METAK KOJI NE PROLAZI KROZ CIJEV, THROWBACK AMMO
Posted: 17 Dec 2023, 11:39
Prvi metak s cahurom u povijesti - bio je 22 BB cap (Bullet breech cap, ili 6mm FLobert)
Napravljen od male cahure bez baruta, sa rubnim paljenjem.
Godina 1845
Iz ovoga su razvijeni kasnije 22 short, 22 long, 22 long rifle, a jos kasnije i 22 wmr, i ostali s rubnim paljenjem
180 godina iza tog, vracamo se na pocetke razvoja metka s cahurom.
Metak bez baruta, sa pogonom u rubnom paljenju.
Ali ja to nisam znao!
Uzmem Aquilla Colibri 22 lr, da probam. Deklariana brzina 420 FPS (128 m/s).
Da vidim kako to funkcionira, i ima li kakva grupa i da to ima smisla.
Mala brzina, posve drugi pristup balistici, ali ujedno nije ni nepoznat u streljastvu.
Puska cz 452. (duzina cijevi 630 mm, odnosno 24.8 inch)
Probam napuniti jedan, kad ga zatvarac zagrabi, metak se podigne i ne ulazi u cijev. Stoji pod 30 stupnjeva nagore.
treba malo pomoci prstom.
Ovo je svakako moguci problem za repetirajuce oruzje ili poluautomatsko
Uguram uz pomoc prsta.
Puknem prvi hitac. Puff! Skoro se ne cuje. Dobro, to sam i ocekivao. Ali ne vidim ni pogodak, a to nije ocekivano.
Odem do mete, nema rupe nigdje.
Sad mi cudno?! Javljaju se sumnje, podrzane dugugodsnjim iskustvom kad nesto u glavi govori da nesto nije u redu
Otvorim zatvarac, ne vidim kroz cijev.
Aha!
Metak ostao u cijevi.
Sta sad?
Da probam sa sipkom!
Guram lagano, zanima me gdje je stao, sve vise lagano guram unutra, udjem do 5 cm pred usta cijevi, tu ga osijetim.
Lagano povecam pritisak, ide lagano. Zrno izadje. Imam dojam kako je lagano da bi ispalo skoro po gravitaciji. (dobro, ne bi, alo skoro mi se tako cini)
Ok, prvi je podbacio.
Da probam drugi.
Puff!
Pogledam metu, opet nema nigdje rupe.
Opet isto?
Izvadim zatvarac, pogledam kroz cijev, ne vidi se nista.
Opet zacepljeno, corak.
Sad vec rutina, uzmem sipku, da izguram zrno.
Samo me zanima, jel makar ujednacneno "punjenje" da li je stao na isotm mjestu?
Da, stao na istom mjestu, na oko 5 cm od kraja cjjevi.
Znaci ne prolazi kroz cijev, nema energije, i zaustavlja ga samo trenje.
Ali trenja skoro ni nema, sipka ga izgura bez napora. (stalo zrno ko auto u leru na ravnoj cesti)
Sta dalje?
Analizirajuci stvar, dodjoh do zakljucka da cahura vjerojatno nije punjena barutom, sav energent je u rubnom paljenju cahure.
Idem provjeriti.
otvorio jedan metak.
Upravo tako, kako sam si i mislio
Baruta nema.
Zakljucak, ovaj metak nije za prosjecno dugu cijev. Preferabilno za kracu cijev, mozda pistoljsku.
Ako je pistoljska, onda imati na umu da hranjenje iz spremnika moze biti problematicno zbog oblika metka i zrna, kao sto nije htjelo meni u cijev iz spremnika bez pomoci prsta
U teoriji, ako bi se uskaladilo sa pravlima (zakona ili strelista), mogao bi se koristiti u zatvorenim ili zracnim streljanama.
Ujedno ovo je bila funkcija prvog metka 6 mm Flobert, za streljastvo u zatvorenim dvoranama (Gallery shooting) vrlo popularno u ono doba i omogucavalo je gadjanje u zatvorenom prostoru bez dima u povijesnom periodu kad je crni barut bio jedino rjesenje.
Throwback ammo, amunition reinvented.
Ali nije bas za svako moderno oruzje.
Slike u privitku.
Kutija 22lr aquilla colibri (2 zrna iz cijevi na bijeloj pozadini kutije)
Rastavljena cahura istog - bez baruta
Pa da primite na znanje.
Zavrsni komentari:
Potecnijalna opasnost, pogodio metu, ili ne pogodio, rizik je da zrno ostane u cijevi bez da se provjeri.
Cijev svakako provjeriti visualno nakon gadjanja ovim streljivom
Napomena, kazu mi, iz brno 2 da izlazi van. Pa sad budi pametan!
Napravljen od male cahure bez baruta, sa rubnim paljenjem.
Godina 1845
Iz ovoga su razvijeni kasnije 22 short, 22 long, 22 long rifle, a jos kasnije i 22 wmr, i ostali s rubnim paljenjem
180 godina iza tog, vracamo se na pocetke razvoja metka s cahurom.
Metak bez baruta, sa pogonom u rubnom paljenju.
Ali ja to nisam znao!
Uzmem Aquilla Colibri 22 lr, da probam. Deklariana brzina 420 FPS (128 m/s).
Da vidim kako to funkcionira, i ima li kakva grupa i da to ima smisla.
Mala brzina, posve drugi pristup balistici, ali ujedno nije ni nepoznat u streljastvu.
Puska cz 452. (duzina cijevi 630 mm, odnosno 24.8 inch)
Probam napuniti jedan, kad ga zatvarac zagrabi, metak se podigne i ne ulazi u cijev. Stoji pod 30 stupnjeva nagore.
treba malo pomoci prstom.
Ovo je svakako moguci problem za repetirajuce oruzje ili poluautomatsko
Uguram uz pomoc prsta.
Puknem prvi hitac. Puff! Skoro se ne cuje. Dobro, to sam i ocekivao. Ali ne vidim ni pogodak, a to nije ocekivano.
Odem do mete, nema rupe nigdje.
Sad mi cudno?! Javljaju se sumnje, podrzane dugugodsnjim iskustvom kad nesto u glavi govori da nesto nije u redu
Otvorim zatvarac, ne vidim kroz cijev.
Aha!
Metak ostao u cijevi.
Sta sad?
Da probam sa sipkom!
Guram lagano, zanima me gdje je stao, sve vise lagano guram unutra, udjem do 5 cm pred usta cijevi, tu ga osijetim.
Lagano povecam pritisak, ide lagano. Zrno izadje. Imam dojam kako je lagano da bi ispalo skoro po gravitaciji. (dobro, ne bi, alo skoro mi se tako cini)
Ok, prvi je podbacio.
Da probam drugi.
Puff!
Pogledam metu, opet nema nigdje rupe.
Opet isto?
Izvadim zatvarac, pogledam kroz cijev, ne vidi se nista.
Opet zacepljeno, corak.
Sad vec rutina, uzmem sipku, da izguram zrno.
Samo me zanima, jel makar ujednacneno "punjenje" da li je stao na isotm mjestu?
Da, stao na istom mjestu, na oko 5 cm od kraja cjjevi.
Znaci ne prolazi kroz cijev, nema energije, i zaustavlja ga samo trenje.
Ali trenja skoro ni nema, sipka ga izgura bez napora. (stalo zrno ko auto u leru na ravnoj cesti)
Sta dalje?
Analizirajuci stvar, dodjoh do zakljucka da cahura vjerojatno nije punjena barutom, sav energent je u rubnom paljenju cahure.
Idem provjeriti.
otvorio jedan metak.
Upravo tako, kako sam si i mislio
Baruta nema.
Zakljucak, ovaj metak nije za prosjecno dugu cijev. Preferabilno za kracu cijev, mozda pistoljsku.
Ako je pistoljska, onda imati na umu da hranjenje iz spremnika moze biti problematicno zbog oblika metka i zrna, kao sto nije htjelo meni u cijev iz spremnika bez pomoci prsta
U teoriji, ako bi se uskaladilo sa pravlima (zakona ili strelista), mogao bi se koristiti u zatvorenim ili zracnim streljanama.
Ujedno ovo je bila funkcija prvog metka 6 mm Flobert, za streljastvo u zatvorenim dvoranama (Gallery shooting) vrlo popularno u ono doba i omogucavalo je gadjanje u zatvorenom prostoru bez dima u povijesnom periodu kad je crni barut bio jedino rjesenje.
Throwback ammo, amunition reinvented.
Ali nije bas za svako moderno oruzje.
Slike u privitku.
Kutija 22lr aquilla colibri (2 zrna iz cijevi na bijeloj pozadini kutije)
Rastavljena cahura istog - bez baruta
Pa da primite na znanje.
Zavrsni komentari:
Potecnijalna opasnost, pogodio metu, ili ne pogodio, rizik je da zrno ostane u cijevi bez da se provjeri.
Cijev svakako provjeriti visualno nakon gadjanja ovim streljivom
Napomena, kazu mi, iz brno 2 da izlazi van. Pa sad budi pametan!