Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljaštvo
Moderator: Original_G
Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljaštvo
Htio sam s kolegama forumašima podijeliti neka svoja razmišljanja, ali i zapažanja do kojih sam došao pri nabavi durbina (dalekozora, jednogleda, monokulara, spotting scope-a...).
Do sada sam nabavio već tri komada, pa bih volio da oni koji namjeravaju u budućnosti nabaviti pomenuto pomagalo ne ponove moje greške.
Dakle, za sve koji se bave, i žele se baviti streljaštvom, prijeko potrebno pomagalo je durbin. Koliko je važno da to pomagalo bude kvalitetno shvatio sam na Sniper kupu 2011., ali na to ću se još osvrnuti u nastavku ovog teksta.
Prvi durbin sam kupio prije otprilike godinu dana u Grazu u Austriji, u trgovini Conrad. Inače u toj trgovini se može nabaviti dosta toga što vam može koristiti pri vašem boravku u prirodi i općenito u raznim aktivnostima na otvorenom (http://www.conrad.at).
Cijena je bila nekih 45,00 eura, a sa svojim performansama (promjenjivo povećanje od 20 – 60 puta, izlaznom lećom od 60 mm) i s imenom Bresser bio sam uvjeren da ću kupiti dobru stvar.
Međutim, ispostavilo se da je upotrebljiv samo na udaljenostima do 50 m. Na udaljenosti od 100 m i više nisam bio u stanju vidjeti rupu od metka 7,9 mm.
Ne mogu reći da taj durbin ništa ne vrijedi, naprotiv, za ljubitelje prirode, tj. za promatranje životinja i krajobraza je savršen, ali za potrebe streljaštva je praktički neupotrebljiv.
Kako se bližio Sniper kup, trebao sam pod hitno kvalitetniji durbin. No, kako većina nas ipak raspolaže sa ograničenim budžetom, trebao sam nešto što ne bi prelazilo cijenu od nekakvih 200tinjak eura.
U Teleskop centru (http://www.teleskopcentar.hr) sam našao Acuter durbin za koji sam bio uvjeren da će riješiti moj problem. Durbin je imao promjenjivo povećanje od 25 – 75 puta i izlaznu leću od 70 mm, i prihvatljivu cijenu od 890,00 Kn. Prva proba na 50 m je bila uspješna. Odlična kvaliteta slike čak i pri najvećem povećanju, no već na udaljenosti od 100 m metara, durbin je pokazao svoje nedostatke. Pri manjem povećanju slika se može dobro izoštriti, ali tada ne vidim na meti rupu od metka, a pri većim povećanjima nisam mogao dobiti dovoljnu oštrinu slike tako da rupu promjera .243'' u crnom polju uopće nisam mogao vidjeti, dok se rupa 7,9 mm jedva nazirala.
Opet bih griješio dušu kad bih rekao da taj durbin ne vrijedi ništa, no kao što sam već rekao, na većim udaljenostima za potreba streljaštva ne koristi.
Kako nisam imao drugog izbora, pokušao sam Sniper kup odraditi sa ovim durbinom, no to je bila potpuna katastrofa. Na 300 m, durbin je potpuno zakazao.
Za razliku od Bressera, kojeg sam prodao, odlučio sam ga zadržati, jer ga namjeravam koristiti za gađanja malokalibarskom puškom do 50 m.
Nakon Sniper kupa, odlučio sam se ipak malo više potruditi oko nabavke durbina te sam se malo raspitao na jednom američkom forumu za oružje, pročitao na desetke recenzija i pogledao isto toliko video recenzija na YouTube-u.
Odgovor je bio otprilike isti, kao i u svemu što se kupuje, koliko para toliko i zike...
E sad, Swarovski, Carl Zeiss i sl. durbini visoke klase su mi bili neprihvatljivi zbog visoke cijene (ovo što sam ja gledao na Internetu, za durbin Swarovski je trebalo izdvojiti u prosjeku 1.000,00 eura, a za Carl Zeiss-a i 1.500,00).
Na američkom forumu su mi sugerirali Kowa (japanski proizvođač) durbin, ali i on bi me, kada bih ukalkulirao troškove slanja i carine, koštao minimalno 500,00 eura.
Na kraju potrage sam se ipak odlučio za Celestron, model 52248 65mm Ultima Zoom Spotting Scope (http://stores.ebay.com/lotnabox).
Sa cijenom od 120,00 GBP + 6,00 GBP (oko 1200,00 Kn) za poštarinu pozitivnim kritikama, dobrim ocjenama koje su dali kupci, i performansama (promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, izlaznom lećom od 65 mm i vodootporno kućište) bio mi je apsolutno prihvatljiv. Na kraju sam još platio i 300,00 Kn carine, ali napokon sam imao durbin, koji nisam previše platio, a u potpunosti je zadovoljavao moje potrebe.
Odlučio sam ga odmah iskušati na 200 m. Pogodak se savršeno vidio i pri najvećem povećanju. Još čekam priliku da ga isprobam na 300 m.
Dakle, svima koji namjeravaju u budućnosti kupiti durbin za potreba streljaštva imam par savjeta i par detalja na koje treba obratiti pozornost:
- durbini do 100,00 eura i sa relativno velikim povećanjem (npr. 75 puta) na udaljenostima od 100 i više metara biti će beskorisni, jer pri malom povećanju nećete biti u stanju vidjeti vidjeti pogodak, a pri većim povećanjima nećete moći dobro izoštriti sliku
- durbini koji imaju fiksno povećanje (čak i ako su nižeg cjenovnog ranga) imaju mogućnost boljeg izoštravanja slike od durbina koji imaju promjenjivo povećanje
- pri kupnji obratite pozornost, da li durbin koji namjeravate kupiti ima tzv. mikro vijak za izoštravanje, tj. da li uz vijak za ''grubo'' izoštravanje ima i vijak za ''fino'' izoštravanje; mikrovijak najčešće imaju durbini koji su nešto skuplji, no, čak i među durbinima koji koštaju do 300,00 eura ima durbina sa navedenim dodatkom
- raspitajte se da li durbin ima izmjenjiv okular, to bi vam moglo koristiti ako budete htjeli nabaviti okular sa većim povećanjem; evo npr. ovaj zadnji durbin koji sam kupio ima izmjenjiv okular; okular koji sam dobio s durbinom ima promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, koliko znam, Celestron ima više modela okulara koji su kompatibilni za većinu njihovih durbina, tako da danas-sutra planiram nabaviti još jedan okular sa većim povećanjem
- s većinom durbina proizvođači isporučuju tronošce koji su zadnje smeće, no dobra je stvar što se većina durbina može montirati na standardni foto stalak, a solidan stalak se može kupiti za 200tinjak kuna (npr. u Chipoteki)
- s obzirom na vrstu pogleda, postoje dvije vrste durbina, sa ravnim pogledom (tj. s okularom koji je ravno/vodoravno montiran na tubus) i pogledom pod 45 stupnjeva (tj. s okularom koji je na tubus montiran pod kutem od 45 stupnjeva) pa obratite pozornost i na taj detalj; meni recimo kad gađam malokalibarskom puškom bolje odgovara durbin sa pogledom pod 45 stupnjeva, a kad gađam velikokalibarskom puškom na veće daljine, bolje mi odgovara ako durbin ima ravan pogled
I za kraj, samo ću dodati da je durbin vrlo važno i vrijedno pomagalo za svakog strijelca, pa nemojte žaliti vremena kako bi se prije kupovine dobro informirali o proizvodu koji kupujete i proizvodu koje ćete sigurno koristiti godinama.
Pozdrav i dobro pucanje,
Sin
Do sada sam nabavio već tri komada, pa bih volio da oni koji namjeravaju u budućnosti nabaviti pomenuto pomagalo ne ponove moje greške.
Dakle, za sve koji se bave, i žele se baviti streljaštvom, prijeko potrebno pomagalo je durbin. Koliko je važno da to pomagalo bude kvalitetno shvatio sam na Sniper kupu 2011., ali na to ću se još osvrnuti u nastavku ovog teksta.
Prvi durbin sam kupio prije otprilike godinu dana u Grazu u Austriji, u trgovini Conrad. Inače u toj trgovini se može nabaviti dosta toga što vam može koristiti pri vašem boravku u prirodi i općenito u raznim aktivnostima na otvorenom (http://www.conrad.at).
Cijena je bila nekih 45,00 eura, a sa svojim performansama (promjenjivo povećanje od 20 – 60 puta, izlaznom lećom od 60 mm) i s imenom Bresser bio sam uvjeren da ću kupiti dobru stvar.
Međutim, ispostavilo se da je upotrebljiv samo na udaljenostima do 50 m. Na udaljenosti od 100 m i više nisam bio u stanju vidjeti rupu od metka 7,9 mm.
Ne mogu reći da taj durbin ništa ne vrijedi, naprotiv, za ljubitelje prirode, tj. za promatranje životinja i krajobraza je savršen, ali za potrebe streljaštva je praktički neupotrebljiv.
Kako se bližio Sniper kup, trebao sam pod hitno kvalitetniji durbin. No, kako većina nas ipak raspolaže sa ograničenim budžetom, trebao sam nešto što ne bi prelazilo cijenu od nekakvih 200tinjak eura.
U Teleskop centru (http://www.teleskopcentar.hr) sam našao Acuter durbin za koji sam bio uvjeren da će riješiti moj problem. Durbin je imao promjenjivo povećanje od 25 – 75 puta i izlaznu leću od 70 mm, i prihvatljivu cijenu od 890,00 Kn. Prva proba na 50 m je bila uspješna. Odlična kvaliteta slike čak i pri najvećem povećanju, no već na udaljenosti od 100 m metara, durbin je pokazao svoje nedostatke. Pri manjem povećanju slika se može dobro izoštriti, ali tada ne vidim na meti rupu od metka, a pri većim povećanjima nisam mogao dobiti dovoljnu oštrinu slike tako da rupu promjera .243'' u crnom polju uopće nisam mogao vidjeti, dok se rupa 7,9 mm jedva nazirala.
Opet bih griješio dušu kad bih rekao da taj durbin ne vrijedi ništa, no kao što sam već rekao, na većim udaljenostima za potreba streljaštva ne koristi.
Kako nisam imao drugog izbora, pokušao sam Sniper kup odraditi sa ovim durbinom, no to je bila potpuna katastrofa. Na 300 m, durbin je potpuno zakazao.
Za razliku od Bressera, kojeg sam prodao, odlučio sam ga zadržati, jer ga namjeravam koristiti za gađanja malokalibarskom puškom do 50 m.
Nakon Sniper kupa, odlučio sam se ipak malo više potruditi oko nabavke durbina te sam se malo raspitao na jednom američkom forumu za oružje, pročitao na desetke recenzija i pogledao isto toliko video recenzija na YouTube-u.
Odgovor je bio otprilike isti, kao i u svemu što se kupuje, koliko para toliko i zike...
E sad, Swarovski, Carl Zeiss i sl. durbini visoke klase su mi bili neprihvatljivi zbog visoke cijene (ovo što sam ja gledao na Internetu, za durbin Swarovski je trebalo izdvojiti u prosjeku 1.000,00 eura, a za Carl Zeiss-a i 1.500,00).
Na američkom forumu su mi sugerirali Kowa (japanski proizvođač) durbin, ali i on bi me, kada bih ukalkulirao troškove slanja i carine, koštao minimalno 500,00 eura.
Na kraju potrage sam se ipak odlučio za Celestron, model 52248 65mm Ultima Zoom Spotting Scope (http://stores.ebay.com/lotnabox).
Sa cijenom od 120,00 GBP + 6,00 GBP (oko 1200,00 Kn) za poštarinu pozitivnim kritikama, dobrim ocjenama koje su dali kupci, i performansama (promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, izlaznom lećom od 65 mm i vodootporno kućište) bio mi je apsolutno prihvatljiv. Na kraju sam još platio i 300,00 Kn carine, ali napokon sam imao durbin, koji nisam previše platio, a u potpunosti je zadovoljavao moje potrebe.
Odlučio sam ga odmah iskušati na 200 m. Pogodak se savršeno vidio i pri najvećem povećanju. Još čekam priliku da ga isprobam na 300 m.
Dakle, svima koji namjeravaju u budućnosti kupiti durbin za potreba streljaštva imam par savjeta i par detalja na koje treba obratiti pozornost:
- durbini do 100,00 eura i sa relativno velikim povećanjem (npr. 75 puta) na udaljenostima od 100 i više metara biti će beskorisni, jer pri malom povećanju nećete biti u stanju vidjeti vidjeti pogodak, a pri većim povećanjima nećete moći dobro izoštriti sliku
- durbini koji imaju fiksno povećanje (čak i ako su nižeg cjenovnog ranga) imaju mogućnost boljeg izoštravanja slike od durbina koji imaju promjenjivo povećanje
- pri kupnji obratite pozornost, da li durbin koji namjeravate kupiti ima tzv. mikro vijak za izoštravanje, tj. da li uz vijak za ''grubo'' izoštravanje ima i vijak za ''fino'' izoštravanje; mikrovijak najčešće imaju durbini koji su nešto skuplji, no, čak i među durbinima koji koštaju do 300,00 eura ima durbina sa navedenim dodatkom
- raspitajte se da li durbin ima izmjenjiv okular, to bi vam moglo koristiti ako budete htjeli nabaviti okular sa većim povećanjem; evo npr. ovaj zadnji durbin koji sam kupio ima izmjenjiv okular; okular koji sam dobio s durbinom ima promjenjivo povećanje od 18 – 55 puta, koliko znam, Celestron ima više modela okulara koji su kompatibilni za većinu njihovih durbina, tako da danas-sutra planiram nabaviti još jedan okular sa većim povećanjem
- s većinom durbina proizvođači isporučuju tronošce koji su zadnje smeće, no dobra je stvar što se većina durbina može montirati na standardni foto stalak, a solidan stalak se može kupiti za 200tinjak kuna (npr. u Chipoteki)
- s obzirom na vrstu pogleda, postoje dvije vrste durbina, sa ravnim pogledom (tj. s okularom koji je ravno/vodoravno montiran na tubus) i pogledom pod 45 stupnjeva (tj. s okularom koji je na tubus montiran pod kutem od 45 stupnjeva) pa obratite pozornost i na taj detalj; meni recimo kad gađam malokalibarskom puškom bolje odgovara durbin sa pogledom pod 45 stupnjeva, a kad gađam velikokalibarskom puškom na veće daljine, bolje mi odgovara ako durbin ima ravan pogled
I za kraj, samo ću dodati da je durbin vrlo važno i vrijedno pomagalo za svakog strijelca, pa nemojte žaliti vremena kako bi se prije kupovine dobro informirali o proizvodu koji kupujete i proizvodu koje ćete sigurno koristiti godinama.
Pozdrav i dobro pucanje,
Sin
Srce kucaj, puško pucaj...
Guns control means shooting a tight group!
Guns control means shooting a tight group!
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
kolega, ne trebam durbin, ali svaka ti čast za ovaj post, sažet i konstruktivan, pozz
Samo da prođe ova demokracija, pa da opet živimo ko ljudi !!
Smiješi nam se bolje sutra. Štoviše, umire od smijeha!
http://www.randyhanshaw.com/humor/html/flashers.htm
Smiješi nam se bolje sutra. Štoviše, umire od smijeha!
http://www.randyhanshaw.com/humor/html/flashers.htm
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Mislim da si mnogim ljudima ovim tekstom sačuvao dosta živaca i novaca. Čestitam.
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Hvala svima.
Ubrzo stize recenzija za moju nedavnu akviziciju : CZ 455 LUX .22 LR.
Ubrzo stize recenzija za moju nedavnu akviziciju : CZ 455 LUX .22 LR.
Srce kucaj, puško pucaj...
Guns control means shooting a tight group!
Guns control means shooting a tight group!
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Bas gledam ovu staru temu.
decki imate li neko prijedlog, za spotting scope za streljastvo - LR, do 600 m?
decki imate li neko prijedlog, za spotting scope za streljastvo - LR, do 600 m?
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Budi ozbiljan !!jolly wrote:Bas gledam ovu staru temu.
decki imate li neko prijedlog, za spotting scope za streljastvo - LR, do 600 m?
Nemoguće je Nemoguće
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Lex, ja moram pitati! To je jace od mene!
Da preformuliram pitanje:
Koji spoting scope po kvaliteti, i do koje udaljenosti moze osmatrati mete?
Do 100, do 200, d0 300 m itd...?
Iskustva? Savjeti?
Da preformuliram pitanje:
Koji spoting scope po kvaliteti, i do koje udaljenosti moze osmatrati mete?
Do 100, do 200, d0 300 m itd...?
Iskustva? Savjeti?
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
-
PUNISHER1987
- Nadnarednik

- Posts: 583
- Joined: 01 Feb 2011, 22:20
- Location: Vidovice
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
To sin by silence, when we should protest, makes cowards out of men.
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
>Da preformuliram pitanje:
>Koji spoting scope po kvaliteti, i do koje udaljenosti moze osmatrati mete?
Ono sto je praksa pokazala do sada:
1. Vecina strijelaca koja puca > 300m i ima optike sa povecanjima > 20 vidi pogotke do 300m ,AKO NEMA MIRAGEA, u zimi sam osobno vidio pogotke i na 500m kada sam pucao Molly jer su na bijeloj meti ostajali crni rubovi na rupama od metka. ( SIII 8-32x56)
2. Kada se pojavi MIRAGE NEMA tog spektiva i optike koja ce vidjeti pogotke vec od 200m na dalje, osim ako nemas mogucnost da osmatras spektivom sa tocke povisene barem 5 metara od tla-linije na kojoj se puca.
3. Ovo pod 2 je probano sa spektivima u cijenovnom razredu od 300 Eur pa sve 1500 Eur,
4. Moje misljenje je da ulaganje u spketiv skuplji od 300 Eur NEMA SMISLA, ako vec postoji razlika onda je treba uloziti u optiku za pusku.
5. Od kraja 4-mjeseca pa sve do 10-mjeseca nema pucanja na 300m ili vise bez Kamere ili spijuna iz rova ako to streliste dozvoljava svojom konstrukcijom.
Tko ne vjeruje neka proba pa neka se i uvijeri, samo steta para koje ce potrositi na komad opreme koji je ionako beskorisna kada si sam na treningu....
>Koji spoting scope po kvaliteti, i do koje udaljenosti moze osmatrati mete?
Ono sto je praksa pokazala do sada:
1. Vecina strijelaca koja puca > 300m i ima optike sa povecanjima > 20 vidi pogotke do 300m ,AKO NEMA MIRAGEA, u zimi sam osobno vidio pogotke i na 500m kada sam pucao Molly jer su na bijeloj meti ostajali crni rubovi na rupama od metka. ( SIII 8-32x56)
2. Kada se pojavi MIRAGE NEMA tog spektiva i optike koja ce vidjeti pogotke vec od 200m na dalje, osim ako nemas mogucnost da osmatras spektivom sa tocke povisene barem 5 metara od tla-linije na kojoj se puca.
3. Ovo pod 2 je probano sa spektivima u cijenovnom razredu od 300 Eur pa sve 1500 Eur,
4. Moje misljenje je da ulaganje u spketiv skuplji od 300 Eur NEMA SMISLA, ako vec postoji razlika onda je treba uloziti u optiku za pusku.
5. Od kraja 4-mjeseca pa sve do 10-mjeseca nema pucanja na 300m ili vise bez Kamere ili spijuna iz rova ako to streliste dozvoljava svojom konstrukcijom.
Tko ne vjeruje neka proba pa neka se i uvijeri, samo steta para koje ce potrositi na komad opreme koji je ionako beskorisna kada si sam na treningu....
Nemoguće je Nemoguće
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Lex, sto si rekao, to se slaze s mojim iskustvom.
Ali, uvjek, sumnjam, da ima neka bolja opcija.
Krajem 6. mjeseca je ove godine tekma na Kovacevu, opet ce biti "ajme majko, sta nam mirage napravi..." pa bas da vidim ima li sta napretka u inventaru spotting scope-a..
O/T:
A kako su ti se molly pokazali? kad si vec spomenuo, jel sta zamazuju cijev vise? I ima li preciznosti vise?
Relativno je to od cijevi do cijevi, (znam) ali bas me zanima.
Ali, uvjek, sumnjam, da ima neka bolja opcija.
Krajem 6. mjeseca je ove godine tekma na Kovacevu, opet ce biti "ajme majko, sta nam mirage napravi..." pa bas da vidim ima li sta napretka u inventaru spotting scope-a..
O/T:
A kako su ti se molly pokazali? kad si vec spomenuo, jel sta zamazuju cijev vise? I ima li preciznosti vise?
Relativno je to od cijevi do cijevi, (znam) ali bas me zanima.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
A ne znam sto bih ti rekao, da bi se potencijal mogao iskoristiti i testirati trebalo bi imati inox cijev i experimentirati, u svakom skucaju 10-k metaka ti treba da sloj molija ostane u cijevi i tek tada se moze ici dalje, bez experimanata sa elaboracijama tu mozemo pricati samo o cevapima i pivi. Teoretski isto zrno sa moli premazom se moze natjerati na +15% vise brzine nego bakreno no za puckaranja do 300m koje nam je dostupno totlano mi je nebitno da li zrno ima 750m/s ili 950 m/s veca brzina zna rezultirati samo i vecom " nervozom" zrna na malim udaljenostima...jolly wrote:...A kako su ti se molly pokazali? kad si vec spomenuo, jel sta zamazuju cijev vise? I ima li preciznosti vise?
Relativno je to od cijevi do cijevi, (znam) ali bas me zanima.
Nemoguće je Nemoguće
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Ok, sad spavam na miru. ostajem pri klasici! 
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Ma tu je filozofija po meni jednostavna, treba pratiti ono sto Berger nudi i drzati se nekih isprobanih iskustava dobrih stijelaca. Premalo pucamo i to se mora promjeniti na bolje....sve dok ne budem mogao drzati ZDRAVU 9-ku do 300m mogu se samo poklopiti usima....jolly wrote:Ok, sad spavam na miru. ostajem pri klasici!
Nemoguće je Nemoguće
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Zdrava devetka na 300 m, to su finale u Osijeku! Dobro zboris!! 
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
MALO ti je , vec dvije godine za redom treba skupiti > 91 krug za finale.
Nemoguće je Nemoguće
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Koji od ova 3 bi mi preporučili za streljaštvo (100-300m) ako bilo koji od njih
https://www.optics-trade.eu/hr/spektivi ... 0x100.html
https://www.optics-trade.eu/hr/spektivi ... 60x60.html
https://www.optics-trade.eu/hr/spektivi ... scope.html
https://www.optics-trade.eu/hr/spektivi ... 0x100.html
https://www.optics-trade.eu/hr/spektivi ... 60x60.html
https://www.optics-trade.eu/hr/spektivi ... scope.html
“Having is not so pleasing a thing as wanting, it may not be logical but it is often true.”
“The bureaucratic mentality is the only constant in the universe.”
"If there's nothing wrong with me... maybe there's something wrong with the universe!"
“The bureaucratic mentality is the only constant in the universe.”
"If there's nothing wrong with me... maybe there's something wrong with the universe!"
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Kad vec govorimo o nedoumicama, red je da jos jednu rascistimo.
U ozbiljnom long range streljastvu spotting scope se ne koristi da bi se vidjela rupa od metka
vec da bi se vidjeli meta (prstenovi krugova) i spotting disc, tj. pozicija diska na meti.
Mete su, pretpostavljam da svi znaju, crne podloge i bijelih prstenova, a spoting discovi mogu biti bijeli, narandzasti i sl.
Spoting diskovi i mete se velicinom povecavaju s udaljenoscu, ali se sasvim dobro vide spotting scopom.
Optika na pusci se ne koristi za posmatranje pogotka kako bi se oko odmorilo izmedju hitaca.
Pogotke oznacava sudac umetanjem spoting diskova, a prati i zapisuje kolega ili spotter.
Medju najbolje spoting scopes spada KOWA TSN 883, s okularom povecanja 25-60x.
Medjutim ni gore spomenuta KOWA ne pomaze ako zelite pri mirage-u vidjeti pogotke na crnoj podlozi, pa cak
niti na srednjim (300) ili manjim udaljenostima.
U ozbiljnom long range streljastvu spotting scope se ne koristi da bi se vidjela rupa od metka
vec da bi se vidjeli meta (prstenovi krugova) i spotting disc, tj. pozicija diska na meti.
Mete su, pretpostavljam da svi znaju, crne podloge i bijelih prstenova, a spoting discovi mogu biti bijeli, narandzasti i sl.
Spoting diskovi i mete se velicinom povecavaju s udaljenoscu, ali se sasvim dobro vide spotting scopom.
Optika na pusci se ne koristi za posmatranje pogotka kako bi se oko odmorilo izmedju hitaca.
Pogotke oznacava sudac umetanjem spoting diskova, a prati i zapisuje kolega ili spotter.
Medju najbolje spoting scopes spada KOWA TSN 883, s okularom povecanja 25-60x.
Medjutim ni gore spomenuta KOWA ne pomaze ako zelite pri mirage-u vidjeti pogotke na crnoj podlozi, pa cak
niti na srednjim (300) ili manjim udaljenostima.
Re: Neke nedoumice i savjeti pri nabavi durbina za streljašt
Pa bilo je krajnje vrijeme da se javis !!! Sto si cekao do sada ?
Inace mislim da si totalno upao u F-class pa si sve ove obicne mete-discipline stavio na "ignore"
Moje misljenje je da ako si sam na strelistu najgore sto mozes napraviti je promijeniti jednom DOBRO zauzet polozaj za pucanje da bi gledao nesto kroz spektiv, bez obzira na sve...
Inace kada stizes ?
Inace mislim da si totalno upao u F-class pa si sve ove obicne mete-discipline stavio na "ignore"
Moje misljenje je da ako si sam na strelistu najgore sto mozes napraviti je promijeniti jednom DOBRO zauzet polozaj za pucanje da bi gledao nesto kroz spektiv, bez obzira na sve...
Inace kada stizes ?
Nemoguće je Nemoguće
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 1 guest






