kovanje - mali noz

Uradi sam, iskustva, savjeti, prijedlozi, slike vaših radova...
User avatar
stari-nakovanj
Desetnik
Desetnik
Posts: 333
Joined: 06 Jul 2008, 17:48
Location: Zagreb
Contact:

Re: kovanje - mali noz

Post by stari-nakovanj » 03 Oct 2008, 22:32

hehe..ovaj kojeg sam radio u tutorialu je otisel clanu koji se predstavlja JoZ@, a ostali su otisli na testiranje ili su u kovacnici u nekoj kutiji cekaju drsku koju buju dobili kad me pukne inspiracija.

testiranja su upravo u tijeku, a nadam se da ce u ponedjeljak biti neki filmic o zarenju za zaostala naprezanja i jedan mali slatki tutorial noza ove velicine ali sa drugacijim pristupom izrade bevela.

User avatar
stari-nakovanj
Desetnik
Desetnik
Posts: 333
Joined: 06 Jul 2008, 17:48
Location: Zagreb
Contact:

Re: kovanje - mali noz

Post by stari-nakovanj » 03 Oct 2008, 22:34

croblade wrote:
stari-nakovanj wrote:recimo da mogu dva ovak mala u jednom danu skovat i toplinski obraditi.
I ja ću jednog dana kad narastem :mrgreen:

Moram se ja uhvatit posla što prije...

samo naprijed...i vristi ako zapne.

User avatar
rubinho
Skupnik
Skupnik
Posts: 243
Joined: 03 Oct 2008, 11:25
Location: jug

Re: kovanje - mali noz

Post by rubinho » 11 Oct 2008, 20:37

@stari nakovanj a mogu i drugi
di nabaviti keramicku vunu, je li to uopce moguce?
po cinu narednik, neka vas ne zavara ovo ispod nicka

User avatar
stari-nakovanj
Desetnik
Desetnik
Posts: 333
Joined: 06 Jul 2008, 17:48
Location: Zagreb
Contact:

Re: kovanje - mali noz

Post by stari-nakovanj » 11 Oct 2008, 21:31

rubinho wrote:@stari nakovanj a mogu i drugi
di nabaviti keramicku vunu, je li to uopce moguce?
http://www.tapiker.hr/project/home.aspx?grupacija=1

User avatar
rubinho
Skupnik
Skupnik
Posts: 243
Joined: 03 Oct 2008, 11:25
Location: jug

Re: kovanje - mali noz

Post by rubinho » 11 Oct 2008, 21:40

hvala, u ponedjeljak zovem da vidim koliko kosta
po cinu narednik, neka vas ne zavara ovo ispod nicka

User avatar
stari-nakovanj
Desetnik
Desetnik
Posts: 333
Joined: 06 Jul 2008, 17:48
Location: Zagreb
Contact:

Re: kovanje - mali noz

Post by stari-nakovanj » 11 Oct 2008, 22:28

bala - 0,6 x 7 metara oko 1300 KN.

najmanja kolicina koju mozes uzeti je pola bale, ali ima raznih debljina i vrsta, pa mozes kombinirat da te i manje ispadne. gornja cijena je za 4cm debljine.

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: kovanje - mali noz

Post by nobile157 » 12 Oct 2008, 12:44

Jedno pitanje: zašto istanjiš dio na koji ide ručka? Mislim da bi nož bio čvršći kada bi istavio istu širinu, tj. malo manje nego oštrica. Ustvari, Ćurčićevi noževi svi imaju takvu konstrukciju, dok Randall, recimo, radi isto kao ti. U svakom slučaju, svaka čast :D :lol: :mrgreen: :A03: :A25: :A25:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
stari-nakovanj
Desetnik
Desetnik
Posts: 333
Joined: 06 Jul 2008, 17:48
Location: Zagreb
Contact:

Re: kovanje - mali noz

Post by stari-nakovanj » 12 Oct 2008, 14:48

Pa radim jedne i druge, a kod ovog sam tak odlucio jer sam isao na neki nordijski/vikinski dizajn.

Eh sad, zasto su vikinzi radili takve drske? To ostaje tajna za sada… iako je moje misljenje da je glavni cilj bio stednja materijala.

A sto se cvrstoce tice, u pravu si. Medutim, pitanje je koliko ti ta cvrstoca treba jer ako se radi o nekom momentu di je vrh u ukljestenju, naprezanje pada sa udaljavanjem od vrha pa na drsci bude minimalno. Dakle, ako vrh uspije izdrzati, ostatak noza ce izdrzati sigurno i to uz minimalne deformacije.

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: kovanje - mali noz

Post by nobile157 » 12 Oct 2008, 16:23

J*** ga, ja sam konzervativan tip koji voli sve predimenzionirano, od viška ne boli glava. A ako pukne ručka, lakše je držati nož koji je full tang nego ovu malu žičicu :A03: :A19:
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests