kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Nekako mi poznat arsenal i samo mi dva lika padaju na pamet...dundoivica wrote:evo arsenala korištenog taj dan. baš je bio dobar dan. municije kolko smo spizdili sveukupno mogao bi se kupit jedan remington 783
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Doktor ti se stisne i zbog toga ti kaže da nisi sposoban. Naveo sam kao možebitni primjer, nisam stručnjak.samoborac wrote:Kakve veze imaju tlak i šećer sa sposobnošću rukovanja oružjem?
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Doktor opće prakse može samo svoje mišljenje poslati u mup a onda osoba ide na izvanredni lječnički pregled na kome će se utvrditi i od čega se osoba lječi i dati konačno mišljenje o zdravstvenoj sposobnosti za rukovanje oružjem .AR15 fan wrote:Doktor ti se stisne i zbog toga ti kaže da nisi sposoban. Naveo sam kao možebitni primjer, nisam stručnjak.samoborac wrote:Kakve veze imaju tlak i šećer sa sposobnošću rukovanja oružjem?
-
dundoivica
- Stožerni Narednik

- Posts: 612
- Joined: 05 Apr 2020, 21:16
- Location: Pakrac
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Iggy wrote:Nekako mi poznat arsenal i samo mi dva lika padaju na pamet...dundoivica wrote:evo arsenala korištenog taj dan. baš je bio dobar dan. municije kolko smo spizdili sveukupno mogao bi se kupit jedan remington 783![]()
![]()
??? ok jel se znamo u tri oka iggy
sad si me zainteresirao odankle si ba puca da te vidim.
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Pozdrav
Pratih emu od početka ali nisam shvatio šta je to C:I:P o kojem pričate ?
Može li nekkavo objašnjenje o čemu se to radi ?
Pratih emu od početka ali nisam shvatio šta je to C:I:P o kojem pričate ?
Može li nekkavo objašnjenje o čemu se to radi ?
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
evo kolega, nadam se da se snalazis s engleskim
https://en.wikipedia.org/wiki/Commissio ... s_proofing
https://en.wikipedia.org/wiki/Commissio ... s_proofing
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
To je - stanadard testiranja oruzja da bi bilo sigurno, i sustav oznacavanja zigom. U biti tzv. tormentacija. U zavodu za ispitivanje kroz oruzje se ispali testno streljivo visokih tlakova mozda 30% ili vise od stabndardnog, ako izdrzi bez deformacija, proslo. Udari se zig. Skracena verzija. Razliciti Zigovi postoje za crni barut, bezdimni barut, sacmarice, itd... jer su razliciti tlakovi.Tandrax wrote:Pozdrav
Pratih emu od početka ali nisam shvatio šta je to C:I:P o kojem pričate ?
Može li nekkavo objašnjenje o čemu se to radi ?
U evropi je CIP, u Americi je SAAMi
CIP
https://en.wikipedia.org/wiki/Commissio ... portatives
CIP
https://www.cip-bobp.org/en/cip
SAAMI
Americki standard je SAAMI, skoro identican ali ima sitne razlike. SAAMI su uspostavili proizvodjaci u americi da bi mogli proizovditi po identicnom standardu jer nisu potpisnici CIP.
SAAMI
https://en.wikipedia.org/wiki/Sporting_ ... _Institute
SAAMI
https://saami.org/technical-information ... standards/
U teoriji, prema zakonskoj regulativi i onome sta se raspravlja ovdje, ex YU - i oruzje za JNA u sto ide PAP M59, ili puska M48, ta oruzja su radjena po vojnom standardu, i vecina nema CIP zig. (ili sve vojno nema? ja to ne mogu tvrditi)
zastava za civilnu proizvidnju, lovacki karabini i slicno, tvornica je zigosala prije rata zastava CIP zigom, imali su licencu a to je radio ZIZ (zavod za ispitivanje i zigosanje), pa je to onda u ratno vrijeme izgubilo licencu, pa su slali u madjarsku na toremntaciju, itd, itd, i sad da li imaju licencu ili ne, ne znam, ali zavod postoji.
ZIZ:
https://www.proofhouse.rs/
Nova puska u ducanu kad kupujes mora imati CIP zig. Problem moze iskrsnuti sa polovnim ex vojnim oruzjem na civilnom trzistu. kod kupnje polovnog. (naglasak je na "moze" ja ne znam za primjere da kazem da znam da nije proslo, ali to se ovdje spominje)
U hrvastkoj za sad ne postoji zavod za tormentaciju. Kako ko to rijesava, raspravljalo se po forumu, pa istrazi.
takodjer za domacu zadacu istrazi:
Zakon o explozivnim tvarima i prometu oruzja iz 2017.
CLanak 15 i 17, o tome gdje se primjenjuje i ne primijenjuje oznacavanje zigom
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
mislim da srpski ZIZ nema licencu CIP jer ga nema na službenom popisu "ustanova za prokušavanje"
https://www.cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force
https://www.cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force
Put your money where your mouth is.
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Ali oružje izvoze po cjelom svijetu , mislim sad na civilno . Kako rade ne znam ali sigurno ne šalju puške u Mađarsku na tormentaciju pored svog zavoda. Moguće da imaju neki dil sa Mađarima , a kako u Ameriku na njihov standard ne znam . Bilo kako bilo u Americi čovjek kupi M48 i ide u lov ili kamo već oće a mi ovdje kao u svemu beskrajno birokratiziramo i mudrujemo.timmy75 wrote:mislim da srpski ZIZ nema licencu CIP jer ga nema na službenom popisu "ustanova za prokušavanje"
https://www.cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force
-
dundoivica
- Stožerni Narednik

- Posts: 612
- Joined: 05 Apr 2020, 21:16
- Location: Pakrac
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
zastava je sad otvorila svoju tvornicu u americi jel im je sve popularnije oružiije na tom tržištu a i jednostavnije im je jjer nemoraju tražiti generalne uvoznike i ostala sranja vec u srbjij naprave djelove posalju u ameriku i tam sastave i isplativije im je.Trapavi wrote:Ali oružje izvoze po cjelom svijetu , mislim sad na civilno . Kako rade ne znam ali sigurno ne šalju puške u Mađarsku na tormentaciju pored svog zavoda. Moguće da imaju neki dil sa Mađarima , a kako u Ameriku na njihov standard ne znam . Bilo kako bilo u Americi čovjek kupi M48 i ide u lov ili kamo već oće a mi ovdje kao u svemu beskrajno birokratiziramo i mudrujemo.timmy75 wrote:mislim da srpski ZIZ nema licencu CIP jer ga nema na službenom popisu "ustanova za prokušavanje"
https://www.cip-bobp.org/en/proof-marks-in-force
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
K tome, u Americi ne rade tormentaciju prema cip standardu.
Medjutim, mislim da nije to tvornica u americi, nego uvoznik.
Medjutim, mislim da nije to tvornica u americi, nego uvoznik.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
-
dundoivica
- Stožerni Narednik

- Posts: 612
- Joined: 05 Apr 2020, 21:16
- Location: Pakrac
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
ne bas sam gledao youtubera tfbtv pravio recenziju skpskog malog kalaša u 5.56x45 kalibru i spomenio zastava arms kako su otvorili tvornicu u americi te biše ne uvoze oružije već ga tam rade to je za njih velika stvar samo da je made in usa iako ga oni u srbiji naprave djelove a tam zbog zakona sastave
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Oni su uvoznici, a ne proizvodjaci.dundoivica wrote:ne bas sam gledao youtubera tfbtv pravio recenziju skpskog malog kalaša u 5.56x45 kalibru i spomenio zastava arms kako su otvorili tvornicu u americi te biše ne uvoze oružije već ga tam rade to je za njih velika stvar samo da je made in usa iako ga oni u srbiji naprave djelove a tam zbog zakona sastave
https://zastavaarmsusa.com/history/
ZASTAVA ARM USA is the exclusive importer of Zastava Arms products to US.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
jel postoji mogućnost da se kod nas sada nabavi taj ZPAP M70 s kromiranom cijevi?
Put your money where your mouth is.
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Ne postoji. Već smo johnnyboyy i ja kontaktirali po Hrvatskoj i Sloveniji. To je isključivo za Ameriku i možeš se slikati. Zastava se okrenula proizvodnji sasvim drugih puški i kalibara od starih M70 kojima naoružavaju svoju vojsku, policiju i žandarmeriju uz razno razne natječaje na koje po svijetu šalju primjerke. Zastava Arms USA uvozi kompletne puške iz Srbije, ali kao parts kits. To znači da se puška rastavi iz originalne konfiguracije proizvedene u Srbiji, dopremi u Ameriku i tamo sastavi ali uz dodatak .922 compliant dijelovima tj svaka puška mora imati određeni broj dijelova proizvedenih u Americi. Primjerice ako bi ubacili Magpul spremnik to bi bilo 3 dijela jer se računa tijelo spremnika, opruga i vodilica metaka.
-
johnnyboyy1711
- Nadnarednik

- Posts: 539
- Joined: 05 Mar 2019, 18:16
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Mokri snovi johnnyboyya...timmy75 wrote:jel postoji mogućnost da se kod nas sada nabavi taj ZPAP M70 s kromiranom cijevi?
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Mislim da je to samo pitanje volje uvoznika.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
ufff šteta, yugo underfolder s kromiranom cijevi i cz75, prvo krov nad glavom pa to dvoje 
Put your money where your mouth is.
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
i velis ima svaka kuca da zaduzi komplet, ko svicarski rezervisti...timmy75 wrote:ufff šteta, yugo underfolder s kromiranom cijevi i cz75, prvo krov nad glavom pa to dvoje
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Ne, ne. Komplet po glavi, ne kući, ako je 4 ukućana - 4 kompletaMike_Torello wrote:i velis ima svaka kuca da zaduzi komplet, ko svicarski rezervisti...timmy75 wrote:ufff šteta, yugo underfolder s kromiranom cijevi i cz75, prvo krov nad glavom pa to dvoje
Put your money where your mouth is.
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 2 guests



