Izbor streljiva za trening/isprobavanje raznih tipova zrna
Re: Izbor streljiva za trening/isprobavanje raznih tipova zr
U Sloveniji u trgovini se predaje kopija hrvatske dozvole za držanje/nošenje oružja, nabavna dozvola i autorizacijsko pismo se ispuni kako bi oni imali dokaz da ste ih ovlastili da za vas u MUP-u Slovenije ishode potrebne dozvole i papire za izvoz. Također još treba suglasnost MUP-a Hrvatske za unos streljiva u Hrvatsku. Sada o tome je li 2000 komada ili 500 komada ne bi ulazio, ne znam što je točno i po zakonu, znam samo da mi u klubu .22 LR kupujemo u Ljubljani na puno puno više komada od oba napisana broja komada. Trošak u Sloveniji je 41 euro za riješiti papire.
Re: Izbor streljiva za trening/isprobavanje raznih tipova zr
U Bojnoj imaju 9x19 "Bullet" streljivo, punjeno u ZG. Čahure su S&B, zrna 8g su kao da sam ja radio turpijom ali lete. Cijena je ako se sjećam 1.79 za slabije punjenje i 1.89 za standardno, pakiranja 250 kom.
Link: http://bullet.hr/
Link: http://bullet.hr/
Re: Izbor streljiva za trening/isprobavanje raznih tipova zr
Da li postoji još iz Karlovca streljivo? Bila je mala tvornica što je radila 9x19, ne sjećam se kako se zvala, mislim da je bilo nešto M-90 pisalo na kutiji.
Re: Izbor streljiva za trening/isprobavanje raznih tipova zr
Prva stvar koju treba uobzirit je da prema Hrvatskom zakonu o oružju, nije dozvoljena samoobrana municijom sa "expandirajučim učinkom", osim u sljučaju obrane od životinja.
Naravno da je taj zakon retardiran, jer hollw point osim što je puno efikasniji, gubi više manje svu energiju nakon izlaska kroz leđa, dok FMJ uredno buši i nedužnog čovijeka iza. Ali bitna su prava nasilnog napadača naravno, on mora imati čim veću šansu da preživi! To su hrvatski zakonodavci koji samo prepisuju što feminističko vodstvo EU napiše, ali šta je tu je, takav je zakno momentalno, i sigurno se neće mjenjati u dogledno vrijeme. Dakle nema hollow point-a, samo FMJ, i nisam siguran kako se soft point tretira. Napominjem da jest dozvoljeno posjedovati HP te gađati mete i životinje, restrikcija vrijedi samo za obrambeno pucanje na ljude.
E sad, kada bi nastrijelo nekoga, i sud ti obranu presudi kao opravadnu, dali bi stvarno policijski forenžičar skupio zdrobljena zrna, te u sudnici izjavio da si nepotrebno usmrtio napadača koristeći HP? Ne znam, i osim ako neko ima insajderske informacije, mislim da o tome možemo samo nagađati. Razmislio sam o tome za sebe, i odlučio da je da se radije nebi igrao sa time. Dovoljno mi je gadna sama pomisao na to da sjedim u sudnici i pitam se jeli sutkinja neka mrziteljica oružja, te dali je moj jeftini odvjetnik iole sposoban, pa mi ne treba dodatno na to još neki forenzičar da počne trokeljati kako sam ja "krvolok koji je koristio Flesh Anihilator 9000 municiju" jer sam "baš htio da napadač umre".
E sad za one koji hoće riskirati mogu reć sljedeće. Od amera kojima je dozvoljeno braniti se hollow point municijom, nitko živ ne trenira sa hollow point municijom, to je nepotrebno bacanje novaca. Svi oni pucaju FMJ, a drži i nose HP. Treba uobziriti da je pozicija grupe uvijek malo drugačija, odnosno kada zacentrirate nišane za FMJ, bilokoji drugi tip metka ili težina zrna će pogađati u drugu točku. Međutim razlike su male, pogotovo ako se uzme u obzir tipična udaljenost samoobrane. Osobno sam temeljito testirao:
S&B 100gr soft point police
S&B 115gr hollow point
S&B 124gr FMJ
S&B 150gr subsonis
Gecko 115gr hollow point
Gecko 124gr FMJ
Mogu reći da što se što se tiće "taktičke" preciznosti, svo streljivo je bilo više manje isto. S&B 100gr je letio najbolje, sa grupom od cca 6cm na 20 metara. Svi ostali "celeri" su radili cca 8cm. S time da je 100 graina nkakavo +P punjenje jer ima osjetno veći recoil unatoć tome što lakša zrna sa istim punjenjem imaju manje. To je nekakav "police" load. Mislim da je policiji diljem EU također zabranjeno koristiti hollow point, što bi sugeriralo da se soft point ne zavodi kao "expandirajuća" municija, ali tko zna kako bi to lokalni autoriteti na sudu tretirali. Gecko je bio lošiji od S&B-a sa grupama od cca 10cm, a znatno skuplji. Dakle ima razlike za natjecanje, ali više manje nebitno za gađanje torza paničnom polu-rafalnom paljbom. I kao što sam rekao, centar grupe je za svaki metak bio drugaćiji, ali taj pomak je iznosio par centimetara na 20m udaljenosti. Sve ovo naravno vrijedi samo za moju cijev, svaki pištolj će reagirati drugačije na različitu municiju.
Tako da je meni S&B 124gr FMJ univerzalno riješenje za sve, jer je naj jeftiniji, adekvatno precizan, i sa legalne strane naj sigurniji, te mogu biti zacentriran na jedan metak bez razmišljanja o ikakvom pomaku grupe ili konstatnom dovlačenju municije izvana.
Naravno da je taj zakon retardiran, jer hollw point osim što je puno efikasniji, gubi više manje svu energiju nakon izlaska kroz leđa, dok FMJ uredno buši i nedužnog čovijeka iza. Ali bitna su prava nasilnog napadača naravno, on mora imati čim veću šansu da preživi! To su hrvatski zakonodavci koji samo prepisuju što feminističko vodstvo EU napiše, ali šta je tu je, takav je zakno momentalno, i sigurno se neće mjenjati u dogledno vrijeme. Dakle nema hollow point-a, samo FMJ, i nisam siguran kako se soft point tretira. Napominjem da jest dozvoljeno posjedovati HP te gađati mete i životinje, restrikcija vrijedi samo za obrambeno pucanje na ljude.
E sad, kada bi nastrijelo nekoga, i sud ti obranu presudi kao opravadnu, dali bi stvarno policijski forenžičar skupio zdrobljena zrna, te u sudnici izjavio da si nepotrebno usmrtio napadača koristeći HP? Ne znam, i osim ako neko ima insajderske informacije, mislim da o tome možemo samo nagađati. Razmislio sam o tome za sebe, i odlučio da je da se radije nebi igrao sa time. Dovoljno mi je gadna sama pomisao na to da sjedim u sudnici i pitam se jeli sutkinja neka mrziteljica oružja, te dali je moj jeftini odvjetnik iole sposoban, pa mi ne treba dodatno na to još neki forenzičar da počne trokeljati kako sam ja "krvolok koji je koristio Flesh Anihilator 9000 municiju" jer sam "baš htio da napadač umre".
E sad za one koji hoće riskirati mogu reć sljedeće. Od amera kojima je dozvoljeno braniti se hollow point municijom, nitko živ ne trenira sa hollow point municijom, to je nepotrebno bacanje novaca. Svi oni pucaju FMJ, a drži i nose HP. Treba uobziriti da je pozicija grupe uvijek malo drugačija, odnosno kada zacentrirate nišane za FMJ, bilokoji drugi tip metka ili težina zrna će pogađati u drugu točku. Međutim razlike su male, pogotovo ako se uzme u obzir tipična udaljenost samoobrane. Osobno sam temeljito testirao:
S&B 100gr soft point police
S&B 115gr hollow point
S&B 124gr FMJ
S&B 150gr subsonis
Gecko 115gr hollow point
Gecko 124gr FMJ
Mogu reći da što se što se tiće "taktičke" preciznosti, svo streljivo je bilo više manje isto. S&B 100gr je letio najbolje, sa grupom od cca 6cm na 20 metara. Svi ostali "celeri" su radili cca 8cm. S time da je 100 graina nkakavo +P punjenje jer ima osjetno veći recoil unatoć tome što lakša zrna sa istim punjenjem imaju manje. To je nekakav "police" load. Mislim da je policiji diljem EU također zabranjeno koristiti hollow point, što bi sugeriralo da se soft point ne zavodi kao "expandirajuća" municija, ali tko zna kako bi to lokalni autoriteti na sudu tretirali. Gecko je bio lošiji od S&B-a sa grupama od cca 10cm, a znatno skuplji. Dakle ima razlike za natjecanje, ali više manje nebitno za gađanje torza paničnom polu-rafalnom paljbom. I kao što sam rekao, centar grupe je za svaki metak bio drugaćiji, ali taj pomak je iznosio par centimetara na 20m udaljenosti. Sve ovo naravno vrijedi samo za moju cijev, svaki pištolj će reagirati drugačije na različitu municiju.
Tako da je meni S&B 124gr FMJ univerzalno riješenje za sve, jer je naj jeftiniji, adekvatno precizan, i sa legalne strane naj sigurniji, te mogu biti zacentriran na jedan metak bez razmišljanja o ikakvom pomaku grupe ili konstatnom dovlačenju municije izvana.
Re: Izbor streljiva za trening/isprobavanje raznih tipova zr
Meni je jedini cilj bio naći streljivo koje najbolje odgovara mojoj cijevi i s tim streljivom pucat. HP JHP SP... proba da vidim koje tipove zrna guta bez problema, koju težinu pouzdano spremnik izgura...
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 2 guests



