Puške nakon očeve smrti

Opća rasprava koja može i ne mora biti vezana uz oružje - biti će moderirana po potrebi u slučaju vrijeđanja drugih članova ili otvorenih svađa i prepiranja. POLITIKU IZBJEGAVATI.
Marin223
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 761
Joined: 25 Sep 2023, 18:15
Been thanked: 1 time

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Marin223 » 03 Dec 2023, 19:00

Ja bi na tvom mjestu skinuo ciljnike, optiku ako ima i kundak, za to ti stvarno nitko neće pitat di je, također ti ne može nikakvu kaznu napisat zbog posjedovanja ciljnika ili običng komada drveta (i to možeš prodat ako hoćeš). Vadit metalne dijelove iz zatvarača ili okidač i okidni mehanizam nebi dirao.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by jolly » 03 Dec 2023, 19:00

Šlapa wrote:Onda mi preostaje jedino zvat ih da to nose, .
Napravi tako.

Šlapa wrote: jasno da nije u redu drzat ilegalno oruzje, samo eto, u jednom trenutku je to bilo legalno oruzje, samo se kroz vrijeme zagube ti papiri a i realno na hrpi tih dijelova nema nikakve oznake.
Nije nacelnik mjesne zajednice pisao te papire na pisacoj masini, pa se to izgubilo.

oruzje se oduvjek upisuje u bazu podataka, a nakon upisa, izdaje se oruzni list.
Gubitkom oruznog lista, napravi se drugi.

A ako je pokojnik imao nesto registrirano bilo bi dio ostavinske rasprave.

Drzava vodi racuna o vlasnicima legalnog oruzja. ;)
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Šlapa
Pozornik
Pozornik
Posts: 14
Joined: 03 Dec 2023, 10:25

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Šlapa » 03 Dec 2023, 19:15

Kuzim, nisam eto bas upoznat sa cijelom tom pricom.. Samo eto dio vas kaze da bi smio skinut, a neki kazu da ne smijem nista dirat tj. odmah predat.. Pa ni sam ne znam. Sta ako je sve to zateceno od nas rastavljeno? Ja sam tako nasao. Zar ne smijem onda zadrzat kundake i sitnice?

Optike nema ni na jednoj, ali da ove dijelove bas vezane za ispaljivanje nebi dirao. Sta ce mi ionako. Bitna mi je ta drvenarija i eto tih par ukrasnih sitnica sa tih starih talijanki..

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 19:15

Šlapa wrote:Onda mi preostaje jedino zvat ih da to nose, ali ipak bi rađe prvo otisao i pitao dali bi mogao to napravit prije nego ga pruzmu. Razumijem da je to nelegalno oruzje i da ga treba predat. nisam protiv tog. jasno da nije u redu drzat ilegalno oruzje, samo eto, u jednom trenutku je to bilo legalno oruzje, samo se kroz vrijeme zagube ti papiri a i realno na hrpi tih dijelova nema nikakve oznake. Kako znat da recimo kudak nije sa neke puske koja je registrirana samo eto skinut s nje i stavljen na ovu recimo.. Moguce da ste u pravu i nekako bi bilo najlogicnije da je tako. Probat cu, zamolit pa eto, sta bude..
Još jednom....
Savjetovao bih ti da ne skidaš ništa.
Pročitaj 79.član Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana.
Tamo ti Zakon čak PRUŽA mogućnost zatražiti onesposobljavanje oružja.
Biti će tu vjerojatno još provjera oružja.
Ali UVJET je da orużje odmah predaš policiji.
Tada ti Zakon garantira da te neće prekršajno ,ni kazneno goniti.
Osobno mislim da imaš u tome slučaju šanse,sa ovom tvojom pričom ,koja se meni čini istinita i realna.
Možda će i netko tko odlučuje tako procijeniti.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by jolly » 03 Dec 2023, 19:19

Mirok wrote: Pročitaj 79.član Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana.
Tamo ti Zakon čak PRUŽA mogućnost zatražiti onesposobljavanje oružja.
Biti će tu vjerojatno još provjera oružja.
Ali UVJET je da orużje odmah predaš policiji.
Tada ti Zakon garantira da te neće prekršajno ,ni kazneno goniti.
Osobno mislim da imaš u tome slučaju šanse,sa ovom tvojom pričom ,koja se meni čini istinita i realna.
Možda će i netko tko odlučuje tako procijeniti.
Da, ovo mi zvuci kao mogucnost. :A25:
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Šlapa
Pozornik
Pozornik
Posts: 14
Joined: 03 Dec 2023, 10:25

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Šlapa » 03 Dec 2023, 19:33

Znam za mogucnost onesposbljavanja, ali zvao dva puskara i oba su rekli da to vise ne rade. Dok su radili cijena je bila kod jednog 500kn, ali to je bilo davno a kod drugog 700kn. Kad bi to napravio, te puske realno gube vrijednost. Mozda eto vidjet koliko bi to kostalo pa za ove koje su vrijednije to naravit ako nije skupo, ali nije bas do troska oko tog. Realno, da li uopce mogu prodat takvu onesposobljenu ali legalnu pusku nekom za neke normalne novce? Cisto sumnjam da ce netko platit vise od 50-100€ za onesposobljenu pusku, a mene ce to kosrtat vjerojatno bar 100€ po komadu pa onda mozda bolje jednostavn kupit vec onesposobljenu.. Ove m48 ni nebi, nego eto ta remingtonka, la coruna i ove dve taljianke. eto 400€ minimalno racunam troska i to je samo trosak puskara, a mozda ima i troska od mupa? Jedan puskar mi je rekao da misli da nema od mupa nista, ali nekako nije bio onako 100% siguran recimo..

I dali oni meni prvo jave koji je trosak pa ja odlucujem dali hocu ili ne ili ide po ono, koliko im puskar to naplati? Mislim, valjda mora bi jasno unaprijed koji ce bit trosak, a i dvije vec imaju zablokirane cijevi. Nekih desetak cm sa kraja cijevi je neka blokada, ne vidim sta je ali cijevi su sigurno zatovorene necim..

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 19:40

Zakon svoje kaže.
Pa pročitaj članak.
Ekonomsku isplativost ti ne bih komentirao.
Naveo si da ti je uspomena važna....?
Sa onesposobljavanjem neće biti problema.
Stvarno ne razumiješ da ti puškari NE smiju to oružje ni primiti jer nemaš papire ...?

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 19:42

Šlapa wrote:Znam za mogucnost onesposbljavanja, ali zvao dva puskara i oba su rekli da to vise ne rade. Dok su radili cijena je bila kod jednog 500kn, ali to je bilo davno a kod drugog 700kn. Kad bi to napravio, te puske realno gube vrijednost. Mozda eto vidjet koliko bi to kostalo pa za ove koje su vrijednije to naravit ako nije skupo, ali nije bas do troska oko tog. Realno, da li uopce mogu prodat takvu onesposobljenu ali legalnu pusku nekom za neke normalne novce? Cisto sumnjam da ce netko platit vise od 50-100€ za onesposobljenu pusku, a mene ce to kosrtat vjerojatno bar 100€ po komadu pa onda mozda bolje jednostavn kupit vec onesposobljenu.. Ove m48 ni nebi, nego eto ta remingtonka, la coruna i ove dve taljianke. eto 400€ minimalno racunam troska i to je samo trosak puskara, a mozda ima i troska od mupa? Jedan puskar mi je rekao da misli da nema od mupa nista, ali nekako nije bio onako 100% siguran recimo..

I dali oni meni prvo jave koji je trosak pa ja odlucujem dali hocu ili ne ili ide po ono, koliko im puskar to naplati? Mislim, valjda mora bi jasno unaprijed koji ce bit trosak, a i dvije vec imaju zablokirane cijevi. Nekih desetak cm sa kraja cijevi je neka blokada, ne vidim sta je ali cijevi su sigurno zatovorene necim..
Onesposobljivanje dokazuješ potvrdom puškara.
Bez potvrde ništa.
Cijenu dogovaraš sa puškarom.
Pročitaj Zakon !

Šlapa
Pozornik
Pozornik
Posts: 14
Joined: 03 Dec 2023, 10:25

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Šlapa » 03 Dec 2023, 19:52

Procitao sam i sad citam na stranici jednog puskara. Kaze ovo sta kazes da on ne smije ni primit neregistrirano oruzje pa kako ce ga onda onesposobit, ako ga ne smije ni primit?

Ma je bitna uspomene i ta povijesna vrijednost samo eto nekako mi se cini da sa te ekonomske strane nema smisla to radit ako naplacuju po 100€ ili vise, rekao je da ima 2 sata posla a sad su cijene sveg vislje, cijena se ne moze naci na netu.. Tako da ne znam, a realno kad bi htio kupit takvo oruzje koje je onesposobljeno, vjerujem da bi ga mogao kupit za sitnis, jer malo tko to kupuje, bar mislim da je tako.. Pa eto nekako nebi htio trosak, a i mijeanjam stolariju na cijeloj kuci uskoro pa je malo i onako stiska da ulazim u dodatan trosak oko iceg..

Zvat cu sutra tih par puskara koje sam sad nasao i pitat koliko traze pa eto bar tu remingtonku i jednu talijanku, ali eto jos ne kuzim kako ako ne smije primit neregistrirano oruzje. Valjda policija da neko odobrenje da se smije?

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 19:56

....imaš PM
Teško ti je pročitati članak Zakona...?
Znači ti MORAŠ predati oružje policiji,zatim u roku osam dana možeš zatražiti onesposobljavanje.
Ako ti odobre,ONDA ćeš dobiti rješenje o pravu za onesposobljavanje.
Što nije jasno ?

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by jolly » 03 Dec 2023, 19:58

Iz mog iskustva, oruzje koje je doslo na mup, a treba ga onesposobiti, ne nosi zainteresirani vlasnik puskaru na onesposobljavanje, nego mup.
Kad je onesposobljeno vlasnik ga preuzima od puskara, uz potvrdu o onesposobljavanju i potvrdu nosi na mup.

Zatim, po novom zakonu, onesposobljeno oruzje se upisuje u kategoiju C - obaveza prijavljivanja.

Takodjer, ni jedan puskar nece uzeti oruzje na onesposobljavanje (servis) bez da to oruzje ima neke papire.

Dakle, oruzje bez papira ima samo jednu mogucu legalnu destinaciju: mup.

Znaci - postupak je slijedeci, prijavi na mup, da dodju preuzeti. Nakon tog vidi mozes li sta onesposobiti i zadrzati.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by jolly » 03 Dec 2023, 20:00

Mirok wrote:....imaš PM
Teško ti je pročitati članak Zakona...?
Ajme Mirok, pa koliko takvih ima!
Na forumu, a tek u realnom svijetu!!!!
Sta se cudis?
:D :D :D :D
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 20:02

jolly wrote:Iz mog iskustva, oruzje koje je doslo na mup, a treba ga onesposobiti, ne nosi zainteresirani vlasnik puskaru na onesposobljavanje, nego mup.
Kad je onesposobljeno vlasnik ga preuzima od puskara, uz potvrdu o onesposobljavanju i potvrdu nosi na mup.

Zatim, po novom zakonu, onesposobljeno oruzje se upisuje u kategoiju C - obaveza prijavljivanja.

Takodjer, ni jedan puskar nece uzeti oruzje na onesposobljavanje (servis) bez da to oruzje ima neke papire.

Dakle, oruzje bez papira ima samo jednu mogucu legalnu destinaciju: mup.

Znaci - postupak je slijedeci, prijavi na mup, da dodju preuzeti. Nakon tog vidi mozes li sta onesposobiti i zadrzati.
Ne može nositi vlasnik jer je orużje predano policiji,tak jasno.
Vlasnik će dobiti samo rješenje.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 20:03

jolly wrote:
Mirok wrote:....imaš PM
Teško ti je pročitati članak Zakona...?
Ajme Mirok, pa koliko takvih ima!
Na forumu, a tek u realnom svijetu!!!!
Sta se cudis?
:D :D :D :D
Stari moj....
A uvijek iz početka :A13:

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by jolly » 03 Dec 2023, 20:07

Mirok wrote: Znači ti MORAŠ predati oružje policiji,zatim u roku osam dana možeš zatražiti onesposobljavanje.
?
Stvar je u tome, da se sad uz cinjenicu da je ovo oruzje, govori i o zadrzavanju prava vlasnistva nad stvari.
Zapravo, pravo vlasnistva odredjuje sud po ostavinskoj raspravi. To bi bilo tako da postoji neko sudsko ostavinsko rjesenje.

U ovom slucaju, kako dokazati da neko oruzje, nakon onesposobjavanja, moze neko preuzeti?
Dakle, to je komplikacija.

ALi neovisno o tome, treba prijaviti mupu, da ga preuzme.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7775
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by jolly » 03 Dec 2023, 20:07

Mirok wrote: Stari moj....
A uvijek iz početka :A13:
Prosvjetiteljska uloga foruma!
:D :D :D
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 20:11

Orużje ne može ići u ostavinsku masu,jer zakonski ne postoji.
Nema papira.
Legalno ga nigdje nema i ne może se ničime dokazati postojanje.

Šlapa
Pozornik
Pozornik
Posts: 14
Joined: 03 Dec 2023, 10:25

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Šlapa » 03 Dec 2023, 20:12

Ma procitao sam ga, samo nisam dobro shvatio ovaj paragraf 3. Da mogu trazit zahtjev za onesposbljavanje, tj. jasan je taj dio ali nije iz tog clanka zakona jasan mehanizam. Ja predajem zahtjev, oni odobre i kako dalje?? Da li ja onda imam pravo sebi trazit nekog da mi to onesposobi i koji rok imam za to? Ili to radi mup sam kod svog nekog puskara?

Ok, sad je jolly to malo objasnio.. Samo da pitam za ovo "kategoiju C - obaveza prijavljivanja". Da li ja imam nekih troskova oko tog? Jendom neki iznos ako ima ili se placa godisnje nesto?

Sorry ljudi, eto sta da vam kazem. nemam pojma a imam 7 pusaka :D Zato ih i treba predat mupu jer sigurno je previse ovakvih slucajeva, haha. ja to ni ne gledam kao oruzje, nego cisto onako kao necije djelo, to drvo, te neke finese osobito na ovim starim talijankama.. Nit mislim ppucat iz tog, nit bi se usudio iskreno osim iz te jedne m48 iz koje sam pucao ko klinac i siguran sam da radi kako treba.. Nista, zovem mup pa cemo vidjet kako dalje, tj koji trosak ako bude moguce to onesposobit..

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Mirok » 03 Dec 2023, 20:16

Skoro nikakav trošak oko prijave,to je sve sitno.

Šlapa
Pozornik
Pozornik
Posts: 14
Joined: 03 Dec 2023, 10:25

Re: Puške nakon očeve smrti

Post by Šlapa » 03 Dec 2023, 20:18

Ok, super. Evo pogledajte talijanku na nekom americkom forumu za te sa prednjim punjenjem:

https://www.muzzleloadingforum.com/thre ... ny.165114/

Ja bi prije to na zid nego bilo kakvu sliku ili neku pizdariju. Samo ove moje imaju svjetlije drvo.. Bolje moje izgledaju. ovo drvo je bas gadno a i metalni dijelovi su bolji na mojim..

Slicnija ovoj: https://allegrolokalnie.pl/oferta/karab ... starms-yz7
Last edited by Šlapa on 03 Dec 2023, 20:21, edited 2 times in total.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest