Kalupi za lijevanje kugli
Moderator: istra champion
Kalupi za lijevanje kugli
Ako vas zanima lijevanje kugli, želio bih vam skrenuti pozornost na izvanredan forum za strijelce koji sami lijevaju kugle http://castboolits.gunloads.com/forum.php , podforum za design i narudžbe novih kugli http://castboolits.gunloads.com/forumdi ... d-Archives . Uvjerite se i sami da je to možda najbolji forum kad je u pitanju lijevanje kugli, a u samom su vrhu i o svemu ostalo kad je u pitanju puno toga u streljaštvu.
Naime, ovdje su se skupili oni koje zanima lijevanje, i tu se raspravlja o svemu i svačemu glede toga. Tu možete staviti prijedlog što želite, koji kalibar, oblik, težina i sve ostalo, pa kad se većina složi, netko napravi design i kalupi za lijevanje se naprave. Cijene su izvanredne, i dobijete vrhunske kalupe. Pa se i moja malenkost može pohvaliti da sam designirao nekih 7-8 kalupa.
E sad, ne dajte se zbuniti glede kupovine da će to biti teško dobiti iz SAD. Ima tamo više proizvođača, ali onaj s kojim sam ja usko surađivao je Miha iz https://www.mp-molds.com/ , i što je najbolje od svega, Miha nam je u susjedtvu, u Sloveniji. Evo što o njemu kaže Glen E. Fryxell http://www.lasc.us/ArticlesFryxell.htm , VELIKI autoritet za lijevanje kugli i streljaštvo:
A New Source for Hollow Point Bullet Moulds, By: Glen E. Fryxell http://www.lasc.us/FryxellMpMolds.htm
The other person currently making HP moulds from the ground up will be the focus of the rest of this article for the simple reason that the mould he sent me is, quite simply, the most beautiful mould I have ever had the pleasure of casting with.
Web Master note: In the article Glen made the following statement, to realize what a powerful statement this is consider that it came from a man that owns over 450 molds . . .
Samo jedna usporedba koliko je Miha povoljan što se tiče cijena, primjer su kalupi za kuglu 455 Webley HB (hollow base, šuplje dno), koji na osnovu crteža i konzulatcija designirala i vodila nabavu moja malenkost http://castboolits.gunloads.com/showthr ... ost1400129 :
1 gnijezdo, RCBS 1-Cavity Bullet Mold 45-265-RN-HB 455 Webley, https://www.midwayusa.com/product/1010263378 , $134.99
4 gnijezda Miha 455 Webley (Mk2), Hollow base, 4 cavity mold https://www.mp-molds.com/product/455-we ... vity-mold/ , € 99.20 (bilo je € 124.00)
I najvažnije na kraju; Mihini kalupi su savršeno okrugli, i kad naručujete kalup, možete dobiti koji god promjer hoćete. Naime, klasičan način izradbe kalupa je koistiti jednu vrstu reznog alata ("cherry" https://imged.com/bullet-mold-cherry-re ... 17948.html ) . Koliko znam tu tehnologiju, šupljina se radi tako da se dvije polovice kalupa stežu u škripcu oko alata. Ako je majstor dobar, dobit će dobar alat, ako nije, bit će malo "nahero" kad je su pitanju oblik i dimenzije, što nije rijedak slučaj kod onih koji to rade naveliko.
Miha to radi drugačije, i on jedan od rijetkih u svijetu koji to radi perifernim glodanjem, tako da dobije potpuno okrugle šupljine. Također, Miha vam može napraviti i kalupe za različite promjere kugle, bez ikakve posebne naplate, što oni koji rade sa starom metodom ne mogu, osim ako ne koriste potpuno novi alat, a to KOŠTA!
Evo kako izgleda narudžba za različite promjere http://castboolits.gunloads.com/showthr ... ost1400129 . Također, moja malenkost je predložila, i to je bilo prihvaćeno, da se poznata kugla H&G #503 kalibra 44 (designirao Elmer Keith) http://castboolits.gunloads.com/showthr ... ith-Style) napravi izvedba za 45 Colt http://castboolits.gunloads.com/showthr ... rass-mould .
Nadam se da će vam biti zanimljivo.
Naime, ovdje su se skupili oni koje zanima lijevanje, i tu se raspravlja o svemu i svačemu glede toga. Tu možete staviti prijedlog što želite, koji kalibar, oblik, težina i sve ostalo, pa kad se većina složi, netko napravi design i kalupi za lijevanje se naprave. Cijene su izvanredne, i dobijete vrhunske kalupe. Pa se i moja malenkost može pohvaliti da sam designirao nekih 7-8 kalupa.
E sad, ne dajte se zbuniti glede kupovine da će to biti teško dobiti iz SAD. Ima tamo više proizvođača, ali onaj s kojim sam ja usko surađivao je Miha iz https://www.mp-molds.com/ , i što je najbolje od svega, Miha nam je u susjedtvu, u Sloveniji. Evo što o njemu kaže Glen E. Fryxell http://www.lasc.us/ArticlesFryxell.htm , VELIKI autoritet za lijevanje kugli i streljaštvo:
A New Source for Hollow Point Bullet Moulds, By: Glen E. Fryxell http://www.lasc.us/FryxellMpMolds.htm
The other person currently making HP moulds from the ground up will be the focus of the rest of this article for the simple reason that the mould he sent me is, quite simply, the most beautiful mould I have ever had the pleasure of casting with.
Web Master note: In the article Glen made the following statement, to realize what a powerful statement this is consider that it came from a man that owns over 450 molds . . .
Samo jedna usporedba koliko je Miha povoljan što se tiče cijena, primjer su kalupi za kuglu 455 Webley HB (hollow base, šuplje dno), koji na osnovu crteža i konzulatcija designirala i vodila nabavu moja malenkost http://castboolits.gunloads.com/showthr ... ost1400129 :
1 gnijezdo, RCBS 1-Cavity Bullet Mold 45-265-RN-HB 455 Webley, https://www.midwayusa.com/product/1010263378 , $134.99
4 gnijezda Miha 455 Webley (Mk2), Hollow base, 4 cavity mold https://www.mp-molds.com/product/455-we ... vity-mold/ , € 99.20 (bilo je € 124.00)
I najvažnije na kraju; Mihini kalupi su savršeno okrugli, i kad naručujete kalup, možete dobiti koji god promjer hoćete. Naime, klasičan način izradbe kalupa je koistiti jednu vrstu reznog alata ("cherry" https://imged.com/bullet-mold-cherry-re ... 17948.html ) . Koliko znam tu tehnologiju, šupljina se radi tako da se dvije polovice kalupa stežu u škripcu oko alata. Ako je majstor dobar, dobit će dobar alat, ako nije, bit će malo "nahero" kad je su pitanju oblik i dimenzije, što nije rijedak slučaj kod onih koji to rade naveliko.
Miha to radi drugačije, i on jedan od rijetkih u svijetu koji to radi perifernim glodanjem, tako da dobije potpuno okrugle šupljine. Također, Miha vam može napraviti i kalupe za različite promjere kugle, bez ikakve posebne naplate, što oni koji rade sa starom metodom ne mogu, osim ako ne koriste potpuno novi alat, a to KOŠTA!
Evo kako izgleda narudžba za različite promjere http://castboolits.gunloads.com/showthr ... ost1400129 . Također, moja malenkost je predložila, i to je bilo prihvaćeno, da se poznata kugla H&G #503 kalibra 44 (designirao Elmer Keith) http://castboolits.gunloads.com/showthr ... ith-Style) napravi izvedba za 45 Colt http://castboolits.gunloads.com/showthr ... rass-mould .
Nadam se da će vam biti zanimljivo.
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Radi ih:Iggy wrote:Zanimljivo, znači mogao bi napraviti i dobar kalup za kugle kal. 12??

https://www.mp-molds.com/product/mp-12g ... bore-slug/
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Ja bih bio obazriv s time, za puske glatke cijevi, s chokom. 
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Kalupi za lijevanje kugli
baš me zanima koliko košta oprema i ljevanje 10 000 kom. kugli 9mm? ako se netko bavi time, molim neku računicu. hvala
Put your money where your mouth is.
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Dobro pitanje,pošto kugla nema nikakva rebra ili ne dolazi u nekakvom nosaču?jolly wrote:Ja bih bio obazriv s time, za puske glatke cijevi, s chokom.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Kalupi za lijevanje kugli
ja lijevam kugle za crni barut, ne vidim iz te perspektive neku specijalnu racunicu za ove kugle, osim malo veceg utroska olova.timmy75 wrote:baš me zanima koliko košta oprema i ljevanje 10 000 kom. kugli 9mm? ako se netko bavi time, molim neku računicu. hvala
treba ti kalup. Recimo Lee za kugle je do 20-30 usd. variara malo, valjda po dostavljacu.
i treba ti elektricno otapalo za olovo (Lee - Lead melting pot) mozda 80 usd.
Moze i primitivniji nacin, pomocu plinskog brenera, ili plinskog kuhala, da topis olovo-u nekoj posudi sa lijevkom ko dzezvica za kavu, ali ovaj je uredjaj bolji.
cijene sam naveo okvirne, porez, carina, itd ide na to, zavisi gdje se kupuje, mozes naruciti internetom. Pogledaj malo i ove ducane po Sloveiji, sponzore na forumu, moda imaju ako prodaju opremu za reloading.
Olovo.
Pravi lijevaci olova bi sad mogli da se nadovezu o "pravoj leguri" olova, dodatku antimona, zinca i kojecega.... a mogu se i nabaviti ploce olova kvalitetne legure, za lijevanje. Cijenu ne znam, ali imas google.
Ali, i olovo od obicne vodovodne cijevi, funkcionira, barem za metu. tako da za 10.000 kugli, vidi sam koliko kila olova ti treba.
Inace lijevati olovo vjerojatno nije zdravo. Preporuka je raditi vani, imat ventilator, mozda zastitnu masku, itd... Ja radim iskljucivo vani kad je lijepo vrijeme i ima kakav dasak povjetarca i burice, da nosi plinove dalje od mene
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Koristi li netko od vas rifled cokove(žljebljeni cokovi za siri posip ili pucanje kugli)?
BUM BUM...
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Glede kugle za sačmarice kal. 12 iz kalupa MP-MOLDS, ako odete na stranicu https://www.mp-molds.com/product/mp-12ga-525-wad-slug/ , vidjet će te ove podatke:jolly wrote:Ja bih bio obazriv s time, za puske glatke cijevi, s chokom.
Cast 12 Ga, 525 grain slug from pure lead
Cast .680″ diam. (Ø17,272mm)
Intended for use with plastic cup
Prema SAAMI specifikaciji, nominalni promijer cijevi kal. 12 je 0.725" (Ø18,42mm) https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-c ... 5fbfc.webp . Znači, promjer ove lijevane kugle je MANJI od promjera cijevi za 1,148mm. Također, primjetite da na stranici MP-MOLDS stoji "use with plastic cup". Pretpostavljam da je umjesto "cup" trebao biti "wad", kao što se naziva u SAD.
Slabo poznajem sačmarice, pa bi me zanimalo što vi, koji poznajte i koristite sačmarice, kažete na ovo gore.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Promjeri cijevi sacmarice, su unutar tolerancija koje nisu globalno ujednacene.
SAAMI je samo neformalni dogovor americikih proizvodjaca.
Onda imas Italija, UK, Njemacka, Japan ... vlastite standarde, za promjere cijevi sacmarica.
i konacno, imas novu pojavu na trzistu, backbored barrels, sirenje cijevi do maksimuma tolerancije ili cak preko, radi navodno boljeg posipa.
prosjecna industrijska patrona sa sitnom sacmom ce sjesti u leziste i proci kroz svaku cijev, neovisno o proizvodjacu, ali s kuglama, i chokovima treba biti obazriv.
SAAMI je samo neformalni dogovor americikih proizvodjaca.
Onda imas Italija, UK, Njemacka, Japan ... vlastite standarde, za promjere cijevi sacmarica.
i konacno, imas novu pojavu na trzistu, backbored barrels, sirenje cijevi do maksimuma tolerancije ili cak preko, radi navodno boljeg posipa.
prosjecna industrijska patrona sa sitnom sacmom ce sjesti u leziste i proci kroz svaku cijev, neovisno o proizvodjacu, ali s kuglama, i chokovima treba biti obazriv.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Mislim da se to svodi kako sam napisao u svom prethodnome postu-da se treba koristiti u plastičnome nosaču,košuljici,omotaču ili kako već prevesti.Onty wrote:Glede kugle za sačmarice kal. 12 iz kalupa MP-MOLDS, ako odete na stranicu https://www.mp-molds.com/product/mp-12ga-525-wad-slug/ , vidjet će te ove podatke:jolly wrote:Ja bih bio obazriv s time, za puske glatke cijevi, s chokom.
Cast 12 Ga, 525 grain slug from pure lead
Cast .680″ diam. (Ø17,272mm)
Intended for use with plastic cup
Prema SAAMI specifikaciji, nominalni promijer cijevi kal. 12 je 0.725" (Ø18,42mm) https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-c ... 5fbfc.webp . Znači, promjer ove lijevane kugle je MANJI od promjera cijevi za 1,148mm. Također, primjetite da na stranici MP-MOLDS stoji "use with plastic cup". Pretpostavljam da je umjesto "cup" trebao biti "wad", kao što se naziva u SAD.
Slabo poznajem sačmarice, pa bi me zanimalo što vi, koji poznajte i koristite sačmarice, kažete na ovo gore.
Kao i one izlite kugle-one bi morale biti podkalibrirane,a onda sa plastičnim nosačem u realnom kalibru.
Sve to kako bi bile sigurne za pucanje sa čokovima.
Znači ako bi bile u realnom kalibru ovakve olovne,bile bi opasne za čokirane cijevi.
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Na žalost, mi se ne možemo mjeriti s lovcima u SAD i Kanadi, svi oni imaju nekoliko pušaka. I kad koriste sačmarice to su gotovo isključivo jednometne puške, ili pumparice ili poluautomati. I naravno, njima nije problem imati jednu ili dvije samo za kuglu. Dosta njih imaju sačmarice s risanim cijevima (žlijebovim) cijelom dužinom cijevi. Bio sam jednom prisutan kad je covjek upucavao pumparicu 20 Magnum sa crvenom točkom. Nisam mogao vjerovati kad je s naslona smjestio 4 kugle na 100m u krug promjera nekih 5-6cm. Te nove sačmarice s ožliebljenim cijevima su ispod 100m točne skoro ko karabini.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Kalupi za lijevanje kugli
U americi, razlog popularnosti ovih sacmarica, slug shotgun, je u tome sto u nekim drzavama nije dozvoljeno loviti bjelorepog jelena s karabinom.
Onda lovci nemaju izbora, pa nastoje izvuci cim vise iz slug sacmarice. (domet i preciznost)
Negdje cak ne dozvoljavaju za lov jelena ni bottle neck cahuru, nego samo straight wall cahuru, itd, itd..
Negdje dozvoljavaju u sezoni prema tipu oruzja, luk strijela, crni barut, itd...
https://matchgrademachine.com/state-laws-for-hunting/
Kod nas da to imas, mogao bi koristiti samo za lov na divlju svinju. A prema zakonu, si jos limitiran na 40 metara za lov kuglom na svinju.
Dok recimo sa karabinom 8x57 ili 30-06 mozes loviti svu krupnu divljac. A naravno, kod nas su najpoularniji takvi univerzalni kalibri.
zato slugovi, pumperice i slicno nece biti nikad popularni, ali poneko ce ih imati, za pogon ili neku speicjaliziranu lovnu namjenu.
Onda lovci nemaju izbora, pa nastoje izvuci cim vise iz slug sacmarice. (domet i preciznost)
Negdje cak ne dozvoljavaju za lov jelena ni bottle neck cahuru, nego samo straight wall cahuru, itd, itd..
Negdje dozvoljavaju u sezoni prema tipu oruzja, luk strijela, crni barut, itd...
https://matchgrademachine.com/state-laws-for-hunting/
Kod nas da to imas, mogao bi koristiti samo za lov na divlju svinju. A prema zakonu, si jos limitiran na 40 metara za lov kuglom na svinju.
Dok recimo sa karabinom 8x57 ili 30-06 mozes loviti svu krupnu divljac. A naravno, kod nas su najpoularniji takvi univerzalni kalibri.
zato slugovi, pumperice i slicno nece biti nikad popularni, ali poneko ce ih imati, za pogon ili neku speicjaliziranu lovnu namjenu.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Nekakav standard promjera cijevi kal.12 u cilindru je 18.4mm kod većine proizvođača, mada i to varira i treba točno naći koliko je. Znači pun čok bi bio oko 17.4mm na ustima ali treba mjeriti za svaki slučaj. Sve kugle koje nemaju rebra ili prstenove za prolazak kroz čok (rifled slug) se koriste uglavnom s košaricom baš iz tog razloga. Ova je 17.2 ili koliko već, tako da sama prolazi pa treba naći odgovarajući čep/košaricu koja će je držati u centru i omogućiti prolazak. Ili koristiti cilindar je najsigurnije, pa se igrati s debljinom stijenke košarice dok se ne dobije zadovoljavajuća preciznost.
- jolly
- Cinker - bojna

- Posts: 7776
- Joined: 26 Feb 2012, 13:10
- Has thanked: 9 times
- Been thanked: 17 times
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Kod backbored barrels, dakle cijevi prosirenog promjera, onda je i chok siri od standarda da bi se dobio pravilan posip.
jako je tu puno faktora.
jako je tu puno faktora.
Turn better into best!
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Support your local gun shop!
E. Hemingway: "I never knew of a morning in Africa when I woke up and was not happy.”
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Jedno je izliti slug,ali kako nabaviti\napraviti odgovarajuće plastične košuljice?
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Ovdje je kal. 12 kugla veoma slična onoj od MP-MOLDS https://www.warwolfordnance.com/product ... -0152-3081 .
Međutim, nema pojašnjenja kako ju koristiti, s plastičnom čašicom ili bez, samo vele da je za glatke cijeve:
Details
5 rounds per pack
The 495 grain Diablo Slug™ design is based off of the .177 pellet rifle projectile.
These slugs are great for target usage or small game hunting.
Designed for precise accuracy in smooth bore shotguns.
These slugs are fast and accurate at a nice 1675 FPS.
Also available in 25 round super saver packs!
Baš sam se nasmijao kad sam pročitao kako preporučuju tako veliku kuglu kalibra 12, težine 495 grain (32 grama) za sitnu divljač "small game hunting". Ta najteže kugle za 458 Winchester Magnum i 460 Weatherby Magnum su 500 graina (32,4 grama). Očito, trebalo je stajati "big game hunting".
Međutim, nema pojašnjenja kako ju koristiti, s plastičnom čašicom ili bez, samo vele da je za glatke cijeve:
Details
5 rounds per pack
The 495 grain Diablo Slug™ design is based off of the .177 pellet rifle projectile.
These slugs are great for target usage or small game hunting.
Designed for precise accuracy in smooth bore shotguns.
These slugs are fast and accurate at a nice 1675 FPS.
Also available in 25 round super saver packs!
Baš sam se nasmijao kad sam pročitao kako preporučuju tako veliku kuglu kalibra 12, težine 495 grain (32 grama) za sitnu divljač "small game hunting". Ta najteže kugle za 458 Winchester Magnum i 460 Weatherby Magnum su 500 graina (32,4 grama). Očito, trebalo je stajati "big game hunting".
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Mislim da se ovo može prevesti da se ta kugla može pucati samo iz cilindra.
E sada ,ova glupost da je za sitnu divljač......i to kugla brzine preko 500 m/s ???
Zamisli da se netko za..be i upotrijebi za napisano ???
E sada ,ova glupost da je za sitnu divljač......i to kugla brzine preko 500 m/s ???
Zamisli da se netko za..be i upotrijebi za napisano ???
Re: Kalupi za lijevanje kugli
Greška u koracima, tek sad vidim da sam pogriješio i nisam sve naveo. Miha radi kugle za začmaricu cal. 12 u 2 veličine, za pucanje bez plastične čašice (Full bore slug), i s plastičnom čašicom (WAD):
MP 12Ga 525 – Full bore slug (2 cavity) mold https://www.mp-molds.com/product/mp-12g ... bore-slug/
MP 12Ga 525 – WAD slug, 2 cavity mold https://www.mp-molds.com/product/mp-12ga-525-wad-slug/
MP 12Ga 525 – Full bore slug (2 cavity) mold https://www.mp-molds.com/product/mp-12g ... bore-slug/
MP 12Ga 525 – WAD slug, 2 cavity mold https://www.mp-molds.com/product/mp-12ga-525-wad-slug/
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 2 guests



