Tri asa

Noževi, bajunete, mačevi, sjekire, mačete...
Post Reply
User avatar
requin
Skupnik
Skupnik
Posts: 202
Joined: 29 Jan 2009, 12:48
Location: Jadranska obala

Tri asa

Post by requin » 02 Apr 2009, 02:46

Može i u EDC temu,Myerchin mornarski nož,Spyderco Native(stigao u zamjenu za jedan od mojih scandi-ja) i Fallkniven U2.
Tri-asa.jpg
razlika u materijalima;
Tri-asa-3.jpg
Myerchin je stalno na brodu,pokupio sam ga napokon samo radi malo šminke prije sezone.
Imam ga godinama,prilično se dobro drži s obzirom na radno mjesto i materijale koje je rezao.(kuriozitet je led lampica u dršci)
Myerchin1.jpg
Myerchin2.jpg
Myerchin3.jpg

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: Tri asa

Post by nobile157 » 02 Apr 2009, 12:49

Ovo je alat i to specijalizirani :A25: :A03: , a Nativa sam imao svojedobno. Lijep, ali meni malo premali.
Falknivena ne treba komentirati, nema potrebe :A13:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
puls
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 137
Joined: 14 Nov 2008, 23:49
Location: Hrv. Dubica, ZG

Re: Tri asa

Post by puls » 05 Apr 2009, 07:09

Kakav je to točno alat?
Čemu služi "šiljak" na leđima?
Cijena?
Homo sum: humani nihil a me alienum puto!

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Tri asa

Post by Mike_Torello » 05 Apr 2009, 11:49

ja bih rekao posto je to "marine" tip noza da taj siljak sluzi za razvezivanje cvorova.
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
requin
Skupnik
Skupnik
Posts: 202
Joined: 29 Jan 2009, 12:48
Location: Jadranska obala

Re: Tri asa

Post by requin » 05 Apr 2009, 13:12

puls wrote:Kakav je to točno alat?
Čemu služi "šiljak" na leđima?
Cijena?
Torello je u pravu,
to je takozvani rigging nož,brodski nož(rigging ili hrvatski-snast,oprema jedrenjaka iznad trupa),ja sam ga dobio na poklon,ali čini mi se da je tada koštao 70-80 dolara(s obzirom na tadašnji tečaj,puno),"šiljak" služi i za raspetljavanje čvorova ali prvenstveno za upletanje konopca,sada i za otvaranje gambeta,tip oštrice sheepfoot je i razvijena zamornarski nož(da bi se mornari teže poubijali međusobno :D ),ima dvostruko osiguranje kada je otvoren, a zatvoriti se može pomicanjem šiljka ili prstena za konopac,oštrica je duga 7 cm,otvoreni nož 28 cm,šiljak 3.5 cm,širok 2.6 cm,3.5mm debljine,nehrđajući čelik 440 C,Japan,crvena led lampica služi za čitanje karata(služila je ,ali par zarona s njim i odustao sam od stavljanja nove baterije)
Inače nož je uvijek bio važan dio mornarske opreme,tako mi je na kadeturi (pripravnički staž na brodu)noštromo(vođa palube) kao prvu stvar uručio švedsku Moru(one stare s crvenim drvenim drškama),i to je jedan od razloga zašto volim scandi noževe,jednostavno kad vidiš za šta se sve koriste a uspijevaju ostati oštri i u jednom komadu,moraš ih zavoliti.(primjer.jedan od češćih poslova je bilo rezanje metalnih braga na sanducima.)

User avatar
puls
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 137
Joined: 14 Nov 2008, 23:49
Location: Hrv. Dubica, ZG

Re: Tri asa

Post by puls » 05 Apr 2009, 17:59

Zanimljivo.

Hvala na iscrpnom odgovoru.
Homo sum: humani nihil a me alienum puto!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest