Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Lovačke priče, iskustva, doživljaji, lovački psi, fotografije...
User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by lex-lutor » 13 Sep 2013, 10:46

E bas si me nasmijao dobro..... sa zadnjom recenicom....no i sam znas kako to krene.....ljetenje lovacko u kompletnu, pa onda zimsko lovacko u kompletu, pa ljetne cipele, pa zimske cipele tj. cizmake, pa rukavice, pa ovo, pa ono, pa evo tebe na 1000 Eura za garderobu !!!
:A17:
Nemoguće je Nemoguće

John Moses
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 156
Joined: 05 Dec 2010, 21:19

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by John Moses » 13 Sep 2013, 11:06

U lovu sam oko 5 godina i još nisam probio plafon od 2000 kn sa ljetnjim i zimskim kompletom,Zona 3 majka.
Da bi volio imati Fjallraven ili Blaser obleku,bi ali opet bi se patio da je negdje ne podrapam u grmlju kud se smucam.
Ovako sam vani bez opterećenja a odjeća služi jednako kao i ova gore navedena.
Mada bi se trebao počastiti kvalitetnom zimskom čizmom,sve više kužim onu "čizma glavu čuva a šubara kvari".

User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by lex-lutor » 13 Sep 2013, 16:39

A svaka cast onda, mada ne znam kako uspijevas, mene radne cipele, visine cca 8-10 incha a koje zadovoljavaju "Green Flag" kostaju cca 250 Eur, no koliko sam vidio neke zimske cizme sa kojima mozes biti na -10 na snjegu cijeli dan su isto u takvom nekom rangu ??? Nije bas isto kada setas po zimetini nekoliko sati ili kada stojis na mjestu...??
Nemoguće je Nemoguće

John Moses
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 156
Joined: 05 Dec 2010, 21:19

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by John Moses » 13 Sep 2013, 17:11

Za sad me spašava lička vuna i bundeswehr vreća s rukavima.
Ali čizme će morati fasovati.

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Woolf Blaser » 14 Sep 2013, 04:37

Pises o nekakvom snobizmu a sam si ispao snob. Sto bi sad na to trebali reci lovci
koji love sa prepravljenim M 48 !? Sto bi trebali reci oni (velika vecina) koji love sa Zastavinim
I CZ karabinima !? Pet godina si lovac i pises o lovackoj tradiciji i etici!? Da bi nesto naucio (zalosno
za reci) o lovackoj etici trebas malo otici do susjeda Slovenaca i Madjara(da ne kazem Austrijanaca
i Njemaca) i tek nakon toga ce ti biti jasno koliko nase lovstvo ima veze sa etikom i tradicijom. Kod
njih se tesko moze dogoditi da mladi lovac sa nekoliko godina lovackog staza popljuje puske kojima
lovi vise od 70 posto lovaca u drzavi a on sam lovi sa poluautomatom (ma zvao se on sto puta
Browning) i sa kako se za Tikku veli ,sirotinjski Sako.
Head in the City. Hearth in the Field.

John Moses
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 156
Joined: 05 Dec 2010, 21:19

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by John Moses » 14 Sep 2013, 14:38

Dobro je kolega,kako god ti kažeš...

roda
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 65
Joined: 24 Jun 2011, 13:22

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by roda » 14 Sep 2013, 21:15

Woolf Blaser wrote:Bas bih voljeo znati s cime love gospoda Moses i Roda!?
Kaj se mene tiće većinom daljinogledom-"dalekozorom" što dnevnim što noćnim
A ak si mislio lolega na kal. .22wmr,.222r,30-06,8x57,.................... :A25:
Ali u ovih 3oi kusur god.lov staža najviše ti preferiram ovo prvo. :lol:

roda
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 65
Joined: 24 Jun 2011, 13:22

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by roda » 14 Sep 2013, 22:22

roda wrote:
Woolf Blaser wrote:Bas bih voljeo znati s cime love gospoda Moses i Roda!?
Kaj se mene tiće većinom daljinogledom-"dalekozorom" što dnevnim što noćnim itd.itd.
A ak si mislio kolega na kal. .22wmr,.222r,30-06,8x57,.................... :A25:
Ali u ovih 3oi kusur god.lov staža najviše ti preferiram ovo prvo. :lol:
Joj "pozabil "sam ti "reči" i vrlo često posebno sa čeke koristim još i "Canonovu" kameru i "fotić"

User avatar
SSG
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 127
Joined: 06 Nov 2008, 12:04
Location: Karlovac

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by SSG » 14 Oct 2013, 08:57

John Moses wrote:Čitam i pitam se kud to vi u lovove idete kad imate takve probleme...postoji neki kodeks oblačenja kao i ponašanja kojeg su izmislili još naši pradjedovi pa se ne može govoriti o nekom snobizmu ako je čovjek obučen pretežito u SMB ili smeđe.
Da nije bilo rata nitko nebi ni furao HV vudland u lov ali kad je ostalo (a šteta baciti) nek se nosi...pogrešan pristup ne radi snobizma nego jer se time poništava neka europska višestoljetna tradicija koja je u Hrvatskoj oduvijek snažno prisutna.
Za puške imam isto mišljenje,da nije oružja ostalo od rata ili da se ne može registrirati za lov,nebi ga se koristilo.
Osobno ne frkćem s nosom na KOLEGU lovca ni kad je obučen u HV vudland ni ako ima pumpericu ili M48 u ruci,za mene je dobar čovjek dobar čovjek ali volim vidjeti kad se netko pridržava tradicijski ustaljenih pravila a ne da se nosi kao divljak jer znamo tko su bili divljaci koji su papovkama i M70 pucali po baranjskim jelenima.
Ja sam gospodin lovac,tako se želim osjećati a svojim ponašanjem prema tom hobiju/sportu/strasti to i dokazati.

Isto tako nebi došao na benchrest sa nekim lovačkim karabinom u osampeesedam i zelenim škrlakom hladio cijev kraj tipa sa Sako TRG-om,svaka kategorija ima svoje norme ponašanja jer je to inače ćušpajz.
Kolega,sve si rekao :A28:
I am armed I suggest you go rob and kill a Liberal.

James
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 178
Joined: 24 Nov 2012, 21:42

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by James » 18 Oct 2013, 10:21

Poštovani kolege lovci,

ja sam mladi lovac(samo po stažu), bio sam dva puta u lovu i oba puta je pala svinja i to iz prepravljene M48 (doduše prepravku je radio Rusan i moram reći da puška lijepo izgleda), ali ulov je bio samo kulminacija predivnog muškog druženja.
Mislim da je lov upravo to bit lova.
neka me ostali slobodno isprave ako sam u krivu.
naravno da su traperice nedopustive, ali ako čovjek voli a nema mogućnosti, mislim da i ako obuče nešto militarije ne bi ga sad trebalo kritizirati.
drugi put sam pucao iz naslijeđene IŽ12 kal16 stare 50 godina koju sam uspio izvući iz ruku naših čuvara reda u zadnji tren (punac je ostao bez dozvole jer je čovijek zaboravio da mu je istekla).

pozdrav.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Hawk » 18 Oct 2013, 11:16

James wrote:...naravno da su traperice nedopustive, ali ako čovjek voli a nema mogućnosti, mislim da i ako obuče nešto militarije ne bi ga sad trebalo kritizirati.
James... ma donekle se slažem... ali... Lov je skupi sport, a lovačke hlaće i jakna ne moraju koštati puno,
pa mislim da bi svi koji hoće loviti to mogu priuštiti... ja sam jedan od tih kojima militarija smeta... a zašto...???
Znam da u ratu nismo bili dobro opremljeni, morali smo koristiti i lovačku odjeću, jer nije bilo dovoljno vojničke,
a onda poslije rata, odjednom se pojavilo more te vojničke odjeće i do danas se nove novcate uniforme izvlače iz nekih bunkera,
koje je neko dobro napunio u ono vrijeme dok mi nismo imali presvlake... Eto zato me to smeta, a pretpostavljam to smeta i druge.

Prije rata, ja sam u USA u Army shopovima kupovao američke vojne odore, uživao sam loviti u njima,
ali poslije rata ni pijan se nebi pojavio u tako nečem u lovu...
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Iggy
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 849
Joined: 18 Mar 2011, 12:42

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Iggy » 18 Oct 2013, 11:33

Vojne odjeće ima u finoj zelenoj boji koliko hoćeš tako da nema potrebe za ratnim, maskirnim i sl. Ako netko baš nema, ok., na kraju je važno kakav je čovjek i kako se ponaša. Zapravo je vojna odjeća u lovačkoj boji dobra i prava radna, pogon, prigon i recimo lov u Dalmaciji općenito. Dosta je otporna, nije skupa i ne treba je puno žaliti. Da se dosta toga kupiti i biti miran neko vrijeme za stvarno malo novaca i tu je najveća prednost.

User avatar
Hawk
Satnik
Satnik
Posts: 1888
Joined: 07 Dec 2011, 15:27
Location: Nin

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Hawk » 18 Oct 2013, 12:03

ma da Iggy... ali ja pričam o tipičnoj maskirnoj Nato uniformi koju smo mi masovno uvezli u to vrime...
U mainstream medijima ništa nije onako kako na prvi pogled izgleda.
Oružje ne ubija, ubija čovjek.

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Woolf Blaser » 18 Oct 2013, 13:18

Hawk :A25:
Head in the City. Hearth in the Field.

Iggy
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 849
Joined: 18 Mar 2011, 12:42

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Iggy » 18 Oct 2013, 15:49

To imam u kućici u brdu ako pokisnem ili doma za garažu i radne akcije, iako mi recimo za ljetni lov nisu mrske kakve dobre hlače iako su maskirne i gore kakva fina lovačka majica kratkih rukava.

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Woolf Blaser » 18 Oct 2013, 16:19

Iggy i ja volim maskirno, ali lovacko a ne vojno. Puno lovaca u zadnje vrijeme koristi maskirno
lovacko, pa cak i tradicionalni Njemci. Neku prakticnu vrijednost ili prednost nemam s time, jedino
sto su mi jakne s unutrasnje strane (imaju dva lica ) narancaste boje tako da ih okrenem u skupnom
lovu. Razumijem sto hoces reci i sam se bolje osjecam u prirodi kada imam maskirno komotno odijelo
i kad se na neki nacin jos vise zblizim s prirodom u kojoj obozavam provoditi vrijeme koliko mi
to bude moguce! Zivotinje ionako imaju bitno drugaciji vid od ljudi pa ne uocavaju cak ni kricave
kvalitetnije zastitne prsluke ili jakne iz kojih su ,izbacene, UV zrake.
Head in the City. Hearth in the Field.

Iggy
Časnički Namjesnik
Časnički Namjesnik
Posts: 849
Joined: 18 Mar 2011, 12:42

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Iggy » 18 Oct 2013, 17:39

Ma razumijemo se, na oko se vidi "civilni" tj. lovački maskirni uzorak. Ni ja ne volim one stare HV odore, nekako mi ne pašu u lovu. Ali zelene USA hlače koje idu uz Vijetnamku su zakon, tople i vjetar ih ne probija, a čvrste i trajne.

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Woolf Blaser » 18 Oct 2013, 17:49

To je ok. Lovno tehnicko osoblje u HR Sumama isto nose ,Vijetnamke,, a i hlace su vise-manje
vojne zelene.
Head in the City. Hearth in the Field.

Spinnaker
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 964
Joined: 26 Jun 2010, 16:51
Location: Sesvete

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Spinnaker » 18 Oct 2013, 20:42

woolf, daj još jednom digni :A25: da si pribilježiš još jedan post više

ne znam šta imaš protiv maskirne uniforme u lovu, i vojnih pušaka
svinjče tako i onako ne razliku boje ko ni većina životinja, a bome joj je svejedno da li je trefio m48 ili steyr u 8x57

to što netko ima više novaca pa se oblači ko na bal i ne želi u kupinje, ne znači da više vrijedi ili štuje lovačku etiku od onog u maskirnim hlačama i vunenoj zelenoj vesti od 50kn

toliko od mene

Woolf Blaser
Natporučnik
Natporučnik
Posts: 1378
Joined: 27 Jul 2013, 04:29

Re: Puska: Lovacka etika - tradicija - ili?

Post by Woolf Blaser » 18 Oct 2013, 21:54

:A28:
Head in the City. Hearth in the Field.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest