Page 1 of 2

METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 11:39
by jolly
Prvi metak s cahurom u povijesti - bio je 22 BB cap (Bullet breech cap, ili 6mm FLobert)

Napravljen od male cahure bez baruta, sa rubnim paljenjem.
Godina 1845
Iz ovoga su razvijeni kasnije 22 short, 22 long, 22 long rifle, a jos kasnije i 22 wmr, i ostali s rubnim paljenjem

180 godina iza tog, vracamo se na pocetke razvoja metka s cahurom.
Metak bez baruta, sa pogonom u rubnom paljenju.
Ali ja to nisam znao! :!:

Uzmem Aquilla Colibri 22 lr, da probam. Deklariana brzina 420 FPS (128 m/s).
Da vidim kako to funkcionira, i ima li kakva grupa i da to ima smisla.
Mala brzina, posve drugi pristup balistici, ali ujedno nije ni nepoznat u streljastvu.
Puska cz 452. (duzina cijevi 630 mm, odnosno 24.8 inch)

Probam napuniti jedan, kad ga zatvarac zagrabi, metak se podigne i ne ulazi u cijev. Stoji pod 30 stupnjeva nagore.
treba malo pomoci prstom.
Ovo je svakako moguci problem za repetirajuce oruzje ili poluautomatsko

Uguram uz pomoc prsta.
Puknem prvi hitac. Puff! Skoro se ne cuje. Dobro, to sam i ocekivao. Ali ne vidim ni pogodak, a to nije ocekivano.

Odem do mete, nema rupe nigdje. :A00:

Sad mi cudno?! Javljaju se sumnje, podrzane dugugodsnjim iskustvom kad nesto u glavi govori da nesto nije u redu :A00:

Otvorim zatvarac, ne vidim kroz cijev.
Aha!
Metak ostao u cijevi.
Sta sad?

Da probam sa sipkom! :!:
Guram lagano, zanima me gdje je stao, sve vise lagano guram unutra, udjem do 5 cm pred usta cijevi, tu ga osijetim.
Lagano povecam pritisak, ide lagano. Zrno izadje. Imam dojam kako je lagano da bi ispalo skoro po gravitaciji. (dobro, ne bi, alo skoro mi se tako cini)

Ok, prvi je podbacio.
Da probam drugi.
Puff! :A00:

Pogledam metu, opet nema nigdje rupe.
Opet isto?
Izvadim zatvarac, pogledam kroz cijev, ne vidi se nista.
Opet zacepljeno, corak.

Sad vec rutina, uzmem sipku, da izguram zrno.
Samo me zanima, jel makar ujednacneno "punjenje" da li je stao na isotm mjestu? :?:
Da, stao na istom mjestu, na oko 5 cm od kraja cjjevi.

Znaci ne prolazi kroz cijev, nema energije, i zaustavlja ga samo trenje.
Ali trenja skoro ni nema, sipka ga izgura bez napora. (stalo zrno ko auto u leru na ravnoj cesti)

Sta dalje?
Analizirajuci stvar, dodjoh do zakljucka da cahura vjerojatno nije punjena barutom, sav energent je u rubnom paljenju cahure.
Idem provjeriti.

otvorio jedan metak.
Upravo tako, kako sam si i mislio
Baruta nema.

Zakljucak, ovaj metak nije za prosjecno dugu cijev. Preferabilno za kracu cijev, mozda pistoljsku.
Ako je pistoljska, onda imati na umu da hranjenje iz spremnika moze biti problematicno zbog oblika metka i zrna, kao sto nije htjelo meni u cijev iz spremnika bez pomoci prsta

U teoriji, ako bi se uskaladilo sa pravlima (zakona ili strelista), mogao bi se koristiti u zatvorenim ili zracnim streljanama.

Ujedno ovo je bila funkcija prvog metka 6 mm Flobert, za streljastvo u zatvorenim dvoranama (Gallery shooting) vrlo popularno u ono doba i omogucavalo je gadjanje u zatvorenom prostoru bez dima u povijesnom periodu kad je crni barut bio jedino rjesenje.
Throwback ammo, amunition reinvented.

Ali nije bas za svako moderno oruzje.

Slike u privitku.
Kutija 22lr aquilla colibri (2 zrna iz cijevi na bijeloj pozadini kutije)
Rastavljena cahura istog - bez baruta

Pa da primite na znanje.

Zavrsni komentari:

Potecnijalna opasnost, pogodio metu, ili ne pogodio, rizik je da zrno ostane u cijevi bez da se provjeri.
Cijev svakako provjeriti visualno nakon gadjanja ovim streljivom
Napomena, kazu mi, iz brno 2 da izlazi van. Pa sad budi pametan!

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 11:51
by Mirok
Čudi me da nisi znao da ovaj metak nema baruta ?
To je od dolaska Colibrija naglašavano.
Inače Colibri se NE preporučuje uopće u poluautomatskom oružju !
Samo revolveri i repetirke !
To je i u samoj specifikaciji.
Ja bih još dodao da se ne puca iz pušaka dugih cijevi(Jollyjev problem),jer samo to inicijalno punjenje često nije dovoljno da izbaci metak.
Isto tako poluautomatski rad ne može odraditi zbog slaboga punjenja,a metak bi gotovo sigurno ostao u cijevi(ako je puška).

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 11:56
by Mario_Zg
Zakljucak je da ti je preduga cijev :mrgreen:

Ja (20) i Mike Torello (16) imamo krace :A14: :A14:

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 12:10
by jolly
Mirok wrote:Čudi me da nisi znao da ovaj metak nema baruta ?
To je od dolaska Colibrija naglašavano.
Inače Colibri se NE preporučuje uopće u poluautomatskom oružju !
Samo revolveri i repetirke !
To je i u samoj specifikaciji.
Ja bih još dodao da se ne puca iz pušaka dugih cijevi(Jollyjev problem),jer samo to inicijalno punjenje često nije dovoljno da izbaci metak.
Isto tako poluautomatski rad ne može odraditi zbog slaboga punjenja,a metak bi gotovo sigurno ostao u cijevi(ako je puška).
Pregledom pretraznika na forumu, nema takvih komentara. Moj je prvi.

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 13:02
by Mike_Torello
Nisam probao ovo streljivo... Sad mene zanima sta bi bilo iz 16" cijevi

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 13:05
by jolly
Kolega koji ima brno 2, kaze da prolazi. :?:
A sad sve drugo je za isprobati pa vidjeti.

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 13:22
by Mirok
Mike_Torello wrote:Nisam probao ovo streljivo... Sad mene zanima sta bi bilo iz 16" cijevi
Bilo bi ti ok.
Samo mislim da bi brzina bila manja od deklarirane.

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 13:26
by Mirok
jolly wrote:Kolega koji ima brno 2, kaze da prolazi. :?:
A sad sve drugo je za isprobati pa vidjeti.
Ako izađe na Brno 2 ,mislim da to ne treba biti pravilo...?
Možda je serija metaka mrvicu jače inicirana i to je to.
Ali to moraju biti jako male brzine metka.
Sporo ,jako sporo...

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 13:44
by jolly
da, tocno.

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 14:32
by Mirok
Tražiš možda sporiji,tihi metak?

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 15:30
by jolly
Ne. Htio sam isprobati sta je to.

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 15:35
by Mirok
jolly wrote:Ne. Htio sam isprobati sta je to.
:A25: ako ce ti trebati,naći će se nešto podzvučno....

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 16:42
by jolly
Skoro sva 22lr je podzvucna, pogotovo match.
Nije mi potreba.
Vjecita potraga je preciznost i jos bolja preciznost.

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 17:36
by Mirok
Štima.
Mene je povuklo ovo sa Colibrijem,pa sam mislio da se traži nešto bez praska.

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 18:28
by Mario_Zg
Samo ti podjeli iskustva ako imas. :twisted:

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 19:09
by Mirok
Mario_Zg wrote:Samo ti podjeli iskustva ako imas. :twisted:
He,he :) čak mislim da sam to već rekao....
Za lovne potrebe Federal Suppresor,45 gr,bakrena košuljica,290 m/s....
Ispaljena iz moje Brno2,bez da se čuje....
Ali udara opako...

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 19:33
by Mirok
@Jolly,sve si mislim....
Zamisli da ti je Colibri uspio izaći iz cijevi....
Pa ono,padne par metara od cijevi....
A ti traži po meti gdje je pogodak..... :lol:
Pa još jedan,pa još jedan...... :A13:
Pa krene nervoza....... :mrgreen:
A pogotka nigdje... :A00:

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 19:45
by jolly
Istina, mogao bi cak i pasti na nogu! :D :D :D

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 20:42
by Mirok
Imam ja jedno takvo iskustvo :lol:
Na Brno 2 sam preupucavao optiku i municiju...,nakon kupnje....
Nacrtam metu na A5,50m,mislim si nema teorije da nema pogotka.....
Ajoj majko....nema ga nigdje :roll:
Ni drugog ,ni trećeg
Pa nemre bit....?Nemreš pogodit metu A5 !? :A14:
Pa posumnjaš u sebe i svoje sposobnosti :A13:
Tko to nije prošao,taj ne zna što je muka..... :A10:
Užas!Katastrufa! :D

Re: METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO

Posted: 17 Dec 2023, 21:07
by jolly
E, to je malo neugodno, kad nema pogotka na papiru.