Toz-120

Lovačke priče, iskustva, doživljaji, lovački psi, fotografije...
User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: Toz-120

Post by nobile157 » 04 Nov 2008, 19:51

Pustimo znanstvenu fantastiku. Lako je pričati...

Evo fotke iz današnjeg lova, doduše više je bila šetnja nego lov. Ili je fazan letio iza drveta ili predaleko, ili je bila ženka...

A onda je pala i kiša... Definitivno nije bio dan...
lov 024.JPG
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Toz-120

Post by Mike_Torello » 04 Nov 2008, 20:36

"...a možda su u šumi!" =)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
nobile157
Pukovnik
Pukovnik
Posts: 2891
Joined: 15 Sep 2008, 14:57
Location: Pula

Re: Toz-120

Post by nobile157 » 04 Nov 2008, 23:22

Ma jesu, bilo je fazana, ali baš nije bilo za pucanje. Ja pucam samo kada imam čistu situaciju, a ovdje bi morao pucati kroz grane i drveće, što se ne radi, a ovaj drugi je bio predaleko, možda bi ga samo ranio, pa da ode, šteta divljači. A na jarebice ne pucam.
NO TRESPASSING - VIOLATORS WILL BE SHOT - SURVIVORS WILL BE SHOT AGAIN
Lijepa riječ i pištolj u ruci otvaraju svaka vrata

dobermann
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 61
Joined: 07 Oct 2008, 13:45

Re: Toz-120

Post by dobermann » 21 Nov 2008, 19:50

nobile157 wrote:Neznam gdje možeš kod nas loviti nožem, osim ako ne uđeš u ZOO ili uzgajalište. A kako lovinu uhvatiti? :A01:

U frizideru :lol:
I might bite, if you are not polite!

MrNo
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 92
Joined: 05 Nov 2008, 16:10
Location: Međimurje

Re: Toz-120

Post by MrNo » 02 Dec 2008, 22:19

da a zamislite,vepar može izrasti do 300 kila,kakav to nered može napraviti... :A14:
strah veže ruke i zamračuje um,strah je najveći saveznik tvog neprijatelja
who dares-wins

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Toz-120

Post by Mike_Torello » 03 Dec 2008, 01:06

ma rijetki su kod nas veprovi od 300kg, "stradaju" oni uglavnom prije nego dotaknu 200kg a kamoli da dosegnu 300 =)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
BOXI
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 911
Joined: 05 Apr 2008, 10:03
Location: Bistra

Re: Toz-120

Post by BOXI » 03 Dec 2008, 09:40

MrNo wrote:da a zamislite,vepar može izrasti do 300 kila,kakav to nered može napraviti... :A14:
Može napraviti s***nje da nije za povjerovati. U jednoj noći može "samljet" kukuruza površine i do 10x100m da izgleda kao da je prošao kombajn koji ujedno sjećka kuruznicu i zemlju "izrovati" kao da ju je prekopao najveći bager.
Iza njega ostaje u najboljoj riječi "pustoš". Kod mene je prije par godina jedan ili više napravio cijelu piz****ju i ljudima napravio rasulo od kukuruza. sreća da imamo policu osiguranja tako da je osiguranje platilo ljudima odštetu.
čekali smo ga 15-tak dana i nikad ništa , uvijek se je pojavio na drugom mjestu (vepar u jednoj noći može preći i do 50-tak kilometara). kad smo mi već odustali onda ga je "maknuo" naš lokalni krivolovac, ali kao nije mogao držati "jezik za zubima" uskoro su mu "pokucali na vrata" i prilikom pretresa pronašli ilegalno oružje i meso divljači u škrinji.
Malo je punio stupce u crnoj kronici, ali ne znam koliko je "dobio" za tu rabotu.
Bdw.....po njegovoj izjavi isti je težio 225 kg, i nikad toliki nije ustrijeljen u našem lovištu.
Da mi nije lijepih žena, starog oružja i meze, život bi mi bio sasvim bezveze.
crno zlato je rezervirano za Arape, žuto za Židove, a ja radim sa smeđim....... www.boxi.hr

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Toz-120

Post by Mike_Torello » 03 Dec 2008, 12:51

kod nas je prosli vikend odstreljen jedan od cca 210kg, mislim da nije najveci ikada ali je jedan od vecih..., u prosjeku su od 100-180kg, najcesce se vrte oko 150kg...
btw divljoj svinji treba cca 4g. da dostigne kilazu normalno hranjenog domaceg prasca u starosti 1g.
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
BOXI
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 911
Joined: 05 Apr 2008, 10:03
Location: Bistra

Re: Toz-120

Post by BOXI » 03 Dec 2008, 18:15

btw divljoj svinji treba cca 4g. da dostigne kilazu normalno hranjenog domaceg prasca u starosti 1g.
Čuj, sve zavisi.....kalorična vrijednost slavonskog žira.?..zagorske kuruze (čitaj kukuruza)? ili ličkog krumpira?
Domaće rekli bi zagorci pajceke se najbolje uhrani sa kuruzom, negdje ih vode na ispašu na žir...i kvaliteta je vrhunska uz dobar "prirast". Moj pokojni djed je hranio sa ličkim krumpirom i nikad mu nisu bili baš nešto napredni.(šala mala).
Kod prirasta divljih svinja sve zavisi od "poljoprivrednih kultura" u staništu.Ako je stanište bogato kukuruzom, žirom, i ako lovci naveliko hrane i prihranjuju onda je i prirast tj. veličina pojedinog komada impozantna.
Moj susjed ima "gater" u kojem hrane ne manjka, i ove godine je odlučio "smanjiti" broj komada, nakon 3 godine uzgoja.
pojedini primjerci koje je "upucao" nije mogao izvagati na vagu koja važe do 250kg jer su bili kudikamo veći, ali kod "mesarije" se kužili da je to "čušpajz" svinja i da to nema veze sa pravom divljom iz šume iako je prije tri godine u šumi ulovio podmlatke i pustio ih u gater.
Da mi nije lijepih žena, starog oružja i meze, život bi mi bio sasvim bezveze.
crno zlato je rezervirano za Arape, žuto za Židove, a ja radim sa smeđim....... www.boxi.hr

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Toz-120

Post by Mike_Torello » 03 Dec 2008, 22:15

BOXI wrote:
btw divljoj svinji treba cca 4g. da dostigne kilazu normalno hranjenog domaceg prasca u starosti 1g.
Čuj, sve zavisi.....kalorična vrijednost slavonskog žira.?..zagorske kuruze (čitaj kukuruza)? ili ličkog krumpira?
druga stvar su svinje koje se ziruju, ja sam mislio na ove koje ne izlaze iz sabor... ovaj svinjca i samo ih se hrani. ove "trkace" sto idu po šumi imho duze im treba da postignu kilazu ali zato imaju bolje meso, manje masnog.
Domaće rekli bi zagorci pajceke se najbolje uhrani sa kuruzom, negdje ih vode na ispašu na žir...i kvaliteta je vrhunska uz dobar "prirast". Moj pokojni djed je hranio sa ličkim krumpirom i nikad mu nisu bili baš nešto napredni.(šala mala).
sve je to ok, samo ja te pitam koje se biti kvalitetnije meso? Od one svinje koja se doma šopa tropom iz Karlovacke pivovare ili onda koja odraste na lickom krumpiru? =)
isto kao i kvaliteta drveta, godovi su gusci (samim time i drvo cvrsce) kada je suroviji okolis... tako i ovo... sorry ali ja ne volim slaninu "sapunjacu" od 12cm bijeloga i 5mm crvenog... mi sa time mazemo sanjke po zimi... Netko je spomenuo krmacu od 400kg... ma daj ljudi pa to ima prsut/sunku veliku ko' zadnju traktorsku gumu kad se spresa... doduse sve to zavisi jeli tih 400gk napumpano u jednoj godini, cime se hranila i koja je sorta u pitanju (mesnatija ili masnije - prije ce biti ova masnija)

Kod prirasta divljih svinja sve zavisi od "poljoprivrednih kultura" u staništu.Ako je stanište bogato kukuruzom, žirom, i ako lovci naveliko hrane i prihranjuju onda je i prirast tj. veličina pojedinog komada impozantna.
kod nas je slab žir ali ima puno bukovice, lovci hrane kukuruzom ali ne pretjerano, tako da su kod nas vise mesnati nego masni... bilderi jel =) tako je i sa domacima, dok je stari drzao hranio ih je kombinirano suho i kuhano (meća) dosli su do solidnih ako se dobro sjecam 180kg ali je to bila slanina sa vise crvenog nego bijelog...

Moj susjed ima "gater" u kojem hrane ne manjka, i ove godine je odlučio "smanjiti" broj komada, nakon 3 godine uzgoja.
pojedini primjerci koje je "upucao" nije mogao izvagati na vagu koja važe do 250kg jer su bili kudikamo veći, ali kod "mesarije" se kužili da je to "čušpajz" svinja i da to nema veze sa pravom divljom iz šume iako je prije tri godine u šumi ulovio podmlatke i pustio ih u gater.
te "divlje" svinje iz gatera nemogu biti za usporedbu sa onima iz shume, sto se tice uvjetima hranjena blize su domacima nego divljima tako da to uopce nije za usporedbu jer se te svinje pre malo krecu a pre dobro hrane... a IMHO to meso je onda koma... ne mislim sad da je nejestivo, ali je daleko od divljeg...
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

User avatar
BOXI
Cinker - bojna
Cinker - bojna
Posts: 911
Joined: 05 Apr 2008, 10:03
Location: Bistra

Re: Toz-120

Post by BOXI » 03 Dec 2008, 22:59

ne mislim sad da je nejestivo, ali je daleko od divljeg...
Mike ovo gore je bila mala zaje***ja, ali što se divljih tiče razlika je ogromna. Puno puta sam imao na jelovniku meso divlje svinje iz Lovinca ili Cetingrada i mogu ti reći da iako su bile velike i preko 120 kg imale su duplo manje masti nego svinja iz našeg lovišta koja je težila cca 70-tak kg. Kod nas je u lovištu previše kukuruza, graha, buća (bundeva) a u posljednje vrijeme onih nekakvih čudnovatih tikcica koje ima za kupiti u kuflandu i slično tako da su jednostavno premasne i iako mnogi vole malo masniju papicu puno toga smo prisiljeni "obrezati" i hititi prije nego isti komad mesa završi u kotliću i kotlovinu. Znači da u šumi i većim prostranstvima gdje ima manje poljoprivrednih kultura divlje svinje slabije napreduju u kilaži , ali im je meso zato puno kvalitetnije.
Da mi nije lijepih žena, starog oružja i meze, život bi mi bio sasvim bezveze.
crno zlato je rezervirano za Arape, žuto za Židove, a ja radim sa smeđim....... www.boxi.hr

User avatar
Mike_Torello
Fleet Admiral
Fleet Admiral
Posts: 6681
Joined: 30 Mar 2008, 20:55
Location: Zagreb

Re: Toz-120

Post by Mike_Torello » 03 Dec 2008, 23:10

podpisujem =)
"Oružje ima dva neprijatelja - Hrđu i POLITIČARE!"
"Pelene i POLITIČARE treba često mjenjati... iz istog razloga... JER SU USRANI!"

dobermann
Razvodnik
Razvodnik
Posts: 61
Joined: 07 Oct 2008, 13:45

Re: Toz-120

Post by dobermann » 08 Dec 2008, 13:16

MrNo wrote:da a zamislite,vepar može izrasti do 300 kila,kakav to nered može napraviti... :A14:

vepric 205 kg (vagano na obdukciji :A03: ) napravi fanjsku stetu na dajcu :A04:
I might bite, if you are not polite!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest