SNIPER KUP 2016
Moderator: Original_G
Re: SNIPER KUP 2016
Mozda i ne treba, pogledaj malo biltene od proslih natjecanja pa ces vidjeti da nisu toliko drasticne razlike sa obrzirom na cijenovnu razliku oruzja od npr. 308W ili 407, 416. 338LMjolly wrote:...Mozda ne bi bilo zgoreg, kad se slijedece godine bude radilo natjecanje da se military open podijeli u dvije kategorije po kalibrima: ispod 338, te preko i ukljucujuci 338.
Da je i sada bio koji 6 BR poderao bi na kao od sale...
Nemoguće je Nemoguće
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: SNIPER KUP 2016
Ne bih se slozio. Tezak metak je otporniji na gresku strijelca kod vjetra, a pogotovu kod promjenjivog vjetra. Razlika u cijeni nije sad relevantna, koliko prednosti odredjenog teskog kalibra. Odje govorimo o fair play natjecanju, pa da nam oprema bude cim vise ujednacena.
Slicno bi se moglo reci I za raznorazne 6 br kalibre. Izrazito sportski kalibri, ima li smisla stavljaty ih u "military" klasu natjecanja?
Svi kalibri koje sam maloprije naveo imaju ili su imali vojnu namjenu, pa ih se moze uvjetno svrstati u "military open".
Slicno bi se moglo reci I za raznorazne 6 br kalibre. Izrazito sportski kalibri, ima li smisla stavljaty ih u "military" klasu natjecanja?
Svi kalibri koje sam maloprije naveo imaju ili su imali vojnu namjenu, pa ih se moze uvjetno svrstati u "military open".
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: SNIPER KUP 2016
Mislim da to svi znamo kao ptice na grani, no htjedoh ti reci da kada pogledas prosle rezultate Grobnika ( bar koliko se sjecam ) te razlike nisu tolike kolike bi trebale biti za tu klasu oruzja, ti kalibri su namjenjeni prvenstveno za onesposobljavanje zive sile na >1000m, manje je bitno da li je pogodak u ruku, nogu, torzo itd. e sada ako ti bas hoces na 1000m pogadjati disk od 1/4 moa vjerovatno ne bi izabrao niti jedan od navedenih kalibara.jolly wrote:...Tezak metak je otporniji na gresku strijelca kod vjetra, a pogotovu kod promjenjivog vjetra. ....
Nemoguće je Nemoguće
Re: SNIPER KUP 2016
Lex mislim da je Jolly u pravu, iako sam za vas totalni lajk u streljastvu, samo mala opaska.Jake kalibre od 300 wm pa do 50 BMG danas cak i jace, vojska ne koristi zato jer su potrebni da onesposobe zivu silu na 1000m.Eventualno kao antimaterial za vozila.Mislim da je sto se zive sile tice razlog laksi pogodak,polozenija putanja i stabilnost u vjetrovitim uvjetima.Eksperimentalno je Americka i Njemacka vojska prije stotinjak godina potvrdila da su 8x57, i cak 45-70 u Americkom slucaju(poznati test na Sandy Hook plazi) ,vise nego dovoljni da pogotkom onesposobe zivu silu i na vise od 3 km ,ali vjerovatnost pogotka sa tim kalibrima na preko 600m je vrlo mala,sa 45-70 mogu misliti tek
.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: SNIPER KUP 2016
na 600 metara najcesce koristeni 308, hpbt 168 graina je polako na na izmaku snage, preciznosti i brzine, (zamisli mu samo wind drift), I onda ga usporedi sa teskim 338 LM koji na 600 metara tek pocinje da "blista", a namjenjen za udaljenosti preko 1000 metara...
neusporedivo.
neusporedivo.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: SNIPER KUP 2016
Imaju oni snage dovoljno dokle god mozes pogoditi.Snaga vatrenog oruzja je nevjerovatna.Sandy Hook test je detaljno dokumentirano potvrdio da ,za danasnje kalibre primitivni 45-70, probija 3 hrastove daske,svaka debljine 2,5cm na 3200m,i zrno se zabilo jos 20 cm u plazu posllije daski
.Toliku energiju ima na svom maximalnom dometu.To bi covjeka na toj daljini prosviralo kao pjenu,ali ajde pogodi.Putanja izgleda kao kod katapulta.308 na 1000m ima energije vjerovatno kao 9 Para pistolj na ustima cijevi,ali pad je preko 10-15m,wind drift bog zna,zrno se mozda i tumba,ako jos ima i najmanje vjetra,pogodak je gotovo nemoguc.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: SNIPER KUP 2016
ma ne govorim o energiji, nego o nekoj razumnoj preciznosti. energija nije upitna.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: SNIPER KUP 2016
jolly wrote:.....na 600 metara najcesce koristeni 308, hpbt 168 graina je polako na na izmaku snage...
DA to sam i ja mislio dok nas Slovenac prosle godine u Bacu nije oderao kao beba zvecku sa 308W na 1000m, i to sa zrnom od 155 grs, mislim da je Tomica bio drugi ili treci nisam siguran ali u medalji je bio. Mozda se javi pa me podsjeti.
Zadnji puta je Boro pucao sa 338 LM na 1000m i nije se mogao naci u meti, e pa kako da sada covjek bude pametan a pogotovu sa tako malo treninga kao sto mi imamo...
Nemoguće je Nemoguće
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: SNIPER KUP 2016
Ahhh. Lex, uvjek se nadje jedan da poremeti cijelu teoriju. Pusti ti tog jednog. 155 graina je tezina za Palma match, I njihova pravila, ali nemamo mi logistike ovjde za takvo sto. nazalost, I Palma I Bisley su jako jako daleko od nas.
Pitanje je to frekvencije treninga, nabavke municije, zabrane (ili ne zabrane) reloadinga, itd itd... sad budi iskren pa reci, ulazi li taj Slovenac u takav opis, po ove tri tocke?
Moje je misljenje da kad govorimo o 308, I nasim lokalnim takmicarskim uvjetima da je optimum tezine zrna za 308 - 175 graina, ako govorimo o 600 m.
Tu je meni problem sta 175 hpbt nema u tvornickoj varijanti... ima, doduse, ali nema u nasim trgovinama.
Pitanje je to frekvencije treninga, nabavke municije, zabrane (ili ne zabrane) reloadinga, itd itd... sad budi iskren pa reci, ulazi li taj Slovenac u takav opis, po ove tri tocke?
Moje je misljenje da kad govorimo o 308, I nasim lokalnim takmicarskim uvjetima da je optimum tezine zrna za 308 - 175 graina, ako govorimo o 600 m.
Tu je meni problem sta 175 hpbt nema u tvornickoj varijanti... ima, doduse, ali nema u nasim trgovinama.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: SNIPER KUP 2016
Ha....da krenemo redom...jolly wrote:.... problem sta 175 hpbt nema u tvornickoj varijanti... ima, doduse, ali nema u nasim trgovinama.
1. Bilo kakvo pucanje puske na >100m bez reloadinga je BUDALASTINA, trosenje vremena i municije i zivaca itd...
2. Bilo kakvo pucanje puske na >100m bez reloadinga je BUDALASTINA, trosenje vremena i municije i zivaca itd...
3. Bilo kakvo pucanje puske na >100m bez reloadinga je BUDALASTINA, trosenje vremena i municije i zivaca itd...
4. U trgovinama imas 178 grs Hornady Match HPBT, ne bas uvijek ali se nadje i u HR.
Mi sve ovo radimo zato sto to volimo i jako nas veseli, to sto je zakon trenutno takav kakav je nismo mi krivi i znamo zasto je to tako ali nam ne pomaze....moramo se prilagoditi i cekati promjene. Slovenija je ispred nas svjetlosnu godinu i relativno blizu pa to treba iskoristiti u nasu korist, tko zeli uvijek nadje nacina.
Nemoguće je Nemoguće
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


