Susjedi su i tu pametniji od nas

Datumi okupljanja, neprofitne udruge vezane uz oružje, itd...
Post Reply
User avatar
lex-lutor
Brigadir
Brigadir
Posts: 3828
Joined: 27 Aug 2011, 23:32
Location: Srednja Istra

Susjedi su i tu pametniji od nas

Post by lex-lutor » 29 Oct 2013, 09:22

Ne znam sto da kazem, ocito su nam susjedi sposobniji za business i drzava im se ne boji toliko naourzane nacije kao nasa, sa jedne strane imaju ZOO kao i mi a sa druge poligini i strelista nicu kao gljive poslje kise ....

http://www.vecernji.hr/vijesti/psi-rata ... nak-634434
Nemoguće je Nemoguće

User avatar
jolly
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 7776
Joined: 26 Feb 2012, 13:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Susjedi su i tu pametniji od nas

Post by jolly » 29 Oct 2013, 10:28

ovo ti je sa wikipedije:

""Serbia has relatively liberal weapon laws compared to the rest of Europe. Serbia ranks in 2nd place on the List of countries by gun ownership. Gun culture is strong among Serbs and traditionally important part of rural life.""

Njihova tradicija ti je drugacija od nase. Ne mozes usporedjivati.
Drzali su granicu, ili zivjeli pod turcima i uvijek imali u kuci svoje ili duzeno oruzje.
Narodna njosnja njihova, sajkaca, hlace - je u stvari uniforma, jer su uvijek bili "na pozivu"

Nasa tradicija oruzja je tradicija profesionalnog vojnika (poput baruna Trenka, na primjer, koji je ratovao po cijeloj Evropi), a ne lokalnog narodnog ratnika koji kod kuce ceka poziv sa duzenim oruzjem, na polje ide u uniformi i cuva granicu od Turaka, uz svoje selo, ali kroz tu tradiciju - svaka kuca imala je pusku, u ratu - za bitku, u miru za lov i iscekivanje poziva.

Pa kroz tradiciju tako i razlike u kulturi oruzja - i drustvenu prihvacenost koju danas vidimo.
(U Hrvatskoj su ljudi sa oruzjem -lovci-strijelci, gotovo pa neki marginalci, potecijalno opasni, sto smo na forumu davno ustanovili)

Ocitu su oni nasli nacin da zadovolje svoju "kulutrunu" potrebu. Preptostavljam da to ide kroz klubove, jer im je fizickim osobama zabranjeno vise od 60 metaka po cijevi, i kao kod nas nemaju reloadinga.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests