Page 1 of 1

Susjedi su i tu pametniji od nas

Posted: 29 Oct 2013, 09:22
by lex-lutor
Ne znam sto da kazem, ocito su nam susjedi sposobniji za business i drzava im se ne boji toliko naourzane nacije kao nasa, sa jedne strane imaju ZOO kao i mi a sa druge poligini i strelista nicu kao gljive poslje kise ....

http://www.vecernji.hr/vijesti/psi-rata ... nak-634434

Re: Susjedi su i tu pametniji od nas

Posted: 29 Oct 2013, 10:28
by jolly
ovo ti je sa wikipedije:

""Serbia has relatively liberal weapon laws compared to the rest of Europe. Serbia ranks in 2nd place on the List of countries by gun ownership. Gun culture is strong among Serbs and traditionally important part of rural life.""

Njihova tradicija ti je drugacija od nase. Ne mozes usporedjivati.
Drzali su granicu, ili zivjeli pod turcima i uvijek imali u kuci svoje ili duzeno oruzje.
Narodna njosnja njihova, sajkaca, hlace - je u stvari uniforma, jer su uvijek bili "na pozivu"

Nasa tradicija oruzja je tradicija profesionalnog vojnika (poput baruna Trenka, na primjer, koji je ratovao po cijeloj Evropi), a ne lokalnog narodnog ratnika koji kod kuce ceka poziv sa duzenim oruzjem, na polje ide u uniformi i cuva granicu od Turaka, uz svoje selo, ali kroz tu tradiciju - svaka kuca imala je pusku, u ratu - za bitku, u miru za lov i iscekivanje poziva.

Pa kroz tradiciju tako i razlike u kulturi oruzja - i drustvenu prihvacenost koju danas vidimo.
(U Hrvatskoj su ljudi sa oruzjem -lovci-strijelci, gotovo pa neki marginalci, potecijalno opasni, sto smo na forumu davno ustanovili)

Ocitu su oni nasli nacin da zadovolje svoju "kulutrunu" potrebu. Preptostavljam da to ide kroz klubove, jer im je fizickim osobama zabranjeno vise od 60 metaka po cijevi, i kao kod nas nemaju reloadinga.