MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Podjeli svoje znanje
User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 06 Oct 2008, 19:35

Mileta Ćurčić iz Melenaca najbolji je nožar u Srbiji, to je činjenica. Radi od najboljih materijala koje dobavlja iz Švicarske, a tamo ih šalje i na kaljenje. Ostalo... je njegovo.
Ovo je članak iz jednog lista u Srbiji:

NAJBOLJI PROIZVOĐAČ UNIKATNOG HLADNOG ORUŽJA U SRBIJI MILETA ĆURĆIĆ IZ SELA MELENCI PRAVI ČAK I ČUVENE JAPANSKE KATANE
MELENCI - Penzioner Mileta Ćurčić (60) iz banatskog sela Melenci zvanično je najbolji proizvođač unikatnih noževa u Srbiji. Najmanji su dugački pet centimetara, a po potrebi izrađuje kuhinjske noževe, sablje pa čak i čuvena japanska sečiva - katanu i vakizaši. Sasvim slučajno Mileta je postao majstor za noževe, kada je hiperinflatorne 1993. godine otišao u lovce.
- Tada nafte, mesa, mleka, ali ni lovačkih noževa, nije bilo ni za lek. Pošto je za pravog lovca nož neizostavni deo pribora, odlučio sam da sebi napravim jedan. Priručnim alatom oblikovao sam komad metala, a nož se svideo kolegama lovcima i svi su poželeli da imaju sličan. Po onoj narodnoj dobar glas daleko se čuje, počeo sam da pravim noževe, a prvih pedesetak komada podelio sam prijateljima - priča Ćurčić.
Uvidevši da od majstorluka može lepo da se zaradi i tako popuni skromni penzionerski kućni budžet, Ćurčić je počeo da u inostranstvu nabavlja visokokvalitetan čelik.
- Za nabavku repromaterijala zahvalnost dugujem sestri i zetu Slobodanki i Nikoli Bajeviću, koji žive i rade u Švajcarskoj. Kada sečivo oblikujem i ucrtam gravuru, materijal koji je u takozvanom mekom stanju ponovo šaljem u Švajcarsku, na termičku obradu. Do 2005. godine radio sam punom parom, a onda me je izdalo zdravlje. Zbog teške operacije srca jedno vreme nisam mogao u radionicu, što mi je teško palo. Tokom postoperativnog oporavka prsti su me svrbeli, pa sam utehu našao u duborezu. Sada uporedo pored noževa izrađujem ikone u drvetu, u čemu mi pomaže supruga Zorica. Zbog zdravstvenih problema godišnje napravim deset do petnaest noževa - kaže Ćurčić.
Posebna priča su drške za noževe. Pravi ih od retkih kvalitetnih vrsta kao što su zmijsko drvo, ebonos, šljiva, ali i jedne vrste koja obitava samo na Homolju. Po potrebi korice za unikatne noževe majstor Mileta pravi od jelenskih ili srnećih rogova, ali i slonovače. Noževe koje će mušterija nekome pokloniti Ćurčić stavlja u specijalno izrezbarene kutije, koje su pravo malo remek-delo.
- Zasad sem supruge Zorice nemam nikoga ko bi se prihvatio da mi pomogne. Nadam se da će unuk Luka jednog dana krenuti dedinim stopama - zaključuje Ćurčić.
KUPCI DIPLOMATE, POLITIČARI I LEKARI
Zahvaljujući zlatnim rukama i neobičnom majstorluku, Ćurčićevi unikatni noževi postali su traženi u svim krajevima sveta, a kupci ne pitaju za cenu.
- Noževe sam prodavao u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, Švajcarskoj, Španiji, Nemačkoj, pa čak i u Rodeziji. Među mušterijama preovlađuju diplomate, političari, lekari i biznismeni, koji su strastveni lovci.

A ovo su njegovi noževi:
NOZ 1.jpg
NOZ 1a.jpg
NOZ 2a.jpg
NOZ 3.jpg
NOZ 3a.jpg
NOZ 5a.jpg
NOZ 6a.jpg
NOZ 7a.jpg
NOZ 8a.jpg
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
patch
Satnik
Satnik
Posts: 1767
Joined: 07 Apr 2008, 08:37
Location: Vinkovci
Contact:

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by patch » 06 Oct 2008, 20:37

Za tog majstora za oštrice iz okolice Novod Sada sam ranije čuo.
Moram priznati da već jako dugo nisam vidio ljepše noževe.

Imaš li kakvih podataka o cijenama tih uradaka? Ili možda kakvu njegovu web stranicu?
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 06 Oct 2008, 20:47

Ovih dana je u Novom Sadu na sajmu, a nakon toga će mi poslati slike noževa koji su mu ostali za prodaju i cijene, pa ću postaviti na post, pa ako bude zainteresiranih, nema problema. Osobno imam još ljepše noževe koje je Mileta radio, a jedan možeš vidjeti i u mojoj galeriji (lovački nož sa smeđom futrolom :A03: :D :A13: , sličan Pumi White hunter, ali puno veći.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
stari-nakovanj
Desetnik
Desetnik
Posts: 333
Joined: 06 Jul 2008, 17:48
Location: Zagreb
Contact:

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by stari-nakovanj » 07 Oct 2008, 14:38

sta drugo nego pridruziti se pohvalama na umijecu.

User avatar
Knife_maniac
Satnik
Satnik
Posts: 1504
Joined: 07 Apr 2008, 20:06
Location: istocna Hrvatska

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by Knife_maniac » 07 Oct 2008, 15:27

nobile157 wrote: Kada sečivo oblikujem i ucrtam gravuru, materijal koji je u takozvanom mekom stanju ponovo šaljem u Švajcarsku, na termičku obradu.
Eh, eh, eh !
Glavni posao mu drugi rade :A09: :A24:

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 07 Oct 2008, 18:26

Obzirom da čovjek radi u garaži, samo s najosnovnijim alatom, što sam vidio osobno, mislim da je u redu. A i zašto prtljati s nečim što već netko može odraditi bolje?
Naravno, onaj tko to voli sam napraviti, svaka čast. Vidim da dosta vas voli raditi sam takve stvarčice i to je lijepo. Osobno, nemam tih afiniteta i više volim sakupljati nego izrađivati. :A11: :A13: :A03: :A19:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
Knife_maniac
Satnik
Satnik
Posts: 1504
Joined: 07 Apr 2008, 20:06
Location: istocna Hrvatska

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by Knife_maniac » 07 Oct 2008, 18:40

To znaci da on nije knife maker nego customizer.

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 07 Oct 2008, 18:43

Ako ti to nešto znači...

Customizer dorađuje nešto tuđe, a on sam dizajnira i izrađuje svoje noževe, termičku obradu rade mu majstori u švici.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
Knife_maniac
Satnik
Satnik
Posts: 1504
Joined: 07 Apr 2008, 20:06
Location: istocna Hrvatska

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by Knife_maniac » 07 Oct 2008, 18:48

švAjci :A21: :A03:

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 07 Oct 2008, 19:10

Samo naprijed, bit će dobrih i lijepih noževa, ali bliže nema ništa. :A02:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 07 Oct 2008, 20:21

Ništa, ništa, samo ti napravi nešto slično ovima, bit će mi jako drago :A19:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 08 Oct 2008, 15:01

Još slika: :A03:
Perlez 008.jpg
Perlez 009.jpg
Perlez 010.jpg
Perlez 011.jpg
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
Knife_maniac
Satnik
Satnik
Posts: 1504
Joined: 07 Apr 2008, 20:06
Location: istocna Hrvatska

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by Knife_maniac » 08 Oct 2008, 19:13

Kako škljocanje sa blicem upropasti sliku :A07:
S čime radi te gravure po oštricama ??

Moze li detaljnije slike prva 3 noza sa stalka ?? Oni sa gravurama.
Koliko mu vremenski treba za jedan noz ?

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 08 Oct 2008, 19:16

J+++ga, automatska ekspozicija, na brzinu. Neznam, moram ga pitati.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
patch
Satnik
Satnik
Posts: 1767
Joined: 07 Apr 2008, 08:37
Location: Vinkovci
Contact:

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by patch » 08 Oct 2008, 19:19

Iz hobby-ja se bavim fotografijom pa mogu reći da je za kvalitetno slikanje potrebna oprema s vanjskim blicem koji može rotirati glavu blica.

Ukratko, slika se tako što se glava blica zarotira prema stropu - dobije se željeni bijeli (najčešća boja stropa - a ako nije, onda postoje posebni dodatci) efekt bez direktnog odsjaja na oštrici.
Osim toga, potrebno je odabrati i odgovarajući objektiv kako ne bi zbog prevelikog žarišnog raspona došlo do zamuljanja slike.

S običnim, middle i low end aparatima ovo nije moguće postići jer imaju fiksni blic. Jedino što bi trebalo probati je osigurati dovoljno jako svjetlo pozadinsko i probati bez blica pa kasnije posvijetliti u Adobe Photoshopu ili sličnom programu.
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas

User avatar
Mr.Cabdriver
Dežurni Dušebrižnik
Dežurni Dušebrižnik
Posts: 731
Joined: 02 Apr 2008, 19:25
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by Mr.Cabdriver » 08 Oct 2008, 20:40

nobile157 wrote:Još slika:
Uf na prvoj i drugoj - drugi nož od gore mi je jebozovan. Lijepo lijepo! :A28:
....:::: Otiš'o sam, sarmu probo nisam... :twisted: ::::....

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 08 Oct 2008, 20:52

Kod mene je :A03: :A03: :A03: :A19:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
Mr.Cabdriver
Dežurni Dušebrižnik
Dežurni Dušebrižnik
Posts: 731
Joined: 02 Apr 2008, 19:25
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by Mr.Cabdriver » 08 Oct 2008, 20:55

nobile157 wrote:Kod mene je :A03: :A03: :A03: :A19:

Rezerviraj mi ga kad ti dopizdi... ako bude normalna cijena, možda ga i uzmem ako mi se svidi i uživo.
....:::: Otiš'o sam, sarmu probo nisam... :twisted: ::::....

User avatar
patch
Satnik
Satnik
Posts: 1767
Joined: 07 Apr 2008, 08:37
Location: Vinkovci
Contact:

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by patch » 08 Oct 2008, 20:57

Nisi nam rekao kako ide s cijenama?

Koji su materijali oštrica?

Sviđaju mi se 7a i 8a modeli.... ak ne može javno, pošalji na PM.
_______________________
DVC = Diligentia, Vis, Celeritas

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: MILETA ĆURČIĆ I NJEGOVI NOŽEVI

Post by nobile157 » 09 Oct 2008, 19:28

Mislim da je materijal 4718 ili nešto slično, uglavnom neki kvalitetan čelik, a cijene i slike onog što je na prodaju pošaljem nakon novosadskog sajma jer će tamo nešto biti prodano, . Da li su ovi na slikama prodani, neznam još :A03:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest