Puške nakon očeve smrti
Re: Puške nakon očeve smrti
Ako dobiješ pozitivno rješenje,dobiti ćeš i rok u kome to moraš obaviti i kako.
A gle,ja ću opet....u Zakonu ti sve piše.....
A gle,ja ću opet....u Zakonu ti sve piše.....
Re: Puške nakon očeve smrti
Ma,predivno.Šlapa wrote:Ok, super. Evo pogledajte talijanku na nekom americkom forumu za te sa prednjim punjenjem:
https://www.muzzleloadingforum.com/thre ... ny.165114/
Ja bi prije to na zid nego bilo kakvu sliku ili neku pizdariju. Samo ove moje imaju svjetlije drvo.. Bolje moje izgledaju. ovo drvo je bas gadno a i metalni dijelovi su bolji na mojim..
Slicnija ovoj: https://allegrolokalnie.pl/oferta/karab ... starms-yz7
Ali odluka je na tebi.....
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Puške nakon očeve smrti
Pa to mozes kupiti, legalno.Šlapa wrote:Ok, super. Evo pogledajte talijanku na nekom americkom forumu za te sa prednjim punjenjem:
https://www.muzzleloadingforum.com/thre ... ny.165114/
Ja bi prije to na zid nego bilo kakvu sliku ili neku pizdariju. Samo ove moje imaju svjetlije drvo.. Bolje moje izgledaju. ovo drvo je bas gadno a i metalni dijelovi su bolji na mojim..
Slicnija ovoj: https://allegrolokalnie.pl/oferta/karab ... starms-yz7
Muzzleloaders, ili oruzje koje se puni necjelovitim nabojem spada u kategoriju oruzja C.
Dakle, mozes ga kupiti bez nabavne dozvole, a nakon tog imas 8 dana da ga prijavis mup-u, sa racunom.
Najpoznatiji su talijanski proizvodjaci replika starog oruzja na crni barut.
U Hrvatskoj postoji nekoliko natjecanja sa oruzjem na crni barut, i nekoliko klubova koji se time bave.
Od proizvodjaca, Davide pedesolli radi dosta lijepe primjerke
https://www.davide-pedersoli.com/en/products/hawken
(pogledaj ostali proizvodni program)
Ostali proizvodjaci: uberti, pietta, itd
Dakle, ako ti je do tog da zadrzis takav komad oruzja, predaj ovo bez papira na mup. Time si se rjesio muke.
A onda kad je to rjeseno, u najgoroj opciji uzmi modernu repliku, i registriraj po zakonu. Nakon tog dobit ces potvrdu o registraciji.
Inace to oruzje na crni barut, potpuno je fukcionalno, crni barut, kapisle, itd nabavi se u ducanu. Mozes ga koristiti na streljani, itd...
Kugle mozes kupiti gotove, ili nabaviti kalup pa sam lijevati, itd.
Da bi malo usao u stos, pogledaj film Patriot, glavna uloga Mell Gibson.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Puške nakon očeve smrti
Iskreno, nakon ovakvog izlaganja u javnosti ja bih bio zabrinut, jer sam siguran da ovaj forum prate i oni koji primaju placu za to. Sve mi se vise svidja jollyev savjet da skines kundak, dva koji ti najvise znace a ostalo sta prije predas, a nakon tog da mastas kako bi izgledalo na zidu...
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Puške nakon očeve smrti
Ono sto sam ja skuzio, puske sa kundacima su replike hawken puske, koje se cesto puta rade sa lijepim mesinganim okovom i detaljima, pa je jasno zasto bi nas novi clan foruma htio zadrzati kundak. U pocetku me bunilo, sta bi neko htio, recimo sa kundakom m48?file wrote:Iskreno, nakon ovakvog izlaganja u javnosti ja bih bio zabrinut, jer sam siguran da ovaj forum prate i oni koji primaju placu za to. Sve mi se vise svidja jollyev savjet da skines kundak, dva koji ti najvise znace a ostalo sta prije predas, a nakon tog da mastas kako bi izgledalo na zidu...
Medjutim, kompletna takva puska na crni barut, relativno jednostavno se moze legalno nabaviti i registrirati u Hrvatskoj, bez nabavne dozvole. Pod kategorijom oruzja C. (isto kao i zracna puska) Sa obavezom registracije.
To kad sam vec rekao, treba dodati jos jednu stvar.
Nista u vezi oruzja u modernoj Evropi nije bezazleno. Iako su neupuceni vrlo cesto benevolentni, i nisu svjesni mogucih komplikacija.
Ljudi su za obican spremnik od 30 komada, ili prastaru ruzinavu uzljebljnu cijev u posjedu znali dobiti kaznene prijave.
Dakle, sta je bez papira treba predati na mup. Rijesiti se svraba obavezno!
A onda legalno i po zakonu nabaviti neki lijepi prmjerak oruzja na crni barut. (sa puno mesinga)
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Puške nakon očeve smrti
Ja bih postupio po Zakonu i pokušao iskoristiti blagodat čl.79.
Volim mirno spavati.
Volim mirno spavati.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Puške nakon očeve smrti
Dozvoli mi da citiram taj clanak.Mirok wrote:Ja bih postupio po Zakonu i pokušao iskoristiti blagodat čl.79.
Volim mirno spavati.
Natjero si me da idem citati zakon. Ajde slijedeci put, meni za uslugu citraj sto spominjes.
Rjec koju si koristio, "blagodat" tocno opisuje tu opciju.
Članak 79.
(1) Građanin koji nedozvoljeno posjeduje oružje kategorije A, B i C dužan je
posjedovanje takvog oružja prijaviti najbližoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji radi
predaje ili onesposobljavanja.
(2) Nadležno tijelo preuzet će oružje i streljivo iz stavka 1. ovoga članka na mjestu na
kojem se ono nalazi, a o preuzetom oružju i streljivu će građaninu izdati potvrdu.
(3) Ako građanin želi onesposobiti oružje iz stavka 1. ovoga članka, dužan je podnijeti
nadležnom tijelu zahtjev za onesposobljavanje oružja u roku od osam dana od dana predaje
oružja.
(4) Troškove onesposobljavanja oružja snosi podnositelj zahtjeva.
(5) Ako građanin postupi sukladno stavku 1. ovoga članka, a prije poduzimanja izvida
prekršaja sukladno zakonu kojim se uređuju prekršaji i započinjanja izvida kaznenih djela te
hitnih dokaznih radnji sukladno zakonu kojim se uređuje kazneni postupak odnosno zakonu
kojim se uređuju policijski poslovi i ovlasti, neće se pokretati prekršajni niti kazneni
postupak.
(6) Građani koji posjeduju zračno oružje koje je prema odredbama Zakona o oružju
(»Narodne novine«, br. 63/07., 146/08. i 59/12.) bilo razvrstano u D kategoriju dužni su u
roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona prijaviti posjedovanje tog
oružja nadležnom tijelu
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Puške nakon očeve smrti
A nekak mi je lakše reći.....pogledaj članak taj i taj
Svako malo dođe na forum netko i reciklira temu koju smo nedavno apsolvirali
Ali drago mi je ako mogu pomoći nekome da se ne uvali.
Vjerujem da bi i drżava trebala biti najzadovoljnija time.
Vuk sit i koze na broju
Svako malo dođe na forum netko i reciklira temu koju smo nedavno apsolvirali
Ali drago mi je ako mogu pomoći nekome da se ne uvali.
Vjerujem da bi i drżava trebala biti najzadovoljnija time.
Vuk sit i koze na broju
Re: Puške nakon očeve smrti
Ispravak, dakle ipak zakon (clanak 79) omogucava zadrzavanje cak i A kategorije (uz onesposobljavanje).Marin223 wrote:Dakle dodajemo na popis jos jednu manu trenutnog zakona. Covjeku se ne daje nikakva opcija da legalno zadrzi svoje vlasnistvo (krsenje ustavnog prava).
- Barut
- Časnički Namjesnik

- Posts: 753
- Joined: 17 Jan 2010, 16:20
- Location: Šibenik
- Has thanked: 1 time
- Contact:
Re: Puške nakon očeve smrti
Oružje kategorije C se ne mora onesposobljavati, mogao bi tražiti da ga prebaci na sebe. Najveći problem je to ako nema nikakve papire, pa ne može onda ni dokazati porijeklo. Bilo bi najpametnije pokušati naći papire. Možda je oružje čak i prijavljeno, samo treba pronaći dokaz. Eventualno bi mogao tražiti dozvolu za sakupljanje oružja C kategorije, ali tu bi najbolje bilo konzultirati se s nekim na referadi za oružje.Mirok wrote:....imaš PM
Teško ti je pročitati članak Zakona...?
Znači ti MORAŠ predati oružje policiji,zatim u roku osam dana možeš zatražiti onesposobljavanje.
Ako ti odobre,ONDA ćeš dobiti rješenje o pravu za onesposobljavanje.
Što nije jasno ?
Jedina druga teoretska opcija bez predati MUPu/uništiti oružje bi bilo ako poznaje nekoga tko ima odobrenje za sakupljanje starog oružja pa predati toj osobi da kolekcionar evidentira oružje u svoju kolekciju.
The truth is hate to those who hate the truth.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Puške nakon očeve smrti
Kao sta si rekao, dokaz porijekla moze biti problem.Barut wrote: Oružje kategorije C se ne mora onesposobljavati, mogao bi tražiti da ga prebaci na sebe. Najveći problem je to ako nema nikakve papire, pa ne može onda ni dokazati porijeklo. .
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Puške nakon očeve smrti
Zvao sam i predat cu im sve pa vidjet. Javim uglavnom kako ce stvar proci. Nisam nista skidao.
Pitat cu za te na crni barut da li bi ih mogao zadrzat bez onesposobljavanja nekako.. Ne znam, vidjet cemo.
Pitat cu za te na crni barut da li bi ih mogao zadrzat bez onesposobljavanja nekako.. Ne znam, vidjet cemo.
Re: Puške nakon očeve smrti
Krivo.Barut wrote:Oružje kategorije C se ne mora onesposobljavati, mogao bi tražiti da ga prebaci na sebe. Najveći problem je to ako nema nikakve papire, pa ne može onda ni dokazati porijeklo. Bilo bi najpametnije pokušati naći papire. Možda je oružje čak i prijavljeno, samo treba pronaći dokaz. Eventualno bi mogao tražiti dozvolu za sakupljanje oružja C kategorije, ali tu bi najbolje bilo konzultirati se s nekim na referadi za oružje.Mirok wrote:....imaš PM
Teško ti je pročitati članak Zakona...?
Znači ti MORAŠ predati oružje policiji,zatim u roku osam dana možeš zatražiti onesposobljavanje.
Ako ti odobre,ONDA ćeš dobiti rješenje o pravu za onesposobljavanje.
Što nije jasno ?
Jedina druga teoretska opcija bez predati MUPu/uništiti oružje bi bilo ako poznaje nekoga tko ima odobrenje za sakupljanje starog oružja pa predati toj osobi da kolekcionar evidentira oružje u svoju kolekciju.
Članak 79. navodi kategorije A,B,C i to se predaje radi predaje ili onesposobljavanja.Ništa drugo.
Ne može netko u kolekciju prikazati nešto za što nema papire
Re: Puške nakon očeve smrti
Bio sam u policiji. Nije prijavljeno. Razgovarao sa covjekom koji je referent ili kako vec za oruzje i zvao sve moguce servis i puskare. Nitko to vise ne radi jer moraju 5 puta nosit u policiju dijelove i sta ti ja znam, nikom se n zahebava sa tim izgleda a i nitko to nebi platio..
E sad, ove dvije iz c kategorije. Otac je dao usmenu oporuku za te puske prije smrti, samo je rekao da su na jednom mjestu di one nisu bile kad sam ih trazio nakon njegove smrti pa sam mislio da ih je on vec predao policiji ili tko zna sta pa sam ih eto tek sad nasao sakrivene. Svjedoci smo bili ja i moja mama da sve te puske ostavlja meni (ja i mam nismo znali da to nije registrirano oruzje).
Ako se dobro sjecam, oporuka je vazeca ako su prisutna 2 ili vise svjedoka. Ne moze se reci da to nije bilo njegovo vlasnisto, jer nemam ni ja a ni vi svi potvrdu da ste kupili ne znam televizor star 20 godina. Ajde, moralo je bit registrirano kao oruzje c kategorije, ali nije. Ali ipak je nasljede i ako zakonski gledano ono nije tako posebno opasno, kao i neka zracnica, onda si mislim da ono nebi trebao bit toliko problem da se jednostavno registriraju na moje ime..
Evo, malo mi je muka oko tog iskreno. Steta je, a mogao je stari dok je bio ziv legalizirat to kad vec nije imao registrirano..
E sad, ove dvije iz c kategorije. Otac je dao usmenu oporuku za te puske prije smrti, samo je rekao da su na jednom mjestu di one nisu bile kad sam ih trazio nakon njegove smrti pa sam mislio da ih je on vec predao policiji ili tko zna sta pa sam ih eto tek sad nasao sakrivene. Svjedoci smo bili ja i moja mama da sve te puske ostavlja meni (ja i mam nismo znali da to nije registrirano oruzje).
Ako se dobro sjecam, oporuka je vazeca ako su prisutna 2 ili vise svjedoka. Ne moze se reci da to nije bilo njegovo vlasnisto, jer nemam ni ja a ni vi svi potvrdu da ste kupili ne znam televizor star 20 godina. Ajde, moralo je bit registrirano kao oruzje c kategorije, ali nije. Ali ipak je nasljede i ako zakonski gledano ono nije tako posebno opasno, kao i neka zracnica, onda si mislim da ono nebi trebao bit toliko problem da se jednostavno registriraju na moje ime..
Evo, malo mi je muka oko tog iskreno. Steta je, a mogao je stari dok je bio ziv legalizirat to kad vec nije imao registrirano..
Re: Puške nakon očeve smrti
Znam da puškarski obrti u svojim uslugama navode da rade i onesposobljavanje oružja.
Uvijek je bilo dovoljno imati potvrdu puškara da je oružje onesposobljeno i to je sve.
Ne može se ništa jednostavno prepisati na nekoga,jer je to bilo u ne legalnom posjedu.
Čl 79.......odmah se mora predati policiji....
Uvijek je bilo dovoljno imati potvrdu puškara da je oružje onesposobljeno i to je sve.
Ne može se ništa jednostavno prepisati na nekoga,jer je to bilo u ne legalnom posjedu.
Čl 79.......odmah se mora predati policiji....
Re: Puške nakon očeve smrti
Kaze mi i ovaj u policiji a i svi ti puskari koje sam zvao da je toliko zakomplicirana procedura zbog eu. Moraju busit cijelu cijev, punom duljinom pa zavarti pa i sve dijelove zavarit pa nosit u policiju vise puta. Ne zele to radit a i kostalo bi. To izgleda nitko vise ne radi. Njih 6-7 sam zvao, tj sve osim lovac jer se nije javio.. edit: ni lovac ne radi. znaci nitko ne radi to. Ja vise servisa i puskara nisam nasao..
Ma dobro kuzim da je zakon takav ali ono. Sad recimo umre stari deda koji je ima zracnicu. Nije imao papire jer ju je on naslijedio od njegove babe koja je gadala golubove. I sad bi to trebao bit neki veliki problem.. Ma joj.
Ma dobro kuzim da je zakon takav ali ono. Sad recimo umre stari deda koji je ima zracnicu. Nije imao papire jer ju je on naslijedio od njegove babe koja je gadala golubove. I sad bi to trebao bit neki veliki problem.. Ma joj.
Re: Puške nakon očeve smrti
Zakomplicirali naši
Ni prvi ,ni zadnji put.
Umjesto da se pojednostavi gdje god se može.
Ni prvi ,ni zadnji put.
Umjesto da se pojednostavi gdje god se može.
Re: Puške nakon očeve smrti
To je namjerno napravljeno da onesposobljavanje postane neisplativo.
A time će to oružje ići na uništavanje.
A time će to oružje ići na uništavanje.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Puške nakon očeve smrti
To ti je zato jer je po starom zakonu iz 2012 do 2018, stajalo da se onesposobljeno oruzje ne smatra oruzjem (citaj brise se iz evidencije)Šlapa wrote:Kaze mi i ovaj u policiji a i svi ti puskari koje sam zvao da je toliko zakomplicirana procedura zbog eu. Moraju busit cijelu cijev, punom duljinom pa zavarti pa i sve dijelove zavarit pa nosit u policiju vise puta. Ne zele to radit a i kostalo bi. To izgleda nitko vise ne radi. Njih 6-7 sam zvao, tj sve osim lovac jer se nije javio.. edit: ni lovac ne radi. znaci nitko ne radi to. Ja vise servisa i puskara nisam nasao..
Onda su se nasli ekipa koja je "osposobljavalja" onesposobljeno oruzje i svercala. Veca kolicina tog. Kolekcionari su bili u djiru.
Bilo je u novinama. Medjunarodni slucaj.
Sad se onesposobljeno oruzje smatra C kategorijom, vodi se evdiencija, a postupak i situaciju si opisao.
Vremeplov, godina 2016:
https://www.telegram.hr/politika-krimin ... u-italiju/
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Who is online
Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 1 guest



