PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
U Engleskoj je običaj da se za poklonjeni nož da mali bakreni novčić kao simboličan čin plačanja. Tim običajem se spriječava da se
ne presiječe prijateljska veza između darivatelja i darovanog. Običaj se proširio u Francusku, Španjolsku i ostale zemlje u Evropi.
To se i meni desilo prvi put kad sam šogoru napravio i poklonio nož. Ja njemu nož, a on meni 10 lipa. Ja ga gledam, kaj to znači, ti to mene zaje... vidim cijeniš moju muku i znoj.... - skoro se zakrvili, dok mi nije objasnil o čemu se radi. Tak da i ja kad dobijem od nekog nož platim simboličnu cijenu.Da li i vi imate takav običaj ili ste negdje čuli za nešto slično?
ne presiječe prijateljska veza između darivatelja i darovanog. Običaj se proširio u Francusku, Španjolsku i ostale zemlje u Evropi.
To se i meni desilo prvi put kad sam šogoru napravio i poklonio nož. Ja njemu nož, a on meni 10 lipa. Ja ga gledam, kaj to znači, ti to mene zaje... vidim cijeniš moju muku i znoj.... - skoro se zakrvili, dok mi nije objasnil o čemu se radi. Tak da i ja kad dobijem od nekog nož platim simboličnu cijenu.Da li i vi imate takav običaj ili ste negdje čuli za nešto slično?
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
nisam cuo za nista slicno
al super da si ovo podjelilsnama
trebam dobi jedan nozic na poklon pa znam kak cu se oduzit
i odma ispricat pricu

al super da si ovo podjelilsnama
trebam dobi jedan nozic na poklon pa znam kak cu se oduzit
i odma ispricat pricu
- stari-nakovanj
- Desetnik

- Posts: 333
- Joined: 06 Jul 2008, 17:48
- Location: Zagreb
- Contact:
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
nisam znao da to potjece iz engleske al to radim uvijek. ne samo sa nozevima, ucili su me kad sam bil mali da kad se poklanja bilo sto sa ostricom da se za uzvrat mora dobiti novcic, bio to bestek, alat, noz ili nesto slicno....inace ostrica prereze prijateljstvo!
- Knife_maniac
- Satnik

- Posts: 1504
- Joined: 07 Apr 2008, 20:06
- Location: istocna Hrvatska
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Eto vidis ! Tu sam temu postavio davno na forumu pa ju je ekipa zaspamala i okrenila sve na zajebanciju.
Eto sad znam i zasto treba traziti i dati novcic.
Hvala
Eto sad znam i zasto treba traziti i dati novcic.
Hvala
Darac Steel Production - http://s912.photobucket.com/albums/ac32 ... %20radovi/
http://www.facebook.com/darac.steel
http://www.facebook.com/darac.steel
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
E, za jedan noz, koji vec dugo cekam, cuvam jednu okupatorsku DEM! 
- Mr.Cabdriver
- Dežurni Dušebrižnik

- Posts: 731
- Joined: 02 Apr 2008, 19:25
- Location: Pula
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Ja puno predilavam sa tim noževima i da, uvijek forsiram osobu da mi da barem kovanicu od 5 lipa ili da ja toj osobi dam kovanicu ovisi u kom smjeru nož putuje, bilo to praznovjerje ili ne. Isto ima ponekad čudnih pogleda na to al ni približno toliko koliko ih ima na sam nož kao dar.legion.poljak66 wrote:Da li i vi imate takav običaj ili ste negdje čuli za nešto slično?
Nikad ništa od nas kad te ljudi čudno gledaju kad im pokloniš predmet koji je u biti ALAT a tek onda oružje.
....:::: Otiš'o sam, sarmu probo nisam...
::::....
- Mr.Cabdriver
- Dežurni Dušebrižnik

- Posts: 731
- Joined: 02 Apr 2008, 19:25
- Location: Pula
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Već sam ti rekao da tog dickonju ne možeš dobit!k.horvat wrote:E, za jedan noz, koji vec dugo cekam, cuvam jednu okupatorsku DEM!
....:::: Otiš'o sam, sarmu probo nisam...
::::....
- Knife_maniac
- Satnik

- Posts: 1504
- Joined: 07 Apr 2008, 20:06
- Location: istocna Hrvatska
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Meni nisi nista dao za 'rdojonjuMr.Cabdriver wrote: Ja puno predilavam sa tim noževima i da, uvijek forsiram osobu da mi da barem kovanicu od 5 lipa ili da ja toj osobi dam kovanicu ovisi u kom smjeru nož putuje, bilo to praznovjerje ili ne.
Darac Steel Production - http://s912.photobucket.com/albums/ac32 ... %20radovi/
http://www.facebook.com/darac.steel
http://www.facebook.com/darac.steel
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
evo da se pohvalim ja se danas oduzio za jedan poklonjeni noz
samo kaj me doticni kojeg necu imenovat napal da mi je isprical tu pricu
samo kaj me doticni kojeg necu imenovat napal da mi je isprical tu pricu
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Ljudi ne kuže da je nož JEDINI ALAT kojeg svakodnevno koriste. Nagledal sam se kolega na poslu koji narezak jedu s poklopcom od konzerve, dok me kolega lovac traži nož da si nareže kobasicu i slično. Ne trebaš davati neznam koje novce da si kupiš nožić, pa da ga nosiš na opasaču ili u ruksaku. To je po meni nemar i lijenost, a svi znaju pitati -daj mi posudi. A dok vide kojekakvi dušebrižnici, da imam nož zakačen o đep ili u torbici na opasaču, svi pitaju -kaj će ti nož, ti očeš nekoga zaklati! Pa da oču nekog spikati, uzel bi staroga šarafcigera, a ne noža vrijednog cca 200-300 kuna. Nož za mene je alat kojeg svakodnevno koristim.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
imas prav legion
kolko se meni puta dogodilo da me traze latherman
a ljeni su bili dat onda 100maraka za njega kaj je bilo full jeftino
al daj da ovo daj da ono
ja sam svog cuval iak se bas nekaj trebalo napravit ja sam radil i posprema u dep
a kolega posudil pa osto bez jednog noza
genijalc kojem ga je posudil isel nes ravnat
kolko se meni puta dogodilo da me traze latherman
a ljeni su bili dat onda 100maraka za njega kaj je bilo full jeftino
al daj da ovo daj da ono
ja sam svog cuval iak se bas nekaj trebalo napravit ja sam radil i posprema u dep
a kolega posudil pa osto bez jednog noza
genijalc kojem ga je posudil isel nes ravnat
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Knife_maniac wrote:Eto vidis ! Tu sam temu postavio davno na forumu pa ju je ekipa zaspamala i okrenila sve na zajebanciju.
Eto sad znam i zasto treba traziti i dati novcic.
Hvala
da sjecam se teme odma sam se sitia da je o tome vec bilo razgovora cim sam poceo citat topic
bili bi najs ako se skupi vise ovako pricica i anegdota veaznih uz ostrice da se skupe i stave u sticky
ja jedino sta zna je za onu pricu sta sam procitao po drugim forumima za katane i koja je najjaca sa laticama i rijekom ako slucajno netko nezna nek se javi iskopat cu je negdi
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
a ona sa svilenim šalom iz filma tjelohraniteljzmenk wrote: ja jedino sta zna je za onu pricu sta sam procitao po drugim forumima za katane i koja je najjaca sa laticama i rijekom ako slucajno netko nezna nek se javi iskopat cu je negdi
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
A znate za coltello d'amore iliti nož ljubavi? U nekoliko talijanskih pokrajina običaj je da par razmjeni noževe kad se zaruće. Razmjenjeni noževi znaće da muškarcu daju hrabrost i samopouzdanje, a ženi vjeru i sigurnost. Drške tih noževa su visoko dekorirane, napravljene od crnih goveđih rogova, ukrašene sa "očima" koje paze na vlasnike i čuvaju ih od zlih duhova. Kad se par vjenča, noževi se objese iznad bračnog kreveta. U Finskoj ima sličan običaj u kojem muškarac daje zaručnici nož, a kad se vjenčaju, nož se zabode u zid iznad bračnog kreveta da osigura dobar san.
KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Ono sa svilenim šalom sam vidio prvi put u filmu King Richard and the Crusaders iz 1954 po priči Sir Walter Scotta,a ima i jedna dobra iz Volsung Sage ,poglavlje XV,kako Sigurd (Siegfried)isprobava mač.J07@ wrote: a ona sa svilenim šalom iz filma tjelohranitelj
Inače,običaj da se da novčić široko je rasprostranjen,tako da sam ga našao i u Rječniku simbola i knjizi Sve o praznovjerju,gdje ima još nekoliko zanimljivih priča i praznovjerja o sječivima.
Sometimes you eat the bear, sometimes the bear eats you…
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
I ja sam čuo tu priču i ljudi su mi znali dati novčić za poklonjeni nož, ali kod mene je to drugačije: ako nekome poklonim nož, onda ga smatram frendom i nevažno je da li je dao novčić ili ne.
Naravno, ne govorim o poznanicima, takvih imam na stotine, ali prijatelja imam malo. A najbolje vidiš tko ti je prijatelj kad ti je teško
Naravno, ne govorim o poznanicima, takvih imam na stotine, ali prijatelja imam malo. A najbolje vidiš tko ti je prijatelj kad ti je teško
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
ali isto tako kad ti je tesko dobijes pomoc od onih koje ne pitas i od kojis se najmanje nadas ...
vjerojatno je to tako sudjeno jer neznam nikog ko to nije prosao
vjerojatno je to tako sudjeno jer neznam nikog ko to nije prosao
- BojnikPerGall
- Desetnik

- Posts: 372
- Joined: 10 Nov 2008, 00:32
- Location: Zagreb
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
Simbolično plaćanje darovanog noža u nas je već gotovo postalo tradicionalni običaj. No, odakle potječe teško je utvrditi budući mnogi prisvajaju taj običaj.
No, bilo kako bilo valja platiti (ja redovito tražim 1 kunu) za poklonjeni nož upravo kako se prijateljstvo ne bi prekinulo!
Odličan, simboličan i simpatičan običaj... Posebice kad nož pokloniš nekoj dami a ona tebi novčić...
No, bilo kako bilo valja platiti (ja redovito tražim 1 kunu) za poklonjeni nož upravo kako se prijateljstvo ne bi prekinulo!
Odličan, simboličan i simpatičan običaj... Posebice kad nož pokloniš nekoj dami a ona tebi novčić...
- Mike_Torello
- Fleet Admiral

- Posts: 6681
- Joined: 30 Mar 2008, 20:55
- Location: Zagreb
Re: PENNY FOR A KNIFE ILITI NOVČIĆ ZA NOŽ
ja sam za taj obicaj prvi put cuo tu na forumu... doduse nikad nisam dobivao nozeve na poklon vec sam si ih sam kupovao. ok, dobio sam jednog Solingenovog "svicarca" od tate... valjda se zato stalno svadjamo....
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 2 guests





