kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
-
johnnyboyy1711
- Nadnarednik

- Posts: 539
- Joined: 05 Mar 2019, 18:16
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Timmy ovo je preveč za moje srce... Yugo... Underfolder... Krom... Jaooooooooooooootimmy75 wrote:ufff šteta, yugo underfolder s kromiranom cijevi i cz75, prvo krov nad glavom pa to dvoje
"Things that are complex are not useful, things that are useful are simple." - Mikhail T. Kalashnikov
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway
"This is the AK-47 assault rifle, the preferred weapon of your enemy, and it makes a very distinctive sound when fired at you, so remember it." - Tom Highway
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Sretan svima Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja!
Zagrijao sam se, te par mojih prijatelja također, za revolver jednoradni (SA) Flattop Ruger, s dva bubnja 357 Magnum i 9x19 mm, nehrđajući, 5.5 (134 mm):

https://ruger.com/products/newModelBlac ... /5247.html
Za informaciju, ovaj revolver se može naći u maloprodaji u SAD za nekih $619 pa nešto više https://gun.deals/search/apachesolr_search/736676052479 .
Koliko sam saznao drugom forumu, u pripremi je i Bisley izvedba istog revolvera, tako da bi izgledao poput ovog (prikazan je 44 Special na istoj frremi):

Međutim, to su nestandardni revolveri, rađeni posebno za veleprodaju (distributor) LIPSEY'S https://www.lipseys.com/ , koji se ne uvoze u EU, pa ću probat vidjeti kako se može izvesti iz SAD. Također, malo sam se raspitao kako stvari stoje s uvozom kod nas, pa sam dobio informacije od trgovaca da bi to bio veoma skup posao baš zbog tog CIP, koji će se ubrzo tražiti. Navodno bi po uvozu trebalo ga izvesti u Sloveniju, tamo provesti postupak CIP, pa tek onda uvesti nazad i registrirati. I navodno bi to moglo koštati i do 1000 eura po oružju. Meni to izgleda enormno puno, ali samo prenosim što čuh.
Zamolba za pomoć i pitanje za znalce CIP problematike: Postoji li neki način da se ti revolveri uvezu, CIP postupak provede i mi te rvolvere dobijem po pristojnoj cijeni. Ako su u maloprodaji u SAD može nači ispod $650, to znači da kod kod nekog razumnog trgovca u EU ne bi trebalo koštati više od 700-800 eura.
Prijedlog: Što mislite da se skupi nas više, potražimo također i susjede Slovence koji su zainteresirani, i u Sloveniji nađemo povoljnog uvoznika-trgovca koji bi taj proces proveo na ovoj strani velike slane bare. Ako bi se nas više javilo kao kupci, pretpostavljam da bi i prodajne cijene bile znatno povoljnije radi nekih fiksnih troškova koji sigurno nisu mali.
Uzet ću na sebe da nazovem LIPSEY'S i pitam ih da li to oni mogu izvesti ili imaju nekog tko to zna. Da ne zaboravim, ne vidim nikakvog problema da ako je netko zainteresiran i za druge vrste oružja koje LIPSEY'S ima, sve skupa bude uvezeno, CIP proces proveden i mi ta oružja dobijemo.
Hvala
Zagrijao sam se, te par mojih prijatelja također, za revolver jednoradni (SA) Flattop Ruger, s dva bubnja 357 Magnum i 9x19 mm, nehrđajući, 5.5 (134 mm):

https://ruger.com/products/newModelBlac ... /5247.html
Za informaciju, ovaj revolver se može naći u maloprodaji u SAD za nekih $619 pa nešto više https://gun.deals/search/apachesolr_search/736676052479 .
Koliko sam saznao drugom forumu, u pripremi je i Bisley izvedba istog revolvera, tako da bi izgledao poput ovog (prikazan je 44 Special na istoj frremi):

Međutim, to su nestandardni revolveri, rađeni posebno za veleprodaju (distributor) LIPSEY'S https://www.lipseys.com/ , koji se ne uvoze u EU, pa ću probat vidjeti kako se može izvesti iz SAD. Također, malo sam se raspitao kako stvari stoje s uvozom kod nas, pa sam dobio informacije od trgovaca da bi to bio veoma skup posao baš zbog tog CIP, koji će se ubrzo tražiti. Navodno bi po uvozu trebalo ga izvesti u Sloveniju, tamo provesti postupak CIP, pa tek onda uvesti nazad i registrirati. I navodno bi to moglo koštati i do 1000 eura po oružju. Meni to izgleda enormno puno, ali samo prenosim što čuh.
Zamolba za pomoć i pitanje za znalce CIP problematike: Postoji li neki način da se ti revolveri uvezu, CIP postupak provede i mi te rvolvere dobijem po pristojnoj cijeni. Ako su u maloprodaji u SAD može nači ispod $650, to znači da kod kod nekog razumnog trgovca u EU ne bi trebalo koštati više od 700-800 eura.
Prijedlog: Što mislite da se skupi nas više, potražimo također i susjede Slovence koji su zainteresirani, i u Sloveniji nađemo povoljnog uvoznika-trgovca koji bi taj proces proveo na ovoj strani velike slane bare. Ako bi se nas više javilo kao kupci, pretpostavljam da bi i prodajne cijene bile znatno povoljnije radi nekih fiksnih troškova koji sigurno nisu mali.
Uzet ću na sebe da nazovem LIPSEY'S i pitam ih da li to oni mogu izvesti ili imaju nekog tko to zna. Da ne zaboravim, ne vidim nikakvog problema da ako je netko zainteresiran i za druge vrste oružja koje LIPSEY'S ima, sve skupa bude uvezeno, CIP proces proveden i mi ta oružja dobijemo.
Hvala
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Upravo sam zvao u SAD. LIPSEY'S ne izvozi, ali sam našao nekoliko izvoznika. Evo jednog koji mi se čini povoljan https://simpsonltd.com/firearm-exports/
What is it going to cost?
Our fee for processing your export license is $250 plus $75.00 for each firearm, with a minimum fee of $450.00 OR 2% of the value of the shipment, whichever is greater. Firearm parts are $50 per line item. This fee needs to be received before we can submit your application and includes the $250 our State Department charges for each approved application. All other customs brokers’ fees and shipping fees are to be paid before the guns are shipped to you. For items at our facility more than 6 months, there will be a charge of $10 per item per month or fraction of a month for storage. If we have to re-pack your shipment into a larger box or crate, there will be additional charges. We accept cash, wire transfer, Visa, MasterCard or American Express. For items purchased from Simpson Ltd, the fee to obtain an export fee is $450 for up to 4 guns and $50 for each additional gun. Our fees for antique only shipments is $150 for the first item and $50 for each additional item.
Ovo je obiteljska firma, sigurno su fleksibilniji nego velika firma, i vjerujem da se preko njih može izvesti sve što se u SAD može kupiti. Dakle, ako bi se moglo skupiti nas za 10-tak komada oružja, kupovina, izvoz i transport bi nas trebalo doći ipak prilično jeftinije nego da kupujemo u EU od trgovaca. I još dobijemo što želimo, pa i SIG P210 American i Colt Python
.
Evo još izvoznika https://www.johnsonfirearms.com/export_import/ , http://www.miamigunsexport.com/ , https://www.gibraltar-arms.com/ .
Također, trebalo bi provjeriti definitivno da li CIP uopće treba u nas.
Glede uvoza, naišao sam na povoljnog špeditere kod nas u Zagrebu, zračna luka FT. Ljudi znaju posao, i umjereni su u cijeni. Prije njih sam išao s nekim drugima. Prvi pout sam to radio i u općoj strci i žurbi naletio na njih. Pojma nisu imali kako uvesti oružje, uzelo mi je tjedan dana trčanja V. Goricu, nikako im nije išlo u glavu da za Ruger Old Army ne treba nabavna, i još su me dobro oderali. Živiš, učiš i pamtiš!
What is it going to cost?
Our fee for processing your export license is $250 plus $75.00 for each firearm, with a minimum fee of $450.00 OR 2% of the value of the shipment, whichever is greater. Firearm parts are $50 per line item. This fee needs to be received before we can submit your application and includes the $250 our State Department charges for each approved application. All other customs brokers’ fees and shipping fees are to be paid before the guns are shipped to you. For items at our facility more than 6 months, there will be a charge of $10 per item per month or fraction of a month for storage. If we have to re-pack your shipment into a larger box or crate, there will be additional charges. We accept cash, wire transfer, Visa, MasterCard or American Express. For items purchased from Simpson Ltd, the fee to obtain an export fee is $450 for up to 4 guns and $50 for each additional gun. Our fees for antique only shipments is $150 for the first item and $50 for each additional item.
Ovo je obiteljska firma, sigurno su fleksibilniji nego velika firma, i vjerujem da se preko njih može izvesti sve što se u SAD može kupiti. Dakle, ako bi se moglo skupiti nas za 10-tak komada oružja, kupovina, izvoz i transport bi nas trebalo doći ipak prilično jeftinije nego da kupujemo u EU od trgovaca. I još dobijemo što želimo, pa i SIG P210 American i Colt Python
Evo još izvoznika https://www.johnsonfirearms.com/export_import/ , http://www.miamigunsexport.com/ , https://www.gibraltar-arms.com/ .
Također, trebalo bi provjeriti definitivno da li CIP uopće treba u nas.
Glede uvoza, naišao sam na povoljnog špeditere kod nas u Zagrebu, zračna luka FT. Ljudi znaju posao, i umjereni su u cijeni. Prije njih sam išao s nekim drugima. Prvi pout sam to radio i u općoj strci i žurbi naletio na njih. Pojma nisu imali kako uvesti oružje, uzelo mi je tjedan dana trčanja V. Goricu, nikako im nije išlo u glavu da za Ruger Old Army ne treba nabavna, i još su me dobro oderali. Živiš, učiš i pamtiš!
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Nešto u stilu ovoga što se kod nas ne može kupiti COLT M45A1 MARINE PISTOL
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Lovac trgovina je svojedobno imao S&W 1911, Doug Koenig, obije verzije, SS i Duotone... jedna 10kkn druga 12kkn... znam i tko je kupio ovu drugu, meni cisti sex od pistolja. Pratim neke ljude (npr. Brandan Bunker) koji modificiraju i/ili proizvode 1911 od nule... nisu bas zadovoljni Colt-ovom kvalitetom :S
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Ako bih ikad nabavljao poluatomatski pištolj većeg kalibra, to bi bio 1911, 6", u 10 mm Auto, nešto poput ovog:
1911 TRP™ Operator® Longslide 10mm https://www.springfield-armory.com/1911 ... m-handgun/
Evo za $1699 na https://www.gunbroker.com/item/870755693
Prikaz Gun Review: Springfield Armory 1911 TRP 10mm Operator Longslide https://www.thetruthaboutguns.com/gun-r ... longslide/
Jedna stvar mi je izuzetno bitna kod ovog pištolja; cijev je od inoxa. Nisam nikad vidio niti jednu cijev oružja koja propalo pucajući, sve jedna je oštećena hrđom.
1911 TRP™ Operator® Longslide 10mm https://www.springfield-armory.com/1911 ... m-handgun/
Evo za $1699 na https://www.gunbroker.com/item/870755693
Prikaz Gun Review: Springfield Armory 1911 TRP 10mm Operator Longslide https://www.thetruthaboutguns.com/gun-r ... longslide/
Jedna stvar mi je izuzetno bitna kod ovog pištolja; cijev je od inoxa. Nisam nikad vidio niti jednu cijev oružja koja propalo pucajući, sve jedna je oštećena hrđom.
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Nije fora da je Colt nego ova specifična verzija M45 Marine pistol koja je službeno u upotrebi u USMC još i sada.
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
ovo je i meni sexy pistolj... bilo bi fora kad bi HS produkt kako izvozi za springfield tu i tamo i uvezao ponesto... barem jedan komad na 10.000 komada izvoza 
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Nešto se da naslutiti iz intervjua Željka Pavlina
https://hrvatski-vojnik.hr/jaki-i-u-svjetskoj-krizi/
https://hrvatski-vojnik.hr/jaki-i-u-svjetskoj-krizi/
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Hvala , engliš jezik mi nije problemMike_Torello wrote:evo kolega, nadam se da se snalazis s engleskim
https://en.wikipedia.org/wiki/Commissio ... s_proofing
jolly wrote: U biti tzv. tormentacija.
Sve je jasno onda
jolly wrote:U teoriji, prema zakonskoj regulativi i onome sta se raspravlja ovdje, ex YU - i oruzje za JNA u sto ide PAP M59, ili puska M48, ta oruzja su radjena po vojnom standardu, i vecina nema CIP zig. (ili sve vojno nema? ja to ne mogu tvrditi)
zastava za civilnu proizvidnju, lovacki karabini i slicno, tvornica je zigosala prije rata zastava CIP zigom, imali su licencu a to je radio ZIZ (zavod za ispitivanje i zigosanje), pa je to onda u ratno vrijeme izgubilo licencu, pa su slali u madjarsku na toremntaciju, itd, itd, i sad da li imaju licencu ili ne, ne znam, ali zavod postoji..
Meni je galjivo ovaj dio oko tormentacije i CIPanja ovog starog oružja kojeg ima hrpa po Hrvatskoj, šta u lovačke šta u streljačke svrhe. Mislim da se radi o novom načinu oduzimanja oružja, globljenja i tjeranja na plačanje kojekakvih novih daća. Sve u svemu novi jaram.
jolly wrote: Takodjer za domacu zadacu istrazi:
Zakon o explozivnim tvarima i prometu oruzja iz 2017.
CLanak 15 i 17, o tome gdje se primjenjuje i ne primijenjuje oznacavanje zigom
Pročiitao sam
Biit priće dodatni posao za puškara i slične.
timmy75 wrote: jel postoji mogućnost da se kod nas sada nabavi taj ZPAP M70 s kromiranom cijevi?
Ovo je zanimljivo..
Da li se može takva cijev nabaviti na način da ju neka dobra duša,, prijatelj ili poslovni kolega pošalje poštom iz amerike u HR ? Pa se ta cjev umetne u ranije kupljen ZPAP M70...
I onda sad pitanje
Hipotetsak situacija;
Otac ima M48, mora li na CIC tormentaciju ?
Ja da sad kupim M59/66 bi li morao oopet na CIC tormentaciju ?
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
jel' ti trebam objasnjavati u kakvom si prekrsaju ako je cijev spremna za ugradnju, znaci sa lezistem... a druga stvar, za amerikance mi smo jos uvijek pod embargom ajmo reci laicki... firme iz USA ti nece prodati drveni rukohvat a kamoli cijev... a i ta dobra dusa bi se mogla naci u neobranom grožđu ako netko pregleda pošiljku pa nađe cijevTandrax wrote:Da li se može takva cijev nabaviti na način da ju neka dobra duša,, prijatelj ili poslovni kolega pošalje poštom iz amerike u HR ?
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Zasto jednostavno, kad moze komplicirano?
Kakva "dobra dusa"???? Kakva amerika??? kakve kromirane cijevi?
Zastava ima neku opciju prodaje po narudzbi.
Kontakirati tvornicu, i ako se moze narucitiu tvornici, naruci. (srbijanski lovci na lovackom forumu tvrde da se u zastavi moze naruciti)
- Opcija A) U tom slucaju:
Izraditi nabavnu dozvolu, u HR, na osnovu nje izraditi Srbijansku nabavnu u njihovu mup-u, (rutina), i kupiti pusku kad jave da je spremna, prevesti preko granice, prijaviti, registrirati.
Cekanje nakon narudzbe je barem nekoliko mjeseci.
Ako opcija direktne narudzbe u zastavi ne funckionira, onda:
- opcija B) kontaktirati zastupnika zastave u HR, naruciti sto treba, ako je zastupnik voljan pomoci (nasi trgovci, doduse nemaju neku vrlu reputaciju, oko pomoci kod uvoza prema zelji kupca, ali moze se pitati)
- opcija C) kontaktirati trgovca - dealaera zastave u Srbiji, naruciti sto treba, kupiti tamo - sa nasom nabavnom, vec prema prethodnom
- opcija D) Ako sve prethodno nije moguce, odustati (nemoguce je nemoguce)
Moje osobno vidjenje cijele problematike:
Za pusku na nivou M76, M77, PAP, AKXYXYXYX (i kako se vec zovu novokomponovane civilne varijante) i slicno, ja se oko tog maltretirao ne bi, pogotovu ne samo radi kromirane cijevi.
ja bih se prije orijentirao da nadjem dobru ocuvanu m76, ili neki noviji PAP dostupan u trgovini iz novijeg uvoza, u HR i SLO.
Ali ko voli, nek proba. Svak ima svoje zadovoljstvo.
Ovakve piruete oko uvoza rade se samo za vrhunsko sportsko streljacko oruzje konkurentno na natjecanjima, i za rucno radjene lovacke puske u Austriji, Engleskoj, Svicarskoj mozda jos Italiji, Belgiji ili Spanjolskoj (Evropskim centrima vrhunskog oruzarstva).
Poluaomat sa kromiranom cijevi, bit ce samo poluatomat sa kromiranom ciejvi. nista posebno, niti konkuretan za bilo koju disciplinu streljackog saveza (za sad jedino za PAP m59/66 postoji disciplina natjecanja), u lovu ne pretjerano popularan zbog military izgleda.
Kakva "dobra dusa"???? Kakva amerika??? kakve kromirane cijevi?
Zastava ima neku opciju prodaje po narudzbi.
Kontakirati tvornicu, i ako se moze narucitiu tvornici, naruci. (srbijanski lovci na lovackom forumu tvrde da se u zastavi moze naruciti)
- Opcija A) U tom slucaju:
Izraditi nabavnu dozvolu, u HR, na osnovu nje izraditi Srbijansku nabavnu u njihovu mup-u, (rutina), i kupiti pusku kad jave da je spremna, prevesti preko granice, prijaviti, registrirati.
Cekanje nakon narudzbe je barem nekoliko mjeseci.
Ako opcija direktne narudzbe u zastavi ne funckionira, onda:
- opcija B) kontaktirati zastupnika zastave u HR, naruciti sto treba, ako je zastupnik voljan pomoci (nasi trgovci, doduse nemaju neku vrlu reputaciju, oko pomoci kod uvoza prema zelji kupca, ali moze se pitati)
- opcija C) kontaktirati trgovca - dealaera zastave u Srbiji, naruciti sto treba, kupiti tamo - sa nasom nabavnom, vec prema prethodnom
- opcija D) Ako sve prethodno nije moguce, odustati (nemoguce je nemoguce)
Moje osobno vidjenje cijele problematike:
Za pusku na nivou M76, M77, PAP, AKXYXYXYX (i kako se vec zovu novokomponovane civilne varijante) i slicno, ja se oko tog maltretirao ne bi, pogotovu ne samo radi kromirane cijevi.
ja bih se prije orijentirao da nadjem dobru ocuvanu m76, ili neki noviji PAP dostupan u trgovini iz novijeg uvoza, u HR i SLO.
Ali ko voli, nek proba. Svak ima svoje zadovoljstvo.
Ovakve piruete oko uvoza rade se samo za vrhunsko sportsko streljacko oruzje konkurentno na natjecanjima, i za rucno radjene lovacke puske u Austriji, Engleskoj, Svicarskoj mozda jos Italiji, Belgiji ili Spanjolskoj (Evropskim centrima vrhunskog oruzarstva).
Poluaomat sa kromiranom cijevi, bit ce samo poluatomat sa kromiranom ciejvi. nista posebno, niti konkuretan za bilo koju disciplinu streljackog saveza (za sad jedino za PAP m59/66 postoji disciplina natjecanja), u lovu ne pretjerano popularan zbog military izgleda.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Moram te razočarati ali sam ti kontaktirao Zastavu pred dosta vremena s namjerom da pribavim određene dijelove (kundak, drveni rukohvat, pištoljsku dršku) i od njih sam dobio odgovor da ne prodaju ništa prema Hrvatskoj zbog zakonskih ograničenja. Ne znam prati li tko Dum Dum kanal na You Tubeu, odnosno Darka... ne baš tako davno, mjeseci su u pitaju... njima je njihov parlament počeo jako ograničavati slobodu izbora i nametati dosta ristriktivne zakone za oružje, oduzimati na nacionalnoj razini, itd. Kome se da, neka progugla malo.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Mene tesko razocarati, nisam u filmu kupnje zastave po narudzbi.AR15 fan wrote:Moram te razočarati ali sam ti kontaktirao Zastavu pred dosta vremena s namjerom da pribavim određene dijelove (kundak, drveni rukohvat, pištoljsku dršku) i od njih sam dobio odgovor da ne prodaju ništa prema Hrvatskoj zbog zakonskih ograničenja. Ne znam prati li tko Dum Dum kanal na You Tubeu, odnosno Darka... ne baš tako davno, mjeseci su u pitaju... njima je njihov parlament počeo jako ograničavati slobodu izbora i nametati dosta ristriktivne zakone za oružje, oduzimati na nacionalnoj razini, itd. Kome se da, neka progugla malo.
Niti trazim kromiranu cijev. Niti sam toliko prohtjevan da trazim nesto specijalno, van uobicajenih serijskih modela.
Medjutim, ovo nije nista neobicno.
Od vecine proizvodjaca ne moze se kupovati direktno u tvornici, pa me niti ne iznenadjuje, ako je to istina.
U vecini slucajeva, proizvodjac usmjeri potencijalnog kupca prema svom ovlastenom zastupniku ili trgovcu.
Zakoni o oruzju u Srbiji - su im pokusaj nezgrapne prilagodbe zakonodavstva prema EU direktivi.
U prvim fazama uvodjenja kod nas, i tu je bilo problema, medjutim neke stvari su se korigirale sa zadnjim zakonom govoreci za nas zakon. iz 2018.
U Srbiji pak imaju neka losija zakonska rjesenja sa prvim varijantama ovog zakona (koja rezultiraju oduzimanjem oruzja).
Ali i neka bolja - na pr. kod nih se na strelistu moze koristiti kolekcionarsko staro oruzje (kod nas - ne).
Problem oduzimanja, DUM DUM kanal, i slicne inicijative:
Takodjer, po vecini svjetskih spiskova, po broju komada oruzja po glavi stanovnika - Srbija je visoko pozicionirana. (obicno medju prvih 10 zemalja u Svijetu)
https://worldpopulationreview.com/count ... by-country
Kad uzmes u obzir, veliki broj oruzja po glavi stanovnika, nove losije rijesene zakona, i vecinu ruralnog stanovnistva koja se bas ne bavi svakodnevnim citanjem njihovih "narodnih novina" - ili gdje vec objavljuju zakone, dobices veliki broj oduzetog oruzja jer su vlasnici spori u prihvacanju novih zakonskih procedura i neinformirani su.
(novi lijecnicki, zigovi na oruzju, novi oruzni listovi, ispiti za rukovanje itd, ili sto vec traze), a kad fali jedan papir zna se sta slijedi.
Medjutim, istovremeno imaju organizaciju NAOS (nacaionalna organizacija za oruzje Srbije) - koja lobira prema zakonodavcu za kvalitetnija zakonska rjesenja, ali i edukaciji vlasnika oruzja.
Kod nas takve organizacije nema, iako se svojevremeno javljala incijativa da se tako nesto osnuje, na forumu bilo rijeci o tome.
Tako da nije sve crno - bijelo. I durgaciji su zakonodavni putevi od zemlje do zemlje.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
Kod nas nema takve udruge jer bi se u nju uguzili stari prdonje sa zaostalim stajalištima i mišljenjima koji bi lapali pare kao i svi drugi njima slični koji za to dođu u poziciju. Više puta je rečeno da bi HLS i lovci trebali biti glas jer ih ima najviše a i mnogo njih je i u policiji i institucijama i MORH-u i slično. Dam ruku u vatru da bi i mnogima njima bilo u interesu da mogu češće proći u lov, uhvatiti, počastiti se nego s ovim što je sada. Mislim da si mi ti baš pisao kako to izgleda kad se lovi kada smo nešto oko društava se spomenuli i načina kako nitko s nikim od društva do društva koja graniče jedna s drugima. Ovo sve što si napisao stoji, no referiram se na nedavnu, mislim čak potkraj prošle godine velike akcije oduzimanja oružja poglavito kratkoga koje je ako se sada dobro sjetim bilo na oružne za držanje ili držanje i nošenje u svrhu samoobrane koji su poništeni novim zakonom, a istim nije bilo omogućena preregistracija za sportsko ili tako nešto je bilo.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7775
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
To je pretpostavka, i mozda bi to konacno tako zavrsilo. ALi ljudi koji su pokrenuli tu inicijativu, bili su tu na forumu, i ja ih ne bi tako opisao - kad sam skuzio koji su.AR15 fan wrote:Kod nas nema takve udruge jer bi se u nju uguzili stari prdonje sa zaostalim stajalištima i mišljenjima koji bi lapali pare kao i svi drugi njima slični koji za to dođu u poziciju.
Moje je misljenje da se nije realiziralo zbog opceg neodaziva, i neinteresa. (sto na nivou krovnih saveza, sto na nivou najveceg broja pojedinaca.)
Vodi racuna, o jos jednoj stvari.
Za osnivanje takve udruge, glas treba doci do svakog pojedinca. PR, reklama, promocija. Tog nije bilo, u medijima nezamjeceno, i nije se stvorila bazna kriticna masa. Naravno i kvalitetan PR kosta.... a onda trebaju financije, pa clanarine, itd, jedno povlaci drugo
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
-
dundoivica
- Stožerni Narednik

- Posts: 612
- Joined: 05 Apr 2020, 21:16
- Location: Pakrac
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
znaci poanta je ( znam iz provjerenog izvora dok sam radio ko izbacivač u disku ) iz srbije je lakše nabavit kurvu koja ce ti doć i po priči osobe koja mi je to pričala za 500 eura činit sve i svašta cjelu noć nego kupit zastavino oružije 
-
dundoivica
- Stožerni Narednik

- Posts: 612
- Joined: 05 Apr 2020, 21:16
- Location: Pakrac
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
evo danas bio kod puskara po puaku jel sam imao zaglavljen metak i bas ga pitao sta je sa tim puskama koje se oduzimaju i reko mi ak je mjenjana cjev i ako su skinute oznake tvornicke sa pusaka tipa na m 48 ono di čirilicom piše preduzeče 44 onda ti salju pusku na cip ili ak glava i cjev nisu u istom broju.
-
dundoivica
- Stožerni Narednik

- Posts: 612
- Joined: 05 Apr 2020, 21:16
- Location: Pakrac
Re: kupnja i registracija vojnog oružja po novom zakonu
znaci ako je cjev mjenjana ili ako se kojekakvim doradama i radnjama skinulo ili obrusio bilo koji žig vojni ili oznaka koja je na pušci gone te da odnesesu ferlah na pregled i da oni naprave pregled oruzija i tormentaciju i lupe žig svoj
Who is online
Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest



