Invazija Ukrajine

Opća rasprava koja može i ne mora biti vezana uz oružje - biti će moderirana po potrebi u slučaju vrijeđanja drugih članova ili otvorenih svađa i prepiranja. POLITIKU IZBJEGAVATI.
Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 17 Jul 2023, 12:53

Upravo je to taj Zelenski.
I jako dobro radi svoj posao i brani Ukrajinu.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 17 Jul 2023, 13:18

a sad kad Denis Poplašenko krene :lol:
Attachments
Denis.jpg
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 17 Jul 2023, 13:38

Poplašenko ?
Kakav je posao taj čovjek ( i Azov) obavio.... :A25:
I preživio rusko zarobljavanje....
Heroj !

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 25 Jul 2023, 21:17

Pušu li ovo neki novi vjetrovi po njemačkoj ? Budi li se Evropa ? Jesu skužili da ovaj rat samo triba reducirati Slavene a ne pobijediti ruse?

The offensive of Ukraine has failed, the army is no good - the German BILD!
The newspaper has a secret report of the Bundeswehr, in which the German military completely gouged the Armed Forces of Ukraine for their inability to fight.
In a very "explosive" document, German officers sharply criticize the actions of the Ukrainians and make serious accusations against the Ukrainian Armed Forces.
In recent days, criticism of Kiev has been heard from all sides and this is a formidable signal to Kiev. Zelensky's groans will not be tolerated for a long time.
Attachments
363320417_1522889525185273_3945876782449426582_n.jpg
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 27 Jul 2023, 19:24

Može li neko potvrditi, ili demantirati ovo:

Ukrajinska vojska se žestoko ukopava oko Kijeva, kopaju rovove i betoniraju bunkere.
Ukrajinski generali optužuju NATO Generle i časnike da nisu dorasli ovakvom ratu, jer su uvijek ratovali samo protiv slabijih,
a sada su naletili na tvrd orah, ali su i njih Ukrajince povukli za sobom u krivu strategiju.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Ariel
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1311
Joined: 23 Apr 2009, 23:48

Re: Invazija Ukrajine

Post by Ariel » 28 Jul 2023, 14:21

Bild su žute novine, ali da je NATO uvijek ratovao protiv slabih protivnika, stoji. Da je Ukrajina korumpirana prćija kao i Rusija, svakako.

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: Invazija Ukrajine

Post by samoborac » 29 Jul 2023, 10:36

Cijeli taj rat je čudan. Povod je besmislen, denacifikacija, uništenje laboratorija, oslobođenje "ruskih gradova". Invazija je počela sa premalim brojem vojnika, gotovo bez upotrebe avijacije uz prekomjerno granatiranje i spaljivanje "oslobođenog" teritorija uz dalekometna raketiranja koja uglavnom služe za zastrašivanje i uništavanje civila.
S druge strane ukrajinci kojih ima puno i koji su na papiru imali veliku vojsku nisu pružili adekvatan otpor bez obzira na Mariupolj i Bahmut. U međuvremenu su dobili ogromnu pomoć u oružju ali nema bitnih pomaka. Za ilustraciju u "Oluji" je sudjelovalo oko 130000 vojnika sa naše strane i oko 50000 neprijatelja. Fronta je bila široka oko 650 Km i u 8 dana je oslobođeno 10400 kvadratnih kilometara. Definitivno kod ukra nešto ne štima. Ovaj Wagnerov igrokaz je posebna priča. Tu je jedina promjena da je nestao gen. "Armagedon". Ako ovako nastave mogu se pozdraviti sa okupiranim teritorijem.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by jolly » 29 Jul 2023, 11:26

samoborac wrote: Povod je besmislen, denacifikacija, uništenje laboratorija, oslobođenje "ruskih gradova".
Kad drzava krece u rat, nema besmislenog povoda. A postoje uvijek jaki razlozi.
Ali moze biti lazan povod, radi javnosti. (recimo lazni napad poljske na njemacku vojsku pred pocetak invazije na poljsku, 1939)
O ovome ratu sudit ce hisotrija, kao i o ostalim ratovima.

Ovaj rat je zapravo postavljanje novih geopoltickih granica interesnih sfera ekonomskih i vojnih velesila, koji je uslijedio nakon raspada sovjetskog saveza, formiranja novih postsovjetskih drzava, viseogdisnjeeg gubitka politickog utjecaja rusije, itd.

Ovakva (predratna) previranja su tipicna za promjenu politicke i utjecajne ravnoteze velikih zemalja kao preludij za prvi i kasnije drugi sv rat.

Takva eskalacija sukoba ka globalnom je najveca potencijalna opasnost ovog rata. Srecom do tog jos nije doslo.
Vjerojatno zapadne i evropske zemlje nisu spremne za to, mozda ni rusija, a drugo faktor odvarcanja strateskog oruzja igra svoju ulogu u takvim odlukama

Ruski ciljevi, javno objavljeni su:
denacifikacija
demilitarizacija
obrana novoforimrani proxy republika (imali su referendum, itd)

Ukrajinski ciljevi
istjerati ruse van granica zemlje. obraniti drzavu.
nakon tog, uclaniti se u Nato i EU.

medjutim ovo itekako ovisi ostvarenju ukrajinskih ratnih ciljeva, a ako se ukrajinski ciljevi ne ostvare, moze se usporediti sa barem "demilitarizacijom" kojom rusija objasnjava vojnu intervenciju i kao jednim od ciljeva

Nacionalna mapa ukrajine
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... kraine.png

Rat mora zavrsiti jednom. Ovaj ce vjerojatno zavrsiti za pregovarackim stolom. nadam se sto prije.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: Invazija Ukrajine

Post by samoborac » 29 Jul 2023, 11:51

Ako republikanci pobjede u SAD, rat će završiti do kraja iduće godine. Naravno ako u međuvremenu ne preraste u nešto drugo.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by jolly » 29 Jul 2023, 12:13

samoborac wrote:Ako republikanci pobjede u SAD, rat će završiti do kraja iduće godine. Naravno ako u međuvremenu ne preraste u nešto drugo.
I republikance i demokrate, sad vec tresu skandali. Vijdet cemo. Ali ako pobijede republikanci ovo je lako moguce

Problem za zapadne i evropske interese je sta se uz svu pomoc, crta bojsinice znacajno ne pomice.

iako nisam vojni sturcnjak, imam dojam da je kljucnu ulogu u ovoj situaciji odigrao Bahmut.
Dok su sve snage bile koncenterirane na Bahmut, (i priajvljivale ruske gubitke do razine 1000 ljudi dnevno, i zapad se veselio) u Bahmutu je za ruse ratovala grupa Wagner. Koliko mjeseci? 7? 9? ko je Wagner? potrosna vojska placenika, a neki i robijasi?
Time su rusi dobijali na vremenu.

U medjuvremenu, ruska vojska se ukopavala, fortficirala obranu, dizala proizvodnju ratnog materijala, i uhodavala logistiku. (uz napomenu da u tri primarna vojna cilja okupacija cijele ukrajine nikad nije bila cilj, nego samo zastita novoformiranih ruskih proxy republika - koje jos niko za sad nije priznao) ovo objasnjava i relativno mali broj vojske u inicijalnom napadu na teritorij ukrajine, sta si prethopdno spomenuo

https://www.businessinsider.com/russian ... &r=US&IR=T

Za sad situacija nije optimisticna.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 29 Jul 2023, 17:53

Ariel wrote:Bild su žute novine, ali da je NATO uvijek ratovao protiv slabih protivnika, stoji. Da je Ukrajina korumpirana prćija kao i Rusija, svakako.
Ovo nije bilo sa Bilda. Moj izvor tvrdi da je provjereno, a ja ne smin otkriti izvor, neće mi više ništa dojaviti.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 29 Jul 2023, 17:57

samoborac wrote:Ako republikanci pobjede u SAD, rat će završiti do kraja iduće godine. Naravno ako u međuvremenu ne preraste u nešto drugo.
Apsolutno. Ako Trump dođe u ured, rat prestaje u roku od misec dana od dana preurimanja funkcije.
A ja ću ponoviti ono što sam govorio prije rata i prije prošlih američkih predsjedničkih izbora, a to je:
Da je Trump ostao u uredu, do rata nebi bilo ni došlo. Ovo je prvenstveno Rat Joe-a i Huntera Bidena.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 29 Jul 2023, 18:06

jolly wrote: ... Za sad situacija nije optimisticna.
Evo danas na HTV u podnevnom dnevniku kaže:
"Britansko ministarstvo obrane izvještava: Ukrajinski napadi su se intenzivirali u zadnjih nekoliko dana"
Ma mogu ih Ukri intenzivirati koliko oće, ali svi vidimo da tu uz svesrdno pomoć Zapada nikakvog pomaka crte bojišnice i nema.
Ali čekaj, lako za to, zar nema nitko relevantniji u EU izvjestiti sa ratišta, nego Britanci, koji čak više nisu u EU ???

Prije par dana su isto tako citirali Britansko ministarstvo obrane i izjavili:
"Ukrajinci uspješno osolbađaju Bahmut, na kojemu su Wagnerovci polomili zube"
E sada, ako su u Bahmutu bili Ukri, a Wagnerovci ih iscipelarili i istjerali iz Bahmuta, ko je onda to polomio zube ???
Ako su Wagnerovci "polomili zube" zašto Ukri sada ponovo moraju osvajati sprženi Bahmut, koji im je bio u rukama ???
Pitanje: Zašto mi na nacionalnim medijima svakodnevno moramo slušati ovakva sranja ???
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 29 Jul 2023, 18:19

samoborac wrote:Ako republikanci pobjede u SAD, rat će završiti do kraja iduće godine. Naravno ako u međuvremenu ne preraste u nešto drugo.
Naš poznati kolumnist Zoran Vukman, par miseci prije prošlih predsjedničkih izbora u Americi napisao je ovo:

"Ako Joe Biden pobijedi na nadolazećim izborima, za oko 2 godine, na pola mandate, imaćemo pakao u Uvropi, a sve će početi u Ukrajini"
Pitanje: Zašto se onda svi čude ka pura dreku Putinovom napadu na Ukrajinu, kad smo svi mogli i morali znati što će se dogoditi.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Ariel
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1311
Joined: 23 Apr 2009, 23:48

Re: Invazija Ukrajine

Post by Ariel » 30 Jul 2023, 00:35

Sjetimo se da je prvi korak kolektivnog Zapada i EU bio blokiranje ruskih medija.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 06 Aug 2023, 12:48

Hawk wrote:
samoborac wrote:Ako republikanci pobjede u SAD, rat će završiti do kraja iduće godine. Naravno ako u međuvremenu ne preraste u nešto drugo.
Naš poznati kolumnist Zoran Vukman, par miseci prije prošlih predsjedničkih izbora u Americi napisao je ovo:

"Ako Joe Biden pobijedi na nadolazećim izborima, za oko 2 godine, na pola mandate, imaćemo pakao u Uvropi, a sve će početi u Ukrajini"
Pitanje: Zašto se onda svi čude ka pura dreku Putinovom napadu na Ukrajinu, kad smo svi mogli i morali znati što će se dogoditi.
Zato što je i sam putko,lavrov i ruska politika,govorili da neće krenuti u rat.
Pardon u specijalnu vojnu operaciju...... :A00: :A13:

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 06 Aug 2023, 19:50

Mirok wrote: ... Zato što je i sam putko,lavrov i ruska politika,govorili da neće krenuti u rat...
O hooo, evo tebe natrag, nije te bilo, već sam se zabrinuo :lol:
Neeeee, oni su govorili da neće napasti ako se Ukrajina prestane huškati i navlačiti u NATO. Da su Ameri prestali, rata nebi bilo. Garant
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 03 Sep 2023, 21:33

Uff,kad kažeš garant...!?
Ko danas može što garantirati ?
Mislim da su i sami rusi rekli da garantiraju da neće napasti Ukrajinu.
Ma tu sam,ne brini :A25:
Tamo gdje sam bio .....čim manje interneta,mobitela...... ;)

Ariel
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1311
Joined: 23 Apr 2009, 23:48

Re: Invazija Ukrajine

Post by Ariel » 02 Oct 2023, 11:44

NATO bira ili odobrava važnije ciljeve, isporučuje oružje i logistiku za udare, daje obavještajne podatke dobivene satelitima, dronovima, brodovima i zrakoplovima, analizira rezultate. Ukrajinci samo pritiskaju gumb. Itekako je ovo NATO rat i mi kao zemlja smo u njega uključeni. Iako nisam uvjeren da stanovništvo većinski ovo podržava.

Podrška ratu na Zapadu jenjava, vidimo što se dogodilo u Slovačkoj, a nastavit će se i dalje. Rusija neće stati tako brzo, naprotiv, dobit će ovaj rat. Samo je pitanje koliku štetu je Zapad spreman pretrpjeti.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 02 Oct 2023, 13:13

Zapad je ipak puno moćniji od rusa.
Ako i trpi štetu,koristi su znatno veće,jer rusija se iscrpljuje.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 2 guests