala.
Opet bih griješio dušu kad bih rekao da taj durbin ne vrijedi ništa, no kao što sam već rekao, na većim udaljenostima za potreba streljaštva ne koristi.
Kako nisam imao drugog izbora, pokušao sam Sniper kup odraditi sa ovim durbinom, no to je bila potpuna katastrofa. Na 300 m, durbin je potpuno zakazao.
Za razliku od Bressera, kojeg sam prodao, odlučio sam ga zadržati, jer ga namjeravam koristiti za gađanja malokalibarskom puškom do 50 m.
Nakon Sniper kupa, odlučio sam se ipak malo više potruditi oko nabavke durbina te sam se malo raspitao na jednom američkom forumu za oružje, pročitao na desetke recenzija i pogledao isto toliko video recenzija na YouTube-u.
Odgovor je bio otprilike isti, kao i u svemu što se kupuje, koliko para toliko i zike...
E sad, Swarovski, Carl Zeiss i sl. durbini visoke klase su mi bili neprihvatljivi zbog visoke cijene (ovo što sam ja gledao na Internetu, za durbin Swarovski je trebalo izdvojiti u prosjeku 1.000,00 eura, a za Carl Zeiss-a i 1.500,00).
Na američkom forumu su mi sugerirali Kowa (japanski proizvođač) durbin, ali i on bi me, kada bih ukalkulirao troškove slanja i carine, koštao minimalno 500,00 eura.
Na kraju potrage sam se ipak odlučio za Celestron, model 52248 65mm Ultima Zoom Spotting Scope (http://stores.ebay.com/lotnabox).
Sa cijenom od 120,00 GBP + 6,00 GBP (oko 1200,00 Kn) za poštarinu pozitivnim kritikama, dobrim ocjenama koje su dali kupci, i performansama (promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, izlaznom lećom od 65 mm i vodootporno kućište) bio mi je apsolutno prihvatljiv. Na kraju sam još platio i 300,00 Kn carine, ali napokon sam imao durbin, koji nisam previše platio, a u potpunosti je zadovoljavao moje potrebe.
Odlučio sam ga odmah iskušati na 200 m. Pogodak se savršeno vidio i pri najvećem povećanju. Još čekam priliku da ga isprobam na 300 m.
Dakle, svima koji namjeravaju u budućnosti kupiti durbin za potreba streljaštva imam par savjeta i par detalja na koje treba obratiti pozornost:
- durbini do 100,00 eura i sa relativno velikim povećanjem (npr. 75 puta) na udaljenostima od 100 i više metara biti će beskorisni, jer pri malom povećanju nećete biti u stanju vidjeti vidjeti pogodak, a pri većim povećanjima nećete moći dobro izoštriti sliku
- durbini koji imaju fiksno povećanje (čak i ako su nižeg cjenovnog ranga) imaju mogućnost boljeg izoštravanja slike od durbina koji imaju promjenjivo povećanje
- pri kupnji obratite pozornost, da li durbin koji namjeravate kupiti ima tzv. mikro vijak za izoštravanje, tj. da li uz vijak za ''grubo'' izoštravanje ima i vijak za ''fino'' izoštravanje; mikrovijak najčešće imaju durbini koji su nešto skuplji, no, čak i među durbinima koji koštaju do 300,00 eura ima durbina sa navedenim dodatkom
- raspitajte se da li durbin ima izmjenjiv okular, to bi vam moglo koristiti ako budete htjeli nabaviti okular sa većim povećanjem; evo npr. ovaj zadnji durbin koji sam kupio ima izmjenjiv okular; okular koji sam dobio s durbinom ima promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, koliko znam, Celestron ima više modela okulara koji su kompatibilni za većinu njihovih durbina, tako da danas-sutra planiram nabaviti još jedan okular sa većim povećanjem
- s većinom durbina proizvođači isporučuju tronošce koji su zadnje smeće, no dobra je stvar što se većina durbina može montirati na standardni foto stalak, a solidan stalak se može kupiti za 200tinjak kuna (npr. u Chipoteki)
- s obzirom na vrstu pogleda, postoje dvije vrste durbina, sa ravnim pogledom (tj. s okularom koji je ravno/vodoravno montiran na tubus) i pogledom pod 45 stupnjeva (tj. s okularom koji je na tubus montiran pod kutem od 45 stupnjeva) pa obratite pozornost i na taj detalj; meni recimo kad gađam malokalibarskom puškom bolje odgovara durbin sa pogledom pod 45 stupnjeva, a kad gađam velikokalibarskom puškom na veće daljine, bolje mi odgovara ako durbin ima ravan pogled
I za kraj, samo ću dodati da je durbin vrlo važno i vrijedno pomagalo za svakog strijelca, pa nemojte žaliti vremena kako bi se prije kupovine dobro informirali o proizvodu koji kupujete i proizvodu koje ćete sigurno koristiti godinama.
Pozdrav i dobro pucanje,
Sin
Do sada sam nabavio već tri komada, pa bih volio da oni koji namjeravaju u budućnosti nabaviti pomenuto pomagalo ne ponove moje greške.
Dakle, za sve koji se bave, i žele se baviti streljaštvom, prijeko potrebno pomagalo je durbin. Koliko je važno da to pomagalo bude kvalitetno shvatio sam na Sniper kupu 2011., ali na to ću se još osvrnuti u nastavku ovog teksta.
Prvi durbin sam kupio prije otprilike godinu dana u Grazu u Austriji, u trgovini Conrad. Inače u toj trgovini se može nabaviti dosta toga što vam može koristiti pri vašem boravku u prirodi i općenito u raznim aktivnostima na otvorenom (http://www.conrad.at).
Cijena je bila nekih 45,00 eura, a sa svojim performansama (promjenjivo povećanje od 20 – 60 puta, izlaznom lećom od 60 mm) i s imenom Bresser bio sam uvjeren da ću kupiti dobru stvar.
Međutim, ispostavilo se da je upotrebljiv samo na udaljenostima do 50 m. Na udaljenosti od 100 m i više nisam bio u stanju vidjeti rupu od metka 7,9 mm.
Ne mogu reći da taj durbin ništa ne vrijedi, naprotiv, za ljubitelje prirode, tj. za promatranje životinja i krajobraza je savršen, ali za potrebe streljaštva je praktički neupotrebljiv.
Kako se bližio Sniper kup, trebao sam pod hitno kvalitetniji durbin. No, kako većina nas ipak raspolaže sa ograničenim budžetom, trebao sam nešto što ne bi prelazilo cijenu od nekakvih 200tinjak eura.
U Teleskop centru (http://www.teleskopcentar.hr) sam našao Acuter durbin za koji sam bio uvjeren da će riješiti moj problem. Durbin je imao promjenjivo povećanje od 25 – 75 puta i izlaznu leću od 70 mm, i prihvatljivu cijenu od 890,00 Kn. Prva proba na 50 m je bila uspješna. Odlična kvaliteta slike čak i pri najvećem povećanju, no već na udaljenosti od 100 m metara, durbin je pokazao svoje nedostatke. Pri manjem povećanju slika se može dobro izoštriti, ali tada ne vidim na meti rupu od metka, a pri većim povećanjima nisam mogao dobiti dovoljnu oštrinu slike tako da rupu promjera .243'' u crnom polju uopće nisam mogao vidjeti, dok se rupa 7,9 mm jedva nazirala.
Opet bih griješio dušu kad bih rekao da taj durbin ne vrijedi ništa, no kao što sam već rekao, na većim udaljenostima za potreba streljaštva ne koristi.
Kako nisam imao drugog izbora, pokušao sam Sniper kup odraditi sa ovim durbinom, no to je bila potpuna katastrofa. Na 300 m, durbin je potpuno zakazao.
Za razliku od Bressera, kojeg sam prodao, odlučio sam ga zadržati, jer ga namjeravam koristiti za gađanja malokalibarskom puškom do 50 m.
Nakon Sniper kupa, odlučio sam se ipak malo više potruditi oko nabavke durbina te sam se malo raspitao na jednom američkom forumu za oružje, pročitao na desetke recenzija i pogledao isto toliko video recenzija na YouTube-u.
Odgovor je bio otprilike isti, kao i u svemu što se kupuje, koliko para toliko i zike...
E sad, Swarovski, Carl Zeiss i sl. durbini visoke klase su mi bili neprihvatljivi zbog visoke cijene (ovo što sam ja gledao na Internetu, za durbin Swarovski je trebalo izdvojiti u prosjeku 1.000,00 eura, a za Carl Zeiss-a i 1.500,00).
Na američkom forumu su mi sugerirali Kowa (japanski proizvođač) durbin, ali i on bi me, kada bih ukalkulirao troškove slanja i carine, koštao minimalno 500,00 eura.
Na kraju potrage sam se ipak odlučio za Celestron, model 52248 65mm Ultima Zoom Spotting Scope (http://stores.ebay.com/lotnabox).
Sa cijenom od 120,00 GBP + 6,00 GBP (oko 1200,00 Kn) za poštarinu pozitivnim kritikama, dobrim ocjenama koje su dali kupci, i performansama (promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, izlaznom lećom od 65 mm i vodootporno kućište) bio mi je apsolutno prihvatljiv. Na kraju sam još platio i 300,00 Kn carine, ali napokon sam imao durbin, koji nisam previše platio, a u potpunosti je zadovoljavao moje potrebe.
Odlučio sam ga odmah iskušati na 200 m. Pogodak se savršeno vidio i pri najvećem povećanju. Još čekam priliku da ga isprobam na 300 m.
Dakle, svima koji namjeravaju u budućnosti kupiti durbin za potreba streljaštva imam par savjeta i par detalja na koje treba obratiti pozornost:
- durbini do 100,00 eura i sa relativno velikim povećanjem (npr. 75 puta) na udaljenostima od 100 i više metara biti će beskorisni, jer pri malom povećanju nećete biti u stanju vidjeti vidjeti pogodak, a pri većim povećanjima nećete moći dobro izoštriti sliku
- durbini koji imaju fiksno povećanje (čak i ako su nižeg cjenovnog ranga) imaju mogućnost boljeg izoštravanja slike od durbina koji imaju promjenjivo povećanje
- pri kupnji obratite pozornost, da li durbin koji namjeravate kupiti ima tzv. mikro vijak za izoštravanje, tj. da li uz vijak za ''grubo'' izoštravanje ima i vijak za ''fino'' izoštravanje; mikrovijak najčešće imaju durbini koji su nešto skuplji, no, čak i među durbinima koji koštaju do 300,00 eura ima durbina sa navedenim dodatkom
- raspitajte se da li durbin ima izmjenjiv okular, to bi vam moglo koristiti ako budete htjeli nabaviti okular sa većim povećanjem; evo npr. ovaj zadnji durbin koji sam kupio ima izmjenjiv okular; okular koji sam dobio s durbinom ima promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, koliko znam, Celestron ima više modela okulara koji su kompatibilni za većinu njihovih durbina, tako da danas-sutra planiram nabaviti još jedan okular sa većim povećanjem
- s većinom durbina proizvođači isporučuju tronošce koji su zadnje smeće, no dobra je stvar što se većina durbina može montirati na standardni foto stalak, a solidan stalak se može kupiti za 200tinjak kuna (npr. u Chipoteki)
- s obzirom na vrstu pogleda, postoje dvije vrste durbina, sa ravnim pogledom (tj. s okularom koji je ravno/vodoravno montiran na tubus) i pogledom pod 45 stupnjeva (tj. s okularom koji je na tubus montiran pod kutem od 45 stupnjeva) pa obratite pozornost i na taj detalj; meni recimo kad gađam malokalibarskom puškom bolje odgovara durbin sa pogledom pod 45 stupnjeva, a kad gađam velikokalibarskom puškom na veće daljine, bolje mi odgovara ako durbin ima ravan pogled
I za kraj, samo ću dodati da je durbin vrlo važno i vrijedno pomagalo za svakog strijelca, pa nemojte žaliti vremena kako bi se prije kupovine dobro informirali o proizvodu koji kupujete i proizvodu koje ćete sigurno koristiti godinama.
Pozdrav i dobro pucanje,
Sin