REZULTATI DRŽAVNO PRVENSTVO VK PUŠKA 2010
Moderator: Original_G
REZULTATI DRŽAVNO PRVENSTVO VK PUŠKA 2010
rezultati PH VK puška
tandžara
http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokum ... le3516.pdf
papak
http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokum ... le3517.pdf
tandžara
http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokum ... le3516.pdf
papak
http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokum ... le3517.pdf
- oštrostrijelac
- Poručnik

- Posts: 1070
- Joined: 09 Aug 2009, 16:16
- Location: Zaprešić
Re: REZULTATI DRŽAVNO PRVENSTVO VK PUŠKA 2010
Zanimljiva formulacija diskvalifikacije predstavnika Hrvatskog Zagorja 
Upss, pa i Varaždinci su Zagorci
Bilten je malo nekompletan
Upss, pa i Varaždinci su Zagorci
Bilten je malo nekompletan
Oštri
Predstavnik Zagorja....
Pozdrav,
evo malo pojašnjenja vezano za predstavnika Zagorja. Vjerojatno se misli na g. Sinkoviča jer jedino je kod njega bio taj slučaj. Naime, nije diskvalificiran (onda bi stajalo DSQ) nego nije ni startao (Did not start... DNS...). Razlog je bio što mu je puška opremljena okidanjem koje nije originalno nego je ugrađeno naknadno kod Rusana. G. Sinkovič je u prvom redu korektan čovjek i strijelac i nije to ni skrivao. Ponuđena mu je mogućnost zamjene okidanja jer je bilo još grupa iza njega, te mogućnost korištenja neke od naših pušaka koje su također takmičarske i sa propisanim okidanjem. Dakle, sve je vrlo jednostavno, na službenim natjecanjima Hrvatskog streljačkog saveza radi se po pravilima istog a tu je stvar razrađena do detalja i eto...žao mi je da jedan vrsni strijelac nije nastupio no vjerujem da će dogodine svakako nastupiti, bez obzira gdje će se održavati državno prvenstvo. Bilo je slučajeva ranije da strijelac ne bi priznavao da mu je okidanje naknadno ugrađeno i nije u skladu sa pravilima:
5.2.4. 100 m – VK PUŠKA SERIJSKA cal. 7,9 mm
5.2.4.1. Na službenim natjecanjima HSS dopuštena je upotreba slijedećih modela VK pušaka cal.7,9 mm: M98, M48, M48/98, M98/48, M24/47
5.2.4.1.1. Navedene puške moraju se koristiti bez ikakvog prepravljanja, dodataka i konstrukcijskih izmjena, osim podešavanja sile otpora okidača.
5.2.4.1.2. Puška koja se koristi smije se puniti samo jednim (1) metkom
5.2.4.1.3. Najmanja dopuštena sila otpora okidača iznosi 1500 grama. Sila otpora okidača kontrolira se pomoću klasičnog streljačkog utega za pušku mase 1500 grama.
5.2.4.1.4. Dopušteno je premještanje prednje matice zavrtnja za remen za 7 cm od postojećeg mjesta prema kundaku. Dopuštena je upotreba nestandardiziranih zakački.
Tada dolazi do diskvalifikacije uz nepotrebno povišene tonove i ponižavanja samog sebe i sl. Stvarno nepotrebno, u ovom slučaju, ponavljam, radi se o strijelcu i čovjeku koji je prije svega sportaš i igra fair-play i mi smo to ovdje u Rijeci tako i shvatili. Pozdrav i vidimo se na Trofeju neovisnosti na vrapčanskom potoku.
W
evo malo pojašnjenja vezano za predstavnika Zagorja. Vjerojatno se misli na g. Sinkoviča jer jedino je kod njega bio taj slučaj. Naime, nije diskvalificiran (onda bi stajalo DSQ) nego nije ni startao (Did not start... DNS...). Razlog je bio što mu je puška opremljena okidanjem koje nije originalno nego je ugrađeno naknadno kod Rusana. G. Sinkovič je u prvom redu korektan čovjek i strijelac i nije to ni skrivao. Ponuđena mu je mogućnost zamjene okidanja jer je bilo još grupa iza njega, te mogućnost korištenja neke od naših pušaka koje su također takmičarske i sa propisanim okidanjem. Dakle, sve je vrlo jednostavno, na službenim natjecanjima Hrvatskog streljačkog saveza radi se po pravilima istog a tu je stvar razrađena do detalja i eto...žao mi je da jedan vrsni strijelac nije nastupio no vjerujem da će dogodine svakako nastupiti, bez obzira gdje će se održavati državno prvenstvo. Bilo je slučajeva ranije da strijelac ne bi priznavao da mu je okidanje naknadno ugrađeno i nije u skladu sa pravilima:
5.2.4. 100 m – VK PUŠKA SERIJSKA cal. 7,9 mm
5.2.4.1. Na službenim natjecanjima HSS dopuštena je upotreba slijedećih modela VK pušaka cal.7,9 mm: M98, M48, M48/98, M98/48, M24/47
5.2.4.1.1. Navedene puške moraju se koristiti bez ikakvog prepravljanja, dodataka i konstrukcijskih izmjena, osim podešavanja sile otpora okidača.
5.2.4.1.2. Puška koja se koristi smije se puniti samo jednim (1) metkom
5.2.4.1.3. Najmanja dopuštena sila otpora okidača iznosi 1500 grama. Sila otpora okidača kontrolira se pomoću klasičnog streljačkog utega za pušku mase 1500 grama.
5.2.4.1.4. Dopušteno je premještanje prednje matice zavrtnja za remen za 7 cm od postojećeg mjesta prema kundaku. Dopuštena je upotreba nestandardiziranih zakački.
Tada dolazi do diskvalifikacije uz nepotrebno povišene tonove i ponižavanja samog sebe i sl. Stvarno nepotrebno, u ovom slučaju, ponavljam, radi se o strijelcu i čovjeku koji je prije svega sportaš i igra fair-play i mi smo to ovdje u Rijeci tako i shvatili. Pozdrav i vidimo se na Trofeju neovisnosti na vrapčanskom potoku.
W
- oštrostrijelac
- Poručnik

- Posts: 1070
- Joined: 09 Aug 2009, 16:16
- Location: Zaprešić
Re: REZULTATI DRŽAVNO PRVENSTVO VK PUŠKA 2010
Kao početnik pucam iz "kratke" M48A SSZG-a i ne žalim se na vjerojatno 2 i o ho ho kile okidanje, ali vidim da strelci koji imaju svoje karabine, koji su večinom M98 sa 74 cm cijevima i podosta dužom nišanskom linijom imaju okidanja od cca 1,7kg, blok nišane i mušice, djelomično uklonjenu drvenu zaštitu cijevi, skračene ili produžene kundake sa promjenjenim potkovom i sl.
Kod Drulova se na državnom dalo isto vidjeti sveg i svačeg, ali svi su pucali, kao i uostalom i na tanđari vjerojatno Danko nije jedini imao tu preinaku.
Možda bi bilo OK da se na nepravilnosti ukaže na tehničkoj kontroli, a ne nakon iste.
Naravno, vidimo se na potočiću.
Pozdrav, odoh proluftati CPM1.
Kod Drulova se na državnom dalo isto vidjeti sveg i svačeg, ali svi su pucali, kao i uostalom i na tanđari vjerojatno Danko nije jedini imao tu preinaku.
Možda bi bilo OK da se na nepravilnosti ukaže na tehničkoj kontroli, a ne nakon iste.
Naravno, vidimo se na potočiću.
Pozdrav, odoh proluftati CPM1.
Oštri
Re: REZULTATI DRŽAVNO PRVENSTVO VK PUŠKA 2010
Pozdrav još jednom iz Rijeke,
za Drulov ne znam pa ne mogu komentirati. No što se tiče dicipline VK puška 7,9mm stvari su jasne. U postu gore sam stavio članke pravilnika koji se odnose na vrstu i tip puške s kojom se može nastupati. Tehnička kontrola puške se može provesti na liniji ali i na posebno određenom mjestu, u ovom slučaju se radila na liniji. Možda ljudi nisu dovoljno upoznati sa pravilnikom, UVIJEK se može odraditi kontrola, i prije i poslije meča, strijelci su OBVEZNI upoznati se sa pravilnikom i pridržavati ga se. Za nepridržavanje sami snose odgovornost. Kod pojedinih modela (oni koji se malo bolje kuže u to...) postoje mušice koje nisu sasvim zašiljene na vrhu nego idu koso a onda su pri vrhu ravne, to nije blok mušica (znamo i to kako izgleda, valjda...) i čini sastavni dio izvornog modela (vidi post ranije, izvadak iz pravila). Na prvenstvu Hrvatske u Rijeci tehnička kontrola je korektno odradila svoj posao i na liniji se osim navedene nisu uočile druge nepravilnosti. Ako ih je bilo i ako je još netko imao promijenjeno okidanje (što je teško uočiti osim ako se puška ne rastavi ili ako sam strijelac korektno ne kaže...) onda mu rezultat ide na njegovu dušu, osobno ne bih nikad radio takvo nešto jer varaš samog sebe zaboga, kakvo je zadovoljstvo rezultatom ako znaš da si ga postigao sa opremom koja nadilazi konkurenciju? Duga ili kratka cijev, obje su dozvoljene prema gore navedenom pravilniku, gađa se na 100 metara, dakle ne na 300m ili dalje na stotki stoji meta R-35. Dužina cijevi na toj udaljenosti ne daje prednost (pogledati malo knjige o unutarnjoj i vanjskoj balistici i karakteristikama metka 7,9 ili 8x57...) ali znanje i vještina strijelca...to je već nešto drugo. Stanje cijevi, nagriženost, usta cijevi....e to su također elementi koji odlučuju o veličini grupe pogodaka, no svakom strijelcu je prepušteno da odluči sa čime ide u meč, hoće li investirati u cijev ili ne...
Pogledajmo malo bilten, osvajači medalja su poznati već više godina, to su strijelci koji imaju određeni renome u hrvatskom streljaštvu i ne bi si nikad dopustili blamažu. Puške im već niz godina prolaze tehničke kontrole na raznim natjecanjima. Rezultati su im respektabilni a nisu produkt tehničkih preinaka i sl, potrebno je raditi. I to dosta, ispaliti tisuće metaka (i na malom kalibru), rad sa stručnim trenerom itd, ništa od opreme ne može nadoknaditi iskustvo i struku. Oko streljiva bi se već dalo raspravljati. U toj disciplini većina strijelaca puca vojnim streljivom od prethistorije, nešto malo njih sretnijih ičšeprka snajpersko streljivo iz "ratnih zaliha" a vrlo malo njih se bavi reloadingom i punjenjem streljiva za vlastite potrebe i naravno, za postizanje vrhunskog rezultata. A sve to utječe na rezultat.
Na vrapčak dolazim sa 98-icom bez prerada (dotjerano okidanje na oko 2 kile....u okviru pravilnika pa još malo preko da ne "prosvira"...) kundak ima ergonomski oblik prosječnog krampa a streljivo mi je iz 1984. Kažu da je te godine bila dobra "berba" odnosno da pristojno drže grupu. Cijev mi je ko ogledalo jer pušku čistim i do sedam dana svakodnevno nakon pucanja, niš posebno, našpricat i počistit, pet-šest minuta posla a cijev sačuvaš od propadanja. Pušku puknem samo prigodno, pištolj i revolver je moja istinska disciplina. Al svejedno ću se potrudit. Nadam se da Struk neće napraviti fažol sa paklenim začinima (da se da pojesti...) a na palačinke mi već sad cure sline.
Ni to nije zanemarivo kod natjecanja.
pozdrav, W
za Drulov ne znam pa ne mogu komentirati. No što se tiče dicipline VK puška 7,9mm stvari su jasne. U postu gore sam stavio članke pravilnika koji se odnose na vrstu i tip puške s kojom se može nastupati. Tehnička kontrola puške se može provesti na liniji ali i na posebno određenom mjestu, u ovom slučaju se radila na liniji. Možda ljudi nisu dovoljno upoznati sa pravilnikom, UVIJEK se može odraditi kontrola, i prije i poslije meča, strijelci su OBVEZNI upoznati se sa pravilnikom i pridržavati ga se. Za nepridržavanje sami snose odgovornost. Kod pojedinih modela (oni koji se malo bolje kuže u to...) postoje mušice koje nisu sasvim zašiljene na vrhu nego idu koso a onda su pri vrhu ravne, to nije blok mušica (znamo i to kako izgleda, valjda...) i čini sastavni dio izvornog modela (vidi post ranije, izvadak iz pravila). Na prvenstvu Hrvatske u Rijeci tehnička kontrola je korektno odradila svoj posao i na liniji se osim navedene nisu uočile druge nepravilnosti. Ako ih je bilo i ako je još netko imao promijenjeno okidanje (što je teško uočiti osim ako se puška ne rastavi ili ako sam strijelac korektno ne kaže...) onda mu rezultat ide na njegovu dušu, osobno ne bih nikad radio takvo nešto jer varaš samog sebe zaboga, kakvo je zadovoljstvo rezultatom ako znaš da si ga postigao sa opremom koja nadilazi konkurenciju? Duga ili kratka cijev, obje su dozvoljene prema gore navedenom pravilniku, gađa se na 100 metara, dakle ne na 300m ili dalje na stotki stoji meta R-35. Dužina cijevi na toj udaljenosti ne daje prednost (pogledati malo knjige o unutarnjoj i vanjskoj balistici i karakteristikama metka 7,9 ili 8x57...) ali znanje i vještina strijelca...to je već nešto drugo. Stanje cijevi, nagriženost, usta cijevi....e to su također elementi koji odlučuju o veličini grupe pogodaka, no svakom strijelcu je prepušteno da odluči sa čime ide u meč, hoće li investirati u cijev ili ne...
Pogledajmo malo bilten, osvajači medalja su poznati već više godina, to su strijelci koji imaju određeni renome u hrvatskom streljaštvu i ne bi si nikad dopustili blamažu. Puške im već niz godina prolaze tehničke kontrole na raznim natjecanjima. Rezultati su im respektabilni a nisu produkt tehničkih preinaka i sl, potrebno je raditi. I to dosta, ispaliti tisuće metaka (i na malom kalibru), rad sa stručnim trenerom itd, ništa od opreme ne može nadoknaditi iskustvo i struku. Oko streljiva bi se već dalo raspravljati. U toj disciplini većina strijelaca puca vojnim streljivom od prethistorije, nešto malo njih sretnijih ičšeprka snajpersko streljivo iz "ratnih zaliha" a vrlo malo njih se bavi reloadingom i punjenjem streljiva za vlastite potrebe i naravno, za postizanje vrhunskog rezultata. A sve to utječe na rezultat.
Na vrapčak dolazim sa 98-icom bez prerada (dotjerano okidanje na oko 2 kile....u okviru pravilnika pa još malo preko da ne "prosvira"...) kundak ima ergonomski oblik prosječnog krampa a streljivo mi je iz 1984. Kažu da je te godine bila dobra "berba" odnosno da pristojno drže grupu. Cijev mi je ko ogledalo jer pušku čistim i do sedam dana svakodnevno nakon pucanja, niš posebno, našpricat i počistit, pet-šest minuta posla a cijev sačuvaš od propadanja. Pušku puknem samo prigodno, pištolj i revolver je moja istinska disciplina. Al svejedno ću se potrudit. Nadam se da Struk neće napraviti fažol sa paklenim začinima (da se da pojesti...) a na palačinke mi već sad cure sline.
Ni to nije zanemarivo kod natjecanja.
pozdrav, W
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

