Invazija Ukrajine

Opća rasprava koja može i ne mora biti vezana uz oružje - biti će moderirana po potrebi u slučaju vrijeđanja drugih članova ili otvorenih svađa i prepiranja. POLITIKU IZBJEGAVATI.
User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 14 Jul 2022, 18:07

Ariel wrote:Znamo li mi što oni hoće? Znamo samo ono što plasiraju njihovi i njima skloni mediji, a bili smo svjedoci tolikim lažima koje su plasirali. Mediji druge strane u startu su blokirani, to nikome nije sumnjivo?
Nisam uvjeren da prosječan stanovnik istoka Ukrajine misli jednako narativu Kijeva i Zapada.
Apsolutno je tako. Koliko god su zapadni mediji sjebali nas, još puno više njih jebu u mozak i još puno prije nego nas.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 14 Jul 2022, 18:18

Mirok wrote:...Znači Ukrajini bi trebalo biti svejedno hoće li ih rusi pregaziti i pobiti ili će se Ukrajina obraniti ?...
Ništa od toga ne stoji. Krivo formulirano pitanje.
Ukrajinci su izginuli, a Ukrajinu nisu obranili i znali su da je neće obraniti. Istočna Ukrajina je toliko spržena da ne valja više ni jednima ni drugima.
Znači, pitanje je tribalo glasiti ovako: Jeli ukrajini svejedno žrtvovati toliko vojnika i toliko spržane zemlje, za usporiti ruse da naprave ono što su naumili?
Mirok wrote:...Onda je nekako i nama trebalo biti svejedno 90ih ?...
Nikakve to veze nema sa 90-ima kod nas. Ova fraza je otrcana i odma me asocira na Plenkija i Grlića.
Ma daj "Mirok" lipo priznaj ko je tebi u familiji iz Ukrajine kad si toliko zagriza i braniš neobranjivo? :lol:
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: Invazija Ukrajine

Post by samoborac » 14 Jul 2022, 18:34

Čemu međunarodne konvencije ako onaj sa snažnijom vojskom može slabijoj državi govoriti što smije a što ne i ako ga slabiji ne posluša oteti mu države koliko mu se hoće?
Jesmo na forumu o oružju ali na kraju ispada da je snaga oružja i brojnost vojske jedino bitno ako želiš zadržati samostalnost. Najbolje da nabavimo jednu makar malu atomsku čisto kao osiguranje.[GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

User avatar
Barut
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 753
Joined: 17 Jan 2010, 16:20
Location: Šibenik
Has thanked: 1 time
Contact:

Re: Invazija Ukrajine

Post by Barut » 14 Jul 2022, 19:03

Mirok wrote:Znači Ukrajini bi trebalo biti svejedno hoće li ih rusi pregaziti i pobiti ili će se Ukrajina obraniti ?
Oni Ruse mogu samo usporiti i to uz velike gubitke s obje strane i masovno razaranje Ukrajine. Nema šanse da će ukrajinska vojska izaći na rusku granicu.
Ovo se nije nikada trebalo dogoditi nego su trebali sjesti za pregovarački stol, prije nego što je počeo rat.


Sent using Tapatalk
The truth is hate to those who hate the truth.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 14 Jul 2022, 19:12

Barut wrote:
Mirok wrote:Znači Ukrajini bi trebalo biti svejedno hoće li ih rusi pregaziti i pobiti ili će se Ukrajina obraniti ?
Oni Ruse mogu samo usporiti i to uz velike gubitke s obje strane i masovno razaranje Ukrajine. Nema šanse da će ukrajinska vojska izaći na rusku granicu.
Ovo se nije nikada trebalo dogoditi nego su trebali sjesti za pregovarački stol, prije nego što je počeo rat....
To je upravo poanta cile priče. Pravilo broj jedan: Ne čačkati mečku po pi*ki ako je jača od tebe :lol:
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 14 Jul 2022, 19:16

samoborac wrote: ... Najbolje da nabavimo jednu makar malu atomsku čisto kao osiguranje...
Ne ne, nije pitanje male atomske, pitanje je koliko puta s svojim atomskim moreš spržiti cilu planetu :lol:
Prije 60 godina, u OŠ smo učili koliko puta kuglu mogu spržiti Ameri a koliko puta Rusi, koliko se sićan Rusi su uvik nešto malo vodili :lol:
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by jolly » 14 Jul 2022, 19:27

samoborac wrote:Čemu međunarodne konvencije ako onaj sa snažnijom vojskom može slabijoj državi govoriti što smije a što ne i ako ga slabiji ne posluša oteti mu države koliko mu se hoće?
Jesmo na forumu o oružju ali na kraju ispada da je snaga oružja i brojnost vojske jedino bitno ako želiš zadržati samostalnost. Najbolje da nabavimo jednu makar malu atomsku čisto kao osiguranje.[GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
Tako je bilo od doba Rima. Pax Romana. Danas je Pax Americana.
primjer male snazne naoruzane drzave Israel nezahvalno ih dirati.

Konvencije su kolko-tolko ogranicile upotrebu nekog oruzja (bojni otrovi, dum dum meci, i sl), odnosno regulirale tretman civila, imovine, i ratnih zarobljenika u vrijeme ratnih sukoba.
Ako ces zaista to tako sagledati, onda su konvencije zapravo samo pravila dopustenog rata. Mogu se i tako opisati.

Konvencije i jesu donjele velike sile agresivne vojne vanjske politike (same sebi), a prve moderne konvencije donesene u doba kolonijalnih imperija. (1899, 1907, zenevski protokol iz 1925)
Neke od potpisnica prve konvencije - US, UK, Njemacka, Francuska, Portugal, Juzna Afrika, Italija, Japan, Nizozemska, Rusija, itd... a druge zemlje naknadno su se pridruzile.
Sve ove zemlje u tom trenutku su bile kolonijlne sile, a neke su tek imale jasne kolonijalne pretenzije - poput Japana, i ni jedna se nije odrekla ratovanja kao politickog sredstva.

Zato ni jedna konvencija nije navela da je rat, sam po po sebi zlocin, ili ratni zlocin. Ni jedna konvencija nije zabranila rat.

Iz tog slijedi da je Von Clausewitz ispravno definirao rat kao "rat je nastavak politike drugim sredstvima", i od prve konvencije do danas, to niko nije osporio. (samo propagadni mediji bilo koje strane to ne naglasavaju)

To sve skupa nema veze sa pravdom, kako je mi mali ljudi dozviljavamo, kad velika sila bombardira malu drzavu. Bez opravdanja, ali to je tako.

Uzgred budi receno, o ratnim zlocinima i sudu pravde.

Tek je 1998 potpisan rimski statut, koji definira medjunarodni sud pravde za ratne zlocine, i definira naldeznost ICC: zlocine genocida, zlocin protiv covjecnosti, ratne zlocine i ZLOCIN AGRESIJE.
Rimski statut ratificarlo je 123 drzave, Za ovu diskusiju valja napomenuti da ga nisu ratificirali: UKRAJINA, RUSIJA, AMERIKA. Od ostalih velikih drzava, ni Kina ni Indija. (zakljucno sa danasnjim danom)

Ovo je realnost modernog svijeta.
Zasto ga nisu ratificirali?
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Ariel
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1311
Joined: 23 Apr 2009, 23:48

Re: Invazija Ukrajine

Post by Ariel » 14 Jul 2022, 19:51

Ameriku je odjednom uhvatilo poštenje i štiti slabijeg? Nakon što je toliko slabijih napala, okupirala, naubijala se, valjda se i to moralo dogoditi. I to baš sad kad je Rusija napala nekog, koje li slučajnosti. I kao i svaki put kad Amerika napada, u rat vuče sve svoje priljepke. Koji tu privilegiju sami plaćaju.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 14 Jul 2022, 20:57

Hawk wrote:
Mirok wrote:...Znači Ukrajini bi trebalo biti svejedno hoće li ih rusi pregaziti i pobiti ili će se Ukrajina obraniti ?...
Ništa od toga ne stoji. Krivo formulirano pitanje.
Ukrajinci su izginuli, a Ukrajinu nisu obranili i znali su da je neće obraniti. Istočna Ukrajina je toliko spržena da ne valja više ni jednima ni drugima.
Znači, pitanje je tribalo glasiti ovako: Jeli ukrajini svejedno žrtvovati toliko vojnika i toliko spržane zemlje, za usporiti ruse da naprave ono što su naumili?
Mirok wrote:...Onda je nekako i nama trebalo biti svejedno 90ih ?...
Nikakve to veze nema sa 90-ima kod nas. Ova fraza je otrcana i odma me asocira na Plenkija i Grlića.
Ma daj "Mirok" lipo priznaj ko je tebi u familiji iz Ukrajine kad si toliko zagriza i braniš neobranjivo? :lol:
Nitko mi nije čak ni blizu iz Ukrajine.
Po baki imam četvrtinu njemačke krvi,samo za informaciju.... ;)
Ali ova agresija rusa mi je nekako i teže pala od velikosrpske agresije na nas.
Ukrajina se dobrovoljno odrekla nuklearnoga oružja,a to ne rade zemlje koje misle ratovati.
Zato osjećam veliku nepravdu i imam snažan osjećaj obaveze učiniti što god mogu za pomoć i dobrobit Ukrajine.
Ukrajina će opstati,obranila se i ne može više nestati.
Sa ovakvom ili onakvom Ukrajinom,rusi će imati žestokoga neprijatelja u budućnosti,NATO dolazi u Finsku i Švedsku,navodno ima još zemalja koje o tome razmišljaju,tako da rusi nisu ništa dobra ostvarili svojim barbarizmom.
NATO je dobio novi zamah i svrhu,zapadni svijet se opredijelio,a SAD neće odustati od Ukrajine,to je sada sigurno i trajno.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 14 Jul 2022, 22:36

Mirok wrote:...Ukrajina se dobrovoljno odrekla nuklearnoga oružja...
Ne ne ne, Ukrajina se nije dobrovoljno odrekla nuklearnog naoružanja, ustvari uopće se nije odrekla, jer to nuklearno naoružanje nije ni bilo Ukrajinsko, bilo je rusko, a razmješteno u Ukrajini.
Morala ga je predati nazad rusima, jer je to bija jedan od glavnih uvjeta za otcijepiti se od SSSR-a. Drugi važan uvjet je bila Ukrajinska neutralnost, odnosno ne pristupanje NATO savezu.
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

User avatar
samoborac
Skupnik
Skupnik
Posts: 276
Joined: 09 Mar 2018, 00:24

Re: Invazija Ukrajine

Post by samoborac » 14 Jul 2022, 23:04

Nije bilo ni samo rusko nego od SSSR‐a kojega je i Ukrajina bila sastavni dio.
Daljinski je bio u Moskvi ali da se to sigurno i ručno aktivirati.
Da nisu imali nikakva prava na te rakete ne bi bilo Budimpeštanskog memoranduma.

Ariel
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1311
Joined: 23 Apr 2009, 23:48

Re: Invazija Ukrajine

Post by Ariel » 15 Jul 2022, 07:39

Nemam vremena pratiti ovaj rat i izvješća, ali kad ipak pogledam vijesti, više je nego očita neobjektivnost. Imamo li možda i mi Radio televoziju Beograd u 2022.?

Konkretno, o ukrajinskim izvješćima se piše kao potpuno točnim i provjerenim. Od Duha Kijeva nadalje.

O izvješćima druge strane uvijek s "Rusi tvrde...". A postoje snimke na kojima se vidi. Konkretno, ušli su i snimili se u centru Severodonjecka nekoliko dana prije nego je zapad priznao pad. Do tad se pisalo kako borbe još traju itd. Pa jučer napad na neki kolodvor, postoje snimke, ali na našim portalima "Rusi tvrde...". Sljedeći primjer Vinica, naši tvrde kako se radi o teroriziranju civila napadom na centar grada, a na snimci se vidi ogroman dim koji ne može biti rezultat nečeg neeksplozivnog i negorivog.

Jedno je izabrati stranu, ali drugo je propaganda i stvaranje ovaca, a možda i topovskog mesa.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 15 Jul 2022, 08:05

samoborac wrote:Nije bilo ni samo rusko nego od SSSR‐a kojega je i Ukrajina bila sastavni dio.
Daljinski je bio u Moskvi ali da se to sigurno i ručno aktivirati.
Da nisu imali nikakva prava na te rakete ne bi bilo Budimpeštanskog memoranduma.
Ma da, pa to je sve bilo prilično jasno.

"Until Ukraine returned the Russian nuclear weapons stationed on its soil, it had the world's third-largest nuclear weapons stockpile, of which Ukraine had physical but no operational control. Russia controlled the
codes needed to operate the nuclear weapons through electronic Permissive Action Links and the Russian command and control system, although this could not be sufficient guarantee against Ukrainian access."
Attachments
Presidents_after_signing_the_Trilateral_Statement,_Moscow,_1994.png
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Lemi_O2
Narednik
Narednik
Posts: 422
Joined: 26 Feb 2012, 20:15

Re: Invazija Ukrajine

Post by Lemi_O2 » 15 Jul 2022, 09:23

Atomsko oružje NIJE bilo rusko, već sovjetsko. Piše u dokumentima jasno i glasno.Do raspada SSSR-a sve strateški važno je bilo sovjetsko, a ne od pojedinačnih republika. Rusija, kao najveća i najutjecajnija republika bivšeg SSSR-a , nakon raspada je po prirodi stvari odredila kvote kome šta ( meni sve, ja cu vas braniti, nitko ne sme da vas bije) i obvezala se održavati sigurnost nuklearnog arsenala ( za što je redovno dobijala poprilične svote od omraženih USA) Tipičan potez prilikom raspada federacije, kada najveća republika mora ostati najveća i to svima pokazati. Poznato?
A jesu li se konačno rusi dogovorili medju sobom zašto su krenuli u rat?
Naluknem se na telegram i Sputnjik i ne razumijem. Previše općenito laprdaju, a to se radi kada si tanak, kada muljaš.
Da li vrše denacifikaciju (dobro im ide…ruše, pale i ubijaju sve pred sobom za svaki slučaj, tako da NITKO neće željeti niti moći tamo živjeti kada završe i oslobode sve i svakoga).
Da zaštite ruse u Ukrajini,da svi rusi žive u jednoj državi? Bez komentara
Ili se brane od paničnog straha od NATO-a na svom pragu, pa su ovim ratom od sebe odbacili na slijedecih sto godina stare znance fince i poslovično racionalne švede, usput si otvorivši nekih 1500km mogućeg fronta, i sjebavši si tople luke i Sjevernu flotu. Ne može gluplje.
Da promijene svijet na bolje, suprotstavivsi se hegemoniji USA (gdje bi bar pola rusa sutra najradje zglajzali)?
Ili su ih ameri navukli, skupa sa nama i svim zemljama s kojima se mogu bar iole prispodobiti. A onda su stvarno glupsoni, svi zajedno osim NJIH. . :lol:
Kako god bilo razloga,opravdanja nema, napali su susjednu državu,Simple is that.
A ovo lamentiranje, ukrajinci bi se trebali predati, zašto se brane…fakat ne kužim. Brane svoje , i ne daju. Da nije tako, nikakva propaganda niti pomoć izvana to ne bi mogla prikriti.
μολὼν λαβέ

Ariel
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1311
Joined: 23 Apr 2009, 23:48

Re: Invazija Ukrajine

Post by Ariel » 15 Jul 2022, 09:46

Americi se malo tko suprotstavlja, znamo koliko je moćna i utjecajna i njihova sranja se desetljećima preušućuju.

Ali Rusiji smo odlučili pokazati što ih ide. Ne zato što nas je odjednom obuzela pravičnost, nego jer je se ne bojimo toliko. Ali ispada da smo se malo zeznuli:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-15222820

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 15 Jul 2022, 10:05

Čudni neki kriteriji.....imaju sada spaljeni Donbas(a mogli su ga fino predati),ima puno ljudskih žrtava(a mogli su se predati) :A00:
A stvar pravednosti Amerike...?
Pa nisu tema akcije Amerike od ranije.
I po mome mišljenju su ameri napravili sranja koliko hoćeš,ali zašto se netko sada čudi Americi ?
Slično su rusi napravili SADu u Siriji nedugo .
Ameri su htjeli jedno,a rusi,e baš vam ne damo,biti će po našemu....

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Invazija Ukrajine

Post by Hawk » 15 Jul 2022, 13:29

Ariel wrote:Americi se malo tko suprotstavlja, znamo koliko je moćna i utjecajna i njihova sranja se desetljećima preušućuju.
Ali Rusiji smo odlučili pokazati što ih ide. Ne zato što nas je odjednom obuzela pravičnost, nego jer je se ne bojimo toliko. Ali ispada da smo se malo zeznuli:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-15222820
Pa eto što su zapadni mediji koji nam pokušavaju soliti pamet, tu se najbolje vidi, ko želi viditi.
Kaže: "Opskrba ruskim plinom mogla bi biti u potpunosti prekinuta i Bruxelles u svojim simulacijama računa na to da bi se ove zime Putin plinom mogao služiti kao ratnim oružjem."
Sad je i uskraćivanje plina za EU, koja je Rusiji nametnula onakve sankcije ratno oružje, a sankcije nisu i nije ovo pusto naoružanje koje Zapad trpa u Ukrajinu ??? Pa jbg di je tu logika ???
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Ariel
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1311
Joined: 23 Apr 2009, 23:48

Re: Invazija Ukrajine

Post by Ariel » 18 Jul 2022, 13:45

Već treći put u zadnjih par tjedana vidim Harris vojni radio uređaj američke vojske na prodaju u Facebook europskim grupama. 5000 EUR komad, nikad prije ih nisam vidio uopće na prodaji, niti jedan jedini. A sad ih se prodaje po par komada odjednom. Nekako mislim da ima veze s ovim ratom.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 18 Jul 2022, 16:24

A čuj,,već su neki napisali da su rusi od Ukrajinaca kupili HIMARSe,pa dvije francuske haubice CAESAR,pa su rusi u Mariupolju zarobili američkog admirala.....
Da je bilo što točno,rusi bi to pokazali u centu Moskve.

Mirok
Brigadni General
Brigadni General
Posts: 6271
Joined: 28 Nov 2019, 15:43
Location: Zagreb
Has thanked: 4 times

Re: Invazija Ukrajine

Post by Mirok » 18 Jul 2022, 16:48

A znakovito je i ovo sa padom ukrajinskog ANa ;)
Žao mi je ljudi,ali eto i Srbija šalje(prodaje) oružje Ukrajini :mrgreen:
Što ćeš,interes ne poznaje granice :A13:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest