Prva kupnja skupljeg noža
-
Enthusiast
- Civil

- Posts: 3
- Joined: 22 Aug 2010, 16:48
Prva kupnja skupljeg noža
Pozdrav svima!
Novi sam član foruma ali već duže vremena ''patim'' na noževe. Do sada sam uglavnom kupovao jeftinije preklopne noževe ali već neko vrijeme štedim i odlučio sam se počastiti
. E sad, nemam baš iskustva na tom području pa bi vas zamolio za pomoć. Zanima me nesklopivi, survivor nož do 3000 kn, možda i preko te cijene ako mi se jako svidi prijedlog. Bilo bi lijepo i da ne bude pretežak za održavanje budući da nemam previše iskustva u tome, ali imam vremena i volje (a i materijala za vježbu, ne bih se dobro osjećao da unakazim novi nož od ~3000 kn) za vježbom pa to ne bi trebao biti prevelik problem. Unaprijed hvala!
Novi sam član foruma ali već duže vremena ''patim'' na noževe. Do sada sam uglavnom kupovao jeftinije preklopne noževe ali već neko vrijeme štedim i odlučio sam se počastiti
Re: Prva kupnja skupljeg noža
Ne trebaš ići do tog iznosa. I polovica će biti dovoljna, jedino opet ako ne želiš nekakav special edition nož koji je skuplji.
Savjetovao bih ti da si pogledaš Fallkniven A1 ili A2, jer to su pravi survival noževi. Možeš uzeti i CS Recon Scout ili još veći Trailmaster, ali Fallkniveni su bolji. Ovo velim iz iskustva i osobnoj posjedovanja i CS-a i Fallknivena.
A ostat će ti novca za nabaviti i kompas, dalekozor, pribor za jelo i sl....
U RH imaš nekoliko siteova koji prodaju ovakvu opremu, ali mislim da je replikart definitivno najbolji.
Savjetovao bih ti da si pogledaš Fallkniven A1 ili A2, jer to su pravi survival noževi. Možeš uzeti i CS Recon Scout ili još veći Trailmaster, ali Fallkniveni su bolji. Ovo velim iz iskustva i osobnoj posjedovanja i CS-a i Fallknivena.
A ostat će ti novca za nabaviti i kompas, dalekozor, pribor za jelo i sl....
U RH imaš nekoliko siteova koji prodaju ovakvu opremu, ali mislim da je replikart definitivno najbolji.
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
-
Enthusiast
- Civil

- Posts: 3
- Joined: 22 Aug 2010, 16:48
Re: Prva kupnja skupljeg noža
Ok, a kakav bi bio CS Outdoorsman u usporedbi sa Fallknivenom A1, ako se mogu usporedit?
Re: Prva kupnja skupljeg noža
Outdoorsman ima na leđima noža posebnu oštricu, da je tako nazovem, koja služi za lomljenje kostiju ili žice. Ručka mu je svakako bolja od Fallknivenove (njihove gumene ručke mi se nikako ne sviđaju, za razliku od CS-ovih.
Oštrica je laminirana (novi model), kao i Fallknivenova.
Ovisi o umjetničkom dojmu i koliko ti se koji sviđa.
Preporuka je da svakako prije kupovine uzmeš i jedan i drugi u ruke, da ne bi bilo razočarenja poslije.
Oštrica je laminirana (novi model), kao i Fallknivenova.
Ovisi o umjetničkom dojmu i koliko ti se koji sviđa.
Preporuka je da svakako prije kupovine uzmeš i jedan i drugi u ruke, da ne bi bilo razočarenja poslije.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata
-
Enthusiast
- Civil

- Posts: 3
- Joined: 22 Aug 2010, 16:48
Re: Prva kupnja skupljeg noža
Odlučio sam se za Fallkniven,
sad još da vas pitam (kao što se vidi iz priloženog nisam informiran o tome pa oprostite ako su pitanja glupa)
1.) ima li neke razlike između [ sječivo: laminirani VG-10 čelik (sendvič 420J2-VG10-420J2) ] i [sječivo: troslojno laminirani VG10] ili su to samo drukčije napisali
2.)da li se isplati pljunut više novaca za [sječivo: troslojno laminirani 3G čelik] uzmite u obzir da mi razlika u cijeni koja je oko 700 kn na ReplikArtu ne zači puno jer sam računao da će me ovakva investicija i više koštat
3.)jel mi bolje uzet DC3/DC4 kombinirani brus koji se preporučuju uz Fallkniven noževe na ReplikArtu ili Spyderco Triangle Sharpmaker Sharpener 204MF, čitao sam par članaka i nahvalili su ga
sad još da vas pitam (kao što se vidi iz priloženog nisam informiran o tome pa oprostite ako su pitanja glupa)
1.) ima li neke razlike između [ sječivo: laminirani VG-10 čelik (sendvič 420J2-VG10-420J2) ] i [sječivo: troslojno laminirani VG10] ili su to samo drukčije napisali
2.)da li se isplati pljunut više novaca za [sječivo: troslojno laminirani 3G čelik] uzmite u obzir da mi razlika u cijeni koja je oko 700 kn na ReplikArtu ne zači puno jer sam računao da će me ovakva investicija i više koštat
3.)jel mi bolje uzet DC3/DC4 kombinirani brus koji se preporučuju uz Fallkniven noževe na ReplikArtu ili Spyderco Triangle Sharpmaker Sharpener 204MF, čitao sam par članaka i nahvalili su ga
Re: Prva kupnja skupljeg noža
Razlika je zanemariva, a ako te zanimaju detalji o čelicima i svemu ostalom, pitaj Cabdrivera.
Za Fallknivene je bolji njihov brus, mada ja koristim Spyderco triangolo i zadovoljan sam.
O oštrenju isto moraš pitati caba.
Za Fallknivene je bolji njihov brus, mada ja koristim Spyderco triangolo i zadovoljan sam.
O oštrenju isto moraš pitati caba.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata
Re: Prva kupnja skupljeg noža
Sto se bruseva tice - Fallkniveni dolaze tvornicki dobro naostreni na brijanje. Cold steel (barem ovi koje ja imam) trebalo je samo malo dobrusiti keramickim brusem.
Brusevi - svakako tvornicki jesu najbolji, s tim da imas i jeftinije varijante. Moj Lansky set bruseva sa gradacijama od 120 do 2000 sasvim zadovoljava.
Materijali?! Svaki novi materijal na trzistu garantira jedan pomak u kvaliteti. Ako se mozes pruziti na 3G onda je to svakako bolje, samo je pitanje za sto ga mislis koristiti. Do sada VG-1 kod mene nije zakazao... Razlike izmedju VG-1 i VG-10 kod Fallknivena i San Mai III celika, moram priznati nisam primjetio. Kada su ostri, jednako drze kvalitetu ostrice i sasvim dobro rezu. Dovoljna garancija je da se rade u Seki City u Japanu - obje tvornice i CS i Fallkniven uzimaju materijale ostrica iz Japana, a to nesto govori.
Osobno, meni se cini da su CS nozevi malo prenavikani i svakako su marketinski jaci. Ali pogledaj malo i po strnim forumima.
Sto se tice lezanja u ruci - meni A1 puno bolje lezi u saci nego CS TM, a svako malo ih drzim u ruci.... Sve je pitanje osjecaja i ukusa, a o ukusima se ne raspravlja....
Zapravo bi bilo najbolje ako bi imao kod koga probati lezanje i balans noza u ruci, pa ces shvatiti o cemu govorim. I da, dorada je svakako na strani Fallknivena.
Vec dulje vrijeme razmisljam uzeti jednu ostricu A1 (i jos koju
) kod replikarta, pa si sam napraviti custom drsku.... Samo nikako uhvatiti vremena.....
Osim ovih nozeva, u kvalitetne se (opet Svedi) mogu uvrstiti i EKA sa Nordic W11 modelom (sa svojom prekrasnom bubinga drskom), ali on je puno manji od A1 (nesto izmedju S1 i F1).
Brusevi - svakako tvornicki jesu najbolji, s tim da imas i jeftinije varijante. Moj Lansky set bruseva sa gradacijama od 120 do 2000 sasvim zadovoljava.
Materijali?! Svaki novi materijal na trzistu garantira jedan pomak u kvaliteti. Ako se mozes pruziti na 3G onda je to svakako bolje, samo je pitanje za sto ga mislis koristiti. Do sada VG-1 kod mene nije zakazao... Razlike izmedju VG-1 i VG-10 kod Fallknivena i San Mai III celika, moram priznati nisam primjetio. Kada su ostri, jednako drze kvalitetu ostrice i sasvim dobro rezu. Dovoljna garancija je da se rade u Seki City u Japanu - obje tvornice i CS i Fallkniven uzimaju materijale ostrica iz Japana, a to nesto govori.
Osobno, meni se cini da su CS nozevi malo prenavikani i svakako su marketinski jaci. Ali pogledaj malo i po strnim forumima.
Sto se tice lezanja u ruci - meni A1 puno bolje lezi u saci nego CS TM, a svako malo ih drzim u ruci.... Sve je pitanje osjecaja i ukusa, a o ukusima se ne raspravlja....
Zapravo bi bilo najbolje ako bi imao kod koga probati lezanje i balans noza u ruci, pa ces shvatiti o cemu govorim. I da, dorada je svakako na strani Fallknivena.
Vec dulje vrijeme razmisljam uzeti jednu ostricu A1 (i jos koju
Osim ovih nozeva, u kvalitetne se (opet Svedi) mogu uvrstiti i EKA sa Nordic W11 modelom (sa svojom prekrasnom bubinga drskom), ali on je puno manji od A1 (nesto izmedju S1 i F1).
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


